Predsetvena priprema zemlje

Ima jos jedan pred setvu isto setvospremacem,tako da nije rano.
 
Bas tako i kod mene su obavezna 2 prohoda,i nevidim gde je tu bacanje nafte i vremena kad 1 prohod ide sad a 1 na prolece.
 
Zavisno od oranja i parcela, za kukuruz koji sejem na psenicu ,kao predusev, uglavnom idem jednom,eventualno ako je losije oranje onda idem 2x, dok za suncokret svuda idem dva puta.Ako sejem kukuruz na kukuruz onda idem 2x pripremu.
 
Izem ti skupe spremace kada u jednom prohodu ne mogu da spreme zemlju. Da li neko od vas razmislja o nabijanju zemljista? Na cega ce to liciti na prolece s obzirom da nema postenih busa koje ce izmrznuti pa se rasuti.

@tamara1611 Kanda se tebi smrkava pred ocima.
 
Ja i za repu sam odustao od gazenja sada. Cekam prolece pa onda setvospremac i posle 2 dana germinator na svim parcelama.
 
Do sad je uvek moralo bar 2 prohoda spremacom za setvu (sejem nodetkom). Sledece godine cu probati jedan prohod drljacom, pa jedan prohod spremacom.
Inace kod velikih paora u zadnje vreme sam primetio da dosta ofrlje rade predsetvenu pripremu, jedan prohod spremacom ili cime vec i to je to. Dal zbog obima posla ili ustede nafte ili mozda i jednog i drugog. E da svi oni seju s tezim sejalicama koje imaju diskosne ulagace, majevica, gaspardo... U tako spremljene njive nodetka ne bi odradila dobar posao.
 
Planiram posijati jari ječam. Nemam sejalicu pa onda idem sa onim razbacivačem gnojiva umjetnog, i onda prođem drljačama da redove napravim.
Parcela na koju će ići je izorana u jesen.

Dal je bolje proći to oranje drljačom i ostaviti nekoliko dana pa posijati i napraviti redove drljačom?
Ili isti dan da sve uradim?
Mislio sam proći i tanjuračama,ali neznam što mi bolje.
 
Ja bi rasturio vestak i podrljao a posle izvesnog vremena bacio jecam i ponovo podrljao i to je to
 
Bacat ću npk 7-20-30 ili 7-14-21 i onda podrljati.
Pa nakon nekog vremena od kad prode od zatvaranja brazde da se da sijati ću posijati.
Hvala :bravo:
 
Drljam sva jesenska oranja u 2. mjesecu i tako poravnate njive cekaju sjetvu. Po tome se razbacivao NPK 15-15-15 i to se u jednom (ponekad i dva) prohoda sjetvospremacem unese u zemlju i odmah se taj dan sije.

Od ove godine otac INZISTIRA da se gnojivo u zemlju unosi tanjuracom (cak je kupio i vucenu tanjuracu za brenu) i tek onda jedan prohod sjetvospremacem.

Koliko je ovo sto on zeli pametno raditi??
 
Drljam sva jesenska oranja u 2. mjesecu i tako poravnate njive cekaju sjetvu. Po tome se razbacivao NPK 15-15-15 i to se u jednom (ponekad i dva) prohoda sjetvospremacem unese u zemlju i odmah se taj dan sije.

Od ove godine otac INZISTIRA da se gnojivo u zemlju unosi tanjuracom (cak je kupio i vucenu tanjuracu za brenu) i tek onda jedan prohod sjetvospremacem.

Koliko je ovo sto on zeli pametno raditi??

Pa valjda se npk djubriva bacaju pred oranje?
 
Koliko ja znam tanjiraca u prolece najvise "vadi" vlagu iz zemljista. @ pujol ako covek uvek u prolce baca n:p:k nema onda problema.
 
Zadnjih godina a i inače tanjiraču treba izbegavati u proleće.Treba NPK što pre unositi i po mogućnosti dublje ,da bi krenulo na vreme sa topljenjem i transportom u dublje slojeve.Po meni nebi bilo pogrešno baciti i sada NPK pa da polako ulazi u zemljište ,još kad bi ga rastopio sneg.Šta će mo ako bacimo sejačicom ili rasipačom pred spremiranje a ono ostane plitko a kiše bude malo više nego prošle godine .Znači opet bacamo sada za pšenicu na jesen...Ja da nema ovakvu zemlju kakvu imam ,i ovo oranje na razore ,nebi ni razmišljao niočem drugom osim zaoravanju u jesen....
 
Nazad
Vrh