Predsetvena priprema zemlje

Miroslave trebao si mu reći cenu po cenovniku zadružnog saveza a ne neku koju si ti proizvoljno formirao.
 
I ovo smo probali na parcelama gde je ležala voda trenutno je gore neka kora koja je suva 3-5 cm dole je vlaga.Setvospremač bez rotora,dubina koliko ide. Posle zatvaram sa RD i bude odlično Puno bolje i lakše nego direktno sa RD.Gledam parcele urađene 2-3 puta sa uglavnom spremačima i drljače puštane nazad na rotore izgleda odlično od gore ali zato je seme na 2 cm ispod površine.Ako ne dobijemo kišu uskoro biće loše u našem ataru.
20150424173909.jpg
 
Ova ti je dobra , il još bolje rečeno gdje ćeš da se udaš.:haha:

Talianu jesi li probao tešku drljaču u ovu zemlju , dva prohoda sa malo preklapanja ?
 
Problem je sto je poprilicno sabijeno od lezanja vode
.Nista idi tako , moze dobro da se uradi , cesto i ja tako pripremam, skinem valjke i ide 15-20 cm u dubinu.Malo paznje jer su S opruge malo osetljive i to je to.
 
Izlgeda da je ove godie bilo bolje da se danas poore a sutra da se sprema.... ja sam preksinoc orao a juce tanjirao i mnogo se lakse i lepse sitni nego ono sabijeno i orano pre 2 meseca...Danas udaram setvospremacem i sutra sejem i cao zdravo :) :D
 
Tako sam ja danas radio uzoro i jedna dio gdje sma tanjirao pa drljao je ispao nekako gori a ovaj samo sto sam prebrnao dva puta je ispao dobar.
Ove ostle njive sto sam orao u februaru i marta sam jednom pretanjirao prije kise i tako ostavio i uspjelo se nekako uraditi.
 
Izlgeda da je ove godie bilo bolje da se danas poore a sutra da se sprema.... ja sam preksinoc orao a juce tanjirao i mnogo se lakse i lepse sitni nego ono sabijeno i orano pre 2 meseca...Danas udaram setvospremacem i sutra sejem i cao zdravo :) :D

Gresis ako mislis i na takvu zemlju kao sto je kod nas (talianova slika). I najbolja zemlja koja je drzala vodu ove godine je neverovatno sabijena i jako teska za obradu, nesto slicno asfaltu! Nikad od kad znam za sebe nije bilo tako tesko za pripremu kao ovog proleca! Iako je neke godine bilo onda se desilo na 10-20% povrsina a ne na 90%.
Ako bi se ostavilo za prolecno oranje jos teze bi bilo za pripremu! Ko ne zna nas atar i okolne atare tesko i da moze shvatiti sa cime se mi mucimo u ovim krajevima.
 
Razumem ja tebe ali kod nas ko je imao njive na brdima (55% njiva) mogao je da ore i priprema jes da je malo krupnije ali je bolje i to nego beton ali i kod nas muce muke ljudi ko ima blizu reke ili u ravnom ataru...ni ne razmisljaju o njivama jer jos nije realno da se udje....
 
Gresis ako mislis i na takvu zemlju kao sto je kod nas (talianova slika). I najbolja zemlja koja je drzala vodu ove godine je neverovatno sabijena i jako teska za obradu, nesto slicno asfaltu! Nikad od kad znam za sebe nije bilo tako tesko za pripremu kao ovog proleca! Iako je neke godine bilo onda se desilo na 10-20% povrsina a ne na 90%.
Ako bi se ostavilo za prolecno oranje jos teze bi bilo za pripremu! Ko ne zna nas atar i okolne atare tesko i da moze shvatiti sa cime se mi mucimo u ovim krajevima.
Potpuno se slazem sa tobom.Svaka njiva je prica za sebe i razlog za plakanje.Jedan tera setvospremac a drugi skuplja opruge.
 
3-5 cm betonske ploce odozgo,a ispod veoma cesto blato kroz koje traktor samo "klekne"
157no09.jpg
ova slika nam je polomila preko 30 s-ova ove godine...
 
NIkad teza priprema. Prvo sam prosao sa drljacom, pa tanjiracom i na kraju 2x setvospremac, iza mene tama,prasina,strasno a na putu do njive se zaglibis
lagano...


vxosnm.jpg



et9tfn.jpg



33zdx7d.jpg
 
Nazad
Vrh