Predsetvena priprema zemlje

Vulkan a zašto ne nabaciš sve na drljaču? Rasipač+seme+djubrivo... Mislim da ćeš imati mesta i da neće biti teško za hidrauliku.
 
I to sam pomislio ali sam rasipač kupio totalno raspadnut i remontovao ga i koštao me oko 200+ evra bez mog rada (sa dva diska je). Sve novo u reduktor i nova sva tri šešira koji regulišu količinu. Ima na zadnjim stranicama teme o rasipaču. I sad mi je žao da ga ofarbanog ogulim na drljaču. I sa nekim ćebetom između. A onda sam ukapirao da ne smem ni drljati jer ću vaditi zatanjiranu kukuruzovinu i zbog nje nejednako rasporediti seme sa drljačom. Isplanirao sam za subotu da stignem u njivu do 16 i 30h pa da prvo razbacim đubrivo i vidim kako i koliko na koju stranu baca pa onda seme pšenice preko đubriva. Pa ću kući po tanjiraču a drljaču neću koristiti. A tanjiraću po mraku, ti grubi radovi su mi uobičajeni pod farovima. Verujem da klice (kad krenu iz semena, u stvari nadam se) neće izgoreti jer bacam samo 100kg 5:24:16 na parcelu od oko 90 ari. Tu površinu sam otprilike obradio od njive 2,2ha u komadu. Ako me ne omete jača kiša u subotu, i prognoze pratim i uglavnom sve greše, slabo im verujem. Onda je rezervni plan za nedelju, pa sledeći vikend (kod mene niko ne žuri, kažu rano je al najviše koči što nikako nema kiše i sa krševima je teško obraditi suvu i tvrdu zemlju pa pričekuju kišu). Znam da treba da đubrivo ide ispod semena da bi ga koren posle koristio ali ići će samo tanjirača jednom kroz celu njivu i verovatno ponegde ponovim a možda i sve, na tri mesta u njivi imam malo više kukuruzovine po vrhu. Pa kako se izmeša, ne znam dal je teže zrno pšenice ili fertilova granula. Valjda će i kiša i sneg malo spustati đubrivo dole, samo da klica preživi. Moram tako da se snalazim da me što manje košta (uštedeću da platim sejanje, a možda bi i sejalica gušila zbog kukuruzovine i nejednako posejala, + manje goriva i klecanja po putu nasutog samo krupnim kamenjem, rasturi mi traktor napred) inače finansijski vrlo teško napredujem, jedva na nulu.
 
E toga se nisam setio :ideja:. U stvari za tanjiraču, jer neću drljati zbog kukuruzovine, samo zatanjirati seme i đubrivo. Nego danas poče kiša a od proletos je nije bilo kako treba samo po litru-dve. Odgovara mi da zalije 1 ha lucerke posejanu pre oko 15 dana u istoj parceli gde sam sutra hteo pšenicu al istovremeno sutra neću moći da uđem u istanjirano da posejem pšenicu. Ostaje rezervni plan za nedelju ako i tad ne bude dekavo. Izgleda ne ide po mom planu pa nikako, zavisi koliko bude padala. U svakom slučaju hvala na predlozima.
 
pozz ljudi treba mi pomoć u nedoumici sam.
u vezi pripreme zemljišta tanjiracom bez oranja.svuda sam nailazio da se radi tanjiranje kukuruzišta,sojišta,suncokretista...ali nigde nisam naišao sta se radi sa strnom?da li je preporučljivo samo tanjirati ili mora oranje?do sada smo uvek orali kada smo sejali psenicu na pšenicu i bilo je dobro ali ova godina je malo specifična.mogu ja da orem nije problem ali dok ja stignem da završim sve ono se toliko osusi od sunca da mu posle nemogu ništa.preksinoć sam nesto malo orao islo je solidno ali je takva njiva da je ponegde izbacilo grudve dovoljno da nemogu da posejem ni ovo sto se lepo izoralo
ostaju mi opcije da tanjiram strn i sejem odmah(svi strnovi su prošle godine duboko orani).ili da sad sve izorem i da cekam kišu da spremim pa da sejem.popodne idem da razbacim djubre i noćas krecem ali neznam sa čime.
juče sam posejao kukuruzišta u tanjirano bilo je odlično
 
prosle godina su mom komsiju tanjirarili strinista (jednom ,ali slama ostavjen na njivi ,korov izaslo i sejali muci li su sa konjskim sejacicom)moze da seje u stristi da je tanjirano( ako treba 2*) ali isto treba normalno da se moze da se seje . Inace ja kombanjirao tog psenicu komsiju , nekih 20 metara po jutro rodio mu
 
pozz ljudi treba mi pomoć u nedoumici sam.
u vezi pripreme zemljišta tanjiracom bez oranja.svuda sam nailazio da se radi tanjiranje kukuruzišta,sojišta,suncokretista...ali nigde nisam naišao sta se radi sa strnom?da li je preporučljivo samo tanjirati ili mora oranje?do sada smo uvek orali kada smo sejali psenicu na pšenicu i bilo je dobro ali ova godina je malo specifična.mogu ja da orem nije problem ali dok ja stignem da završim sve ono se toliko osusi od sunca da mu posle nemogu ništa.preksinoć sam nesto malo orao islo je solidno ali je takva njiva da je ponegde izbacilo grudve dovoljno da nemogu da posejem ni ovo sto se lepo izoralo


ostaju mi opcije da tanjiram strn i sejem odmah(svi strnovi su prošle godine duboko orani).ili da sad sve izorem i da cekam kišu da spremim pa da sejem.popodne idem da razbacim djubre i noćas krecem ali neznam sa čime.
juče sam posejao kukuruzišta u tanjirano bilo je odlično


Tanjiraj i ne boj se.Ako je lepo na tulajište biće još bolje na strnjiku.Bitan ti je setveni sloj.
 
ma mene samo strah da kasnije nema nekih problema da ne bude tvrdo u dubini da ne smeta razvoju.a probao sam usputno u prolazu tanjiracom u strništu isto ide super meko i sitno setveni sloj odličan.znaci idem da rasturim veštak i noćas cepam tanjiračom.mislim da sada u strnu ima više vlage pocele su jake rose noću bar kod nas je tako.kisa nije padala ali oko 3-4 ujutru blato se lepi na točkove
 
ma mene samo strah da kasnije nema nekih problema da ne bude tvrdo u dubini da ne smeta razvoju.a probao sam usputno u prolazu tanjiracom u strništu isto ide super meko i sitno setveni sloj odličan.znaci idem da rasturim veštak i noćas cepam tanjiračom.mislim da sada u strnu ima više vlage pocele su jake rose noću bar kod nas je tako.kisa nije padala ali oko 3-4 ujutru blato se lepi na točkove

Tako je,samo piči i ne okreći se.Ostalo je u božijim rukama.Ne mora ni duboko oranje da bude dobro,još ako nije nakislo koliko treba izvaljivaćeš grudve i onda opet treba dobra kiša da bi mogao posejati.
 
hvala ljudi na savetima sve bi to bilo lepo da ovaj odozgo ne zari i pali kao lud.juče razbacam svo djubre i krenem tanjiračom al oćes djavola.tamo gde se pre dva dana prosipalo sad ni da bekne samo grebe puca.nema sanse jedva i strniku obara.zakacim plug izorem 1ha nekako i ni makac više izbacuje plug,mislio sam ma izorem sad pa kad padne samo spremanje al nema sanse.odem promenim plug reko da nisam nesto zeznuo ono još gore.znaci ja nemogu vise da mrdnem dok ne bude kiše.a hvata me nervoza ne sedi mi se vidi kako lepo vreme za rad dusu dalo.od sve muke posejao samo 50 ari.biće za palacinke i uštipke:osmeh:
 
Danas tanjirano 13ha strnjike.Moram ići pšenicu na pšenicu prvi put u životu.Ovako dobro tanjiranje odavno nisam video.Dubina je slobodno mogu reći 15cm.Uopšte nije grubo i šta više traktor je išao oko 10km/h.Potrošnja na tih 13ha je oko 80-82litre.Sutra bacanje veštaka i drugi prolaz sa naravno malo ispravljenim baterijama.
 
ipak sam ja bio uporan za vikend i uspeo sam da posejem nesto.pametniji popusta.izgleda da je problem bio u povrsinskom delu.još tegova na tanjiraci i uspeo sam da razbijem koru.negde sam iso dva puta a negde i tri puta.u trecem prohodu tanjirača isla do osovine sasvim sam zadovoljan.i brze i jeftinije od oranja.znaci napravio sam prasinu.juce sam valjao posejalo se extra ima ponegde slame po povrsini gde je kombajn prolazio ali ne smeta bitno da nema semena sve je u zemlji.3 ha posejano još 3 ostalo za posle kiše
 
Ja jos gori od tebe,poceo da tanjirm,al visoko ovrseno,pa to nece da se zatanjira lepo,e ja lepo uzmem pokosim,pa udri. Ostalo mi jos 4 hektara da odradim na isti nacin. Danas prekid zbog branja kukuruza.
 
Prvi prohod setvospremacem,za prolecnu setvu kukuruza.
fotografija04931.jpg

fotografija04951.jpg
 
Nazad
Vrh