Prihrana i đubrenje voćaka

Kolege da li koristite neko granulisano đubrivo sa velikim procentom kalcijuma, koje je potreban u fazi intenzivnog porasta ploda, a koji mahom unosimo samo folijarno. Primer za takva đubriva je YARA liva calcinit, ili Yara vita stopit ali za folijarnu primenu. Ja sam do sada koristio samo Vuxal calcium jednom na 15 dana nakon cvetanja u fazi zametanja ploda ( u pitanju je šljiva), ali imam kod Čačanske lepotice slučaj da dosta plodova u veličini lešnika otpadne, te pošto niko nije uspeo da odgonetne zbog čega je tako, ja sam rešio da ove godine pojačam kalcijum, jer ostalih elemenata mislim da ima dovoljno.
 
sta meni preprucujete za prolecno djubreneje u pitanju je mladi zasad visnje ja sam zvao poljuprivrednu sluzbu u zrenjaninu i ona mi je rekla ureu da bacim 120 kg po ha ili kan 250 kg po ha ili an 200kg po ha i to mi je rekla ureu pocetkom marta da bacim a ove ostale aprila sad sam u zabludi sad svaki savet dobro doso
 
Kolege da li koristite neko granulisano đubrivo sa velikim procentom kalcijuma, koje je potreban u fazi intenzivnog porasta ploda, a koji mahom unosimo samo folijarno. Primer za takva đubriva je YARA liva calcinit, ili Yara vita stopit ali za folijarnu primenu. Ja sam do sada koristio samo Vuxal calcium jednom na 15 dana nakon cvetanja u fazi zametanja ploda ( u pitanju je šljiva), ali imam kod Čačanske lepotice slučaj da dosta plodova u veličini lešnika otpadne, te pošto niko nije uspeo da odgonetne zbog čega je tako, ja sam rešio da ove godine pojačam kalcijum, jer ostalih elemenata mislim da ima dovoljno.

Imao sam isti problem ca Č.Lepoticom i nisa ga resio. Plod velicine lesnika pomodri i opadne. Kasno sam reagovao sa folijarnom prihranom, koristio sam Wuxsal Super tek kasnije sam tretirao sa Wuxsal Calcium. Ove godine cu na vreme nedelju dana po zametanju plodova da tretiram dva puta Wuxsal Calcium pa cu videti da li resava problem opadanja plodova.
 
Upravo tako izgleda i kod mene, prvo sam mislio da se sama proređuje, međutim prošle godine je zbog lošeg vremena u cvetanju i loše oplodnje zanela samo polovično i opet se desila ista stvar. Svašta smo probali i jedino mi pada na pamet nedostatak kalcijuma. Obično idemo sa 1 tretmanom Vuxal calcium-om na 15 dana posle cvetanja, ali mislim da je to nedovoljno, pa mi je palo na pamet da pođubrim sad u proleće ( recimo umešam u KAN) neko granulisano đubrivo sa Kalcijumom, ili da 3-4 puta tretiram folijarno kalcijumom.
 
Da li ste probali bor u cvetanju i precvetavanju za te probleme? On bi trebao da poboljša oplodnju koja možda ne bude kompletna.
 
Prošle godine sam prskao šljive sa borom,imao sam odlične rezultate. Jedini problem je što se ne može mešati sa drugim preparatima. U okolini nije bilo šljive ni za pojesti, a kod mene je odlično rodila.

Послато са GT-I9505
 
Ja sam prosle godine koristio bor u zasadu kajsija koje su bile u trecoj vegetaciji. Zametnule su kao lude. I imale su plodova blizanaca uzasno puno. Sad sto nisu donele taj rod kriv je grad koji je dva puta padao. Mada objektivno ne bi ni mogle da iznesu toliki rod. Ionako sam mislio da ih razredjujem.
 
Ja sam koristio bor 2-3 godine u nazad u cvetanju ,kajsija ,sljiva,jabuka, ali nisam primetio nista vise ni manje ploda ,opadanja zametnutih plodova itd.. Mislim da cu ga koristiti i dalje ,a i dobro je cuti od kolega da su imali pozitivne rezultate koristeci ga.
 
koristim bor ( bormax 20, to je fitofert-ov bor), obicno u cvetanju, a sad sam ga koristio i u jesen po preporuci nekih zastitara, jedino ne znam da se ne mesa, jer ga ja redovno mesam sa chorusom ili signumom ili folikurom u cvetanju i to mi nije pravilo probleme.E sad on bi trebalo da pomogne pri oplodnji, tj. da produzi malo klijavost, ali problem kod lepotice ( kod stenlej nemam taj problem a isto ih stitim i djubrim) je da malo pocrvene i opadnu oko 20 do 30 posto kasnije kad dopola narastu. Ne znam sta moze da im fali, djubrim NPK djubrivom i KAN-om u prolece, koristim Vuxal start, zatim Calcium, a pred zrenje Kalijum, u cvetanju dodajem bor, stitim redovno u proseku oko 10 prskanja godisnje, izvodimo i zimsku i letnju rezidbu. Ove godine sam imesto klasicnog NPK djubriva presao na YARU complex, a KAN ce ostati linzerov zbog ogromne razlike u ceni, i dodacu u cvetanju stimulator oplodnje BM 86, i razmisljam da u vreme intenzivnog porasta odradim jedan tretman sa aminokiselinama, drin ili isabion ili sl, i da pojacam calcijum posle cvetanja. E sad ako i to ne uspe onda je to izgleda problem kod Lepotice koji cu pripisati sorti i to je to, jer ce ovo biti 4. godina sa istim problemom.
 
Probaj da razdvojis tretmane zastite i folijarne prihrane. Mikroelemente kad dodajes daji ih posebno u razmaku od 4-7dana u pravom momentu, sve sto treba i nemoze da se usvoji iz zemlje. Ti si ozbiljan prizvodjac i cudi me da se vise ne oslanjas na analizu zemljista i analizu lista?
 
Bor se ne mesa nikako tako mi kaze zastitar inace godinama koristim Goemar.Kalcijum koristim tek u drugom prskanju posle precvetavanja kod sljive i normalno kalijum pred berbu nema sanse da opadne ni jedna
 
Evo konacno slika kajsija u prolece 2014. To im je treca vegetacija. U cvetanju sam ih tretirao stimulatorom oplodnje BM 86 i fitofertovim borom.
Poludele su od zametanja plodova. Taman kad sam mislio da ih razredjujem "grad mi je pomogao".

selo-036.jpg


selo-034.jpg
 
Evo konacno slika kajsija u prolece 2014. To im je treca vegetacija. U cvetanju sam ih tretirao stimulatorom oplodnje BM 86 i fitofertovim borom.
Poludele su od zametanja plodova. Taman kad sam mislio da ih razredjujem "grad mi je pomogao".
Nisam baš iskusan pa me interesuje kada je pravi momenat za prskanje u cvetanju, kad se otvori skroz, ili ????
 
Nazad
Vrh