Predsetvena priprema zemlje

Ja sam prošle godine sve presao dva puta, napravio sjetveni sloj kao sa slike, ljepota bilo vidjeti i sijati, ma kao brašno bilo. Posle pade neka kišica, pripeče i napravi betonsku koru odozgo. Da nije pala još jedna kišica posle uz kraće zahladjenje, sva sjetva bi propala jer ništa ne bi niklo kroz onu koru. Nikad više neću tako pripremati, nek je malo grudvica, klici kukuruza je lakše da zaobidje grudvicu nego da burgija kroz koru.
 
16kxsb7.jpg
 
Koliko bi idealno trebalo da prođe vremena posle unošenja UREA i zatrpavanja setvospremačem do setve kukuruza odnosno koliko treba vremena da prođe da bi se UREA rastopila?
Prvi put ovo radim
 
Te 3 nedelje u nasem slucaju ne piju vode. Do vikenda da da Bog da se razbaci vestak, spremanje i od nedelje setva. Juce i danas sam spremao drugaru za krompir, na najvisljem terenu u ataru se momacki crnilo za setvopremacem..doduse, i dubina je bila momacka-oko 15cm.
 
Te 3 nedelje u nasem slucaju ne piju vode. Do vikenda da da Bog da se razbaci vestak, spremanje i od nedelje setva. Juce i danas sam spremao drugaru za krompir, na najvisljem terenu u ataru se momacki crnilo za setvopremacem..doduse, i dubina je bila momacka-oko 15cm.

Ko kaže da UREA mora da je dostupna čim poseješ? Mlada biljka prvo troši energiju iz semena, a i svakako zemlja nije kao čist sunđer koji čeka da se natopi vodom i đubrivom nego već ima nešto raspoloživih hranljivih materija.
 
Kako ovde uraditi predsjetvenu pripremu ?
Inače nije orano zimsko zbog toga što je zakup bio sporan , na kraju smo se uz pomoć protesta i koječeg , malo sile ,.. izborili za neke parcele . Zemlja je jako teška pa sam riješio da ne orem nego tanjiranje pa kad se pripremi kolko tolko - soja.
Inače parcela duga 1.5km , pa sam riješio da drugi put idem koso , tj cik-cak . Sad čekam kišu , pa poslije još jednom tanjiračama , pa opet kad bi pokislo priprema . Možda ću probati podrivanje poslije tanjiranja , al sumnjam da će ići dobro.

DSC03496_zpsedc61fa5.jpg


[video=youtube_share;7p3Xp0jMJZs]http://youtu.be/7p3Xp0jMJZs[/video]
 
Po meni namučićete se vi samo tako.Možda bi najbolje bilo tanjiranje ali pred setvu.Tanjirača i odmah za njom sejalica da se ne isuši i stegne.
 
Jako teško će se urediti to je sigurno . Sumnjam da ću uopšte podrivati jer treba dosta goriva a nevjerujem da će se prve godine uspjeti neki dobar prinos postići . Nevrijedi ni u jednom mahu tajirati pa spremati jer je zemlja jako teška i ne rasipa se . Jedino se uzdam da naleti kiša pa kasnije kad se prosuši bude bolje ( :haha: jbt evo već prizivam kišu a tek smo isplivali ) . Znamo tu zemlju ovde od kiše se ipak najviše raspada , a na kraju ako se uspije uraditi zna i da rodi.
 
Slazem se sa Bubu. Meni je za repu pripremano sa germinatorom koji ima rotore od L profila. Takva tri komada. Posle prvog prohoda je moglo da se seje, ali smo iz nekog straha (jako skupa proizvodnja kao secerna repa, pa da zeznemo stvar zbog 4l/kj goriva) presli jos jednom.
 
Za Novo Becejce,koji citaju,a ne pisu.Merio sam neke rudine,pa cisto da znate.
U 12:00 u rudini Matej,temp. zemljista na dubini od 8cm je bila 20c.
U 14:00 u rudini Sartov,temp. zemljista na dubini od 8cm je bila 22c.
 
Nazad
Vrh