Predsetvena priprema zemlje

Ja planirao danas da razbacam vestak i da krenem sutra sa pripremom. Taman se stvorili dobri uslovi, medjutim palo 2-3 litra kise i zeznulo posao. Mislim da ce spremac biti visak. Radice samo drljaca
 
Islo je lepo danas
15rjspi.jpg

kdr293.jpg
 
Bane, jel ovo poluteška od 4m? Koliko km/h, kojom brzinom vučeš? I da li je ovo i predsetvena priprema (pretpostavljam da razbacuješ đubrivo), mislim ne ideš više spremačem posle poluteške?
Ja sam bio zagrejan da kupim zimus, ali sam prvo mislio da su ove lake od 5m (što teraju po selu kod mene) da su to poluteške, pogrešno sam ih shvatio. Posle se razmišljam, one lake su mi baš- lake, mislim imam već neke tamo u dvorištu, sr*nje. A opet, niko nema polutešku ovde, ne znam hoće li je vući traktor. Inače imam traktor kao i ti 80ks, pa te zato i pitam, mada ne znam tačno kakva je zemlja kod tebe, pretpostavljam da je laka kao kod Dragana iz Kozjaka. Plan mi je bio da je koristim samo za zatvaranje zimske brazde, a za predsetvenu pripremu koristim setvospremač.
 
Polutesta od 5 metara, idem oko 8,5-9 km/h, ide solidno i ovako ali bi jos bolje da traktor ima 10-15ks vise, ako je oranje ravno i bez zetvenih ostataka na povrsini napravi da se moze sejati posle prvog prohoda, ne treba ti spremac, ja za setvu prelazim dva puta drljacom. A gde je losije uzorano tu predjem prvo spremacem, poravnam, pa onda sa drljacom finisiram, i bude super priprema.
 
Hvala na odgovoru, ipak za moj pojam 5m poluteška- teško. Verujem da napravi pogodno za setvu i posle prvog prohoda, ja iz drugog razloga ne bih izbacio setvospremač. Drljača bi zatvorila zimsku brazdu što ranije u proleće, zemljište bi imalo vremena da slegne, jer iako klinovi ne vibriraju, naprave brazdice u zemljištu dubine 15-20cm. Sa setvospremačem dobijem onaj finiš za setvu- tvrda postelja i mekan pokrivač od 5- 6cm, seme legne na tvrdu zemlju. I nema problema sa nicanjem.

Mada opet, ljudi rade i sa lakim, poluteškim, teškim drljačama i predsetvenu pripremu, pa i ne znam koja bi bila tačna filozofija stručnih lica sa tim setvenim slojem, ovo gore je neko moje razmišljanje.
 
Mada opet, ljudi rade i sa lakim, poluteškim, teškim drljačama i predsetvenu pripremu, pa i ne znam koja bi bila tačna filozofija stručnih lica sa tim setvenim slojem, ovo gore je neko moje razmišljanje.

Pa mislim da neke filozofije nema i da je najvise stvar licnog izbora ko ce cime da radi predsetvenu pripremu, naravno zavisi i od tipa zemljista.
 
Drljača je za drljanje, setvospremač je za setvospremiranje i nema šta tu da se filozofira...
 
Moja poslednja rečenica u postu- hteo sam da ne dužim, uglavnom smatram da mi ne treba drljača za finalni prohod pre setve. Nekad su se koristile tanjirače za predsetv.pripremu, pa su polako izbačene (apsolutno se slažem) iz upotrebe i počeli su da se koriste setvospremači. Trend je da su i setvospremači postali "loši" jer vade vlagu, pa su na prezentacijama počeli da preporučuju teške drljače. Konkretno, PSSS Tamiš predsetvenu pripremu radi sa teškom drljačom. Ja ne znam kako se radi sa tom teškom drljačom a da ide u dubinu samo 5- 7cm, al sve što su rekli za tvrdu posteljicu i mekan pokrivač pada u vodu, ako se teška drljača zabije do grede sa onim klinovima od 30cm. Ne sporim, lepo izgleda na oko ali tu svaka baterija ima svoju dubinu. Ako grešim ispravite me slobodno.
 
Nazad
Vrh