Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

U to cisto sumljam,mada bi bilo odlino.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Problem je što je to teško kontrolisati da ne dođe do mućke(mi srbi smo mnogo zaj..an narod) ali takva uredba bi pomogla mnogim malim i srednjim proizvođačima... A stručnjaci za smišljanje uredbi nek mućnu glavom ako hoće da pomognu, a tu smo i mi na kraju krajeva pa koliko je u našoj moći, će da pripomognemo...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

JD od 130 ks sa oko 3000 rs jedno '98 bi lego ko budali samar.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Meni bi odgovarao i jedan ZTS 16245 iz kraja 90-tih
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Da bi se doslo do odgovora prvo treba postaviti pitanja.
Na primer:
-Da li drzava treba da pomaze poljoprivredu?
-Ili drzava treba da pomaze efikasnu, produktivnu poljoprivrednu proizvodnju?

Kada stvari posmatram iz ugla potrosaca ja hocu sto jeftiniji i sto bolji pp proizvod. Vecina gradjana ove zemlje nisu poljoprivrednici pa je i drzavni interes ono sto je interes vecine.

Dakle ako treba a treba kreditirati i stimulisati poljoprivredu onda treba stimulisati onoga ko proizvodi 5 tona zita/ha a ni kintu onome ko ne ume da dobaci ni prosek.
Sada je poljoprivreda i socijalni amortizer pa svi dobijaju po nesto a to je onda nista i nema napredtka.
Interes drzave nisu njive u parlogu pa takve treba dodatno oporezovati. Neces da radi prodaj drugom ko hoce. Niko nece da kupi, onda spusti cenu.
Moj predlog je da drzava nadje nacin da nagradi(stimulise) one koji postizu dobar rezultat. Sto veci prinos po ha to veca premija. Isto vazi i za stocarstvo i za mlekarstvo i za sve.
Ni jedna proizvodnja pa ni poljoprivreda ne sme da bude socijala. Treba pomagati one koji hoce i umeju.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Jes da si iz beograda,al evo moram se sloziti sa tobom u vecem delu osim u jednom,a to je interes vecine. Vecina nije brojno stanje,to nikako nesme biti jer bi to znacilo da vise vrede dva ne radnika nego jedan radnik. Vecinu treba gledao kroz novac,a evo i kako. Da nema poljoprivrede ova drzava bi odavno otosla na dobos jer je grad nesposoban da odrzi dzavu sam. Znaci iako je poljoprivrednika manje nego ostalih oni(mi) su u ovom slucaju vecina. Tako da njihov (nas) interes treba da bude prioritetan nad ostalima jer oni (mi) trenutno odrzavamo drzavu u kakvom takvom zivotu. Druga je stvar da se poljoprivredom kao do sada ne moze babiti bilo kome padne na pamet. To mora biti profesija isto cenjena kao doktorska jer je zemlja zivo bice i vrlo lako moze da umre.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

jel bi mogao taj nacrt uredbe da se stavi ovde pa da ga komentarisemo.mene konkretno zanimaju uslovi koje treba ispuniti za povracaj 30% vrednosti traktora/hobista/.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Tar je napisao(la):
Da bi se doslo do odgovora prvo treba postaviti pitanja.
Na primer:
-Da li drzava treba da pomaze poljoprivredu?
-Ili drzava treba da pomaze efikasnu, produktivnu poljoprivrednu proizvodnju?

Kada stvari posmatram iz ugla potrosaca ja hocu sto jeftiniji i sto bolji pp proizvod. Vecina gradjana ove zemlje nisu poljoprivrednici pa je i drzavni interes ono sto je interes vecine.

Dakle ako treba a treba kreditirati i stimulisati poljoprivredu onda treba stimulisati onoga ko proizvodi 5 tona zita/ha a ni kintu onome ko ne ume da dobaci ni prosek.
Sada je poljoprivreda i socijalni amortizer pa svi dobijaju po nesto a to je onda nista i nema napredtka.
Interes drzave nisu njive u parlogu pa takve treba dodatno oporezovati. Neces da radi prodaj drugom ko hoce. Niko nece da kupi, onda spusti cenu.
Moj predlog je da drzava nadje nacin da nagradi(stimulise) one koji postizu dobar rezultat. Sto veci prinos po ha to veca premija. Isto vazi i za stocarstvo i za mlekarstvo i za sve.
Ni jedna proizvodnja pa ni poljoprivreda ne sme da bude socijala. Treba pomagati one koji hoce i umeju.

Ih, bre, svaka ko Njegoseva gadja u centar, bravo ::svaka cast::

U nekim razvijenijim drzavama ljudi koji zele da napuste poljoprivredu imaju alternativu a to je sekundarni ili tercijarni sektor. Kod nas nema alternative, cak se desava da ljudi ostaju bez posla i da silom prilika krce stare staze i bogaze na nekom selu i zapocinju sa poljoprivredom. E zbog toga nasa agrarno-ruralna politika mora imati i tu socijalnu komponentu.
Isto tako postoje velike razlike izmedju poljoprivrednika...pre neki dan su mi na tribini sa Asocijacijom poljoprivrednika Vojvodine trazili da se granica sa 160KS podigne na 200KS a sa druge strane u opstini Mali Zvornik je najvece registrovano gazdinstvo od 4ha i kako napraviti suvisle uredbe da bi izasli u susret i jednima i drugima. Zato su i definisane marginalne opstine, tacnije opstine sa ogranicenjima za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju, da bi im se pomoglo u nekoliko vise nego ostalima. U sustini ruralnu politiku bi trebalo krojiti tako da se omoguci svakom ko na selu zeli da ostane, da ulaze i da zivi da pronadje svoje mesto pod Suncem. Za one velike to ce znaciti kupovinu sirokozahvatne mehanizacije, podizanje silosa i sl dok za one male, koji zive na mestima rajske lepote, omoguciti da i kroz npr seoski turizam, stare zanate, servise koje pruzaju drugim poljoprivrednicima, zastitu geografskog porekla (svrljiski belmuz, kraljevacki kajmak, sjenicki sir, zlatiborski prsut, leskovacki ajvar etc...etc...) zarade dovoljno da bi ostali i opstali na selu. Nas u Sektoru za ruralni razvoj ima 14, tacnije 16 ako racunam pomocnika ministra i drzavnog sekretara i ja smatram da je to nedovoljno i to je jedan od razloga zasto sam ovde, zelja mi je da ovde dobijam predloge, ideje, savete, argumentovane kritike i da poljoprivrednici budu taj 17. ti zaposleni, pogotovo jer bolje poznaju lokalne karakteristike od nas u BGD. Samo za informaciju u Makedoniji u Sektoru za ruralni razvoj radi 35 ljudi :sta:

:ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@paorpaor
da ne zamaramo i ne idemo previse u sirinu.
Ako jedan ratar ima visok prinos a drugi ima los onda ovaj prvi kao ratar vredi mnogo vise. Znaci kao ratar a ne kao covek. Tu postoje drugi propisi koji stite pojedinca, npr o ravnopravnosti o zastiti ljudskih prava i sl.
Sustina je da vlada, ministarstvo poljoprivrede treba da stvore uslove da poljoprivreda napreduje. Drugi organi treba da se bave socijalom.
Ponovicu, potrosaci poljoprivrednih proizvoda, a oni su vecina, zele sto bolji i jeftini proizvod. Ne zele da finansiraju nekoga ko proizvodi neracionalno. Sve sto drzava placa u vidu regresa, premija i sl, placaju svi gradjani a ne Cvetkovic. To sto dobiju polj.proizvodjaci placa svaki gradjanin. I tacka. Onaj ko placa ima pravo da za svoje pare zahteva. Ne zato sto je vredniji. Vec zato sto daje pare.
Trebalo bi da imamo takvu poljoprivredu da ona nosi i vuce celu zemlju ali nije tako. Za sada to je samo potencijal. Znaci moglo bi a nije. To sto se neki politicari udvaraju seljacima kako bi svi bez njih pomrli ili nesto slicno je obicna demagogija. Poljoprivredni proizvodi se prodaju za novac (ne poklanjaju se) a cesto su skuplji nego sto bi kostali uvozni.
Pre nego sto artikulisemo zahteve drzavi hajde da artikulisemo razmisljanje. Jel' jasno da na malom posedu ne moze da se zivi od ratarstva. to je jasno svima sem znacajnom broju malih ratara. Dakle posto na malom posedu ne moze uspesno da se ratari jer i sa 10tona/ha prinosa psenice sa malog poseda ne moze ni da se prezivi onda to necemo da placamo.
Dakle drzava treba da kaze da ce davati podsticaje za ratare samo za 20-30 ha i to za pocetak da bi vremenom taj kriterijum bio sve ostriji(40-50-100...ha). I to nesto minimalno. A onda prema prinosu. Sto veci rod da i doprinosi budu veci. Treba nagraditi rad i ulaganja ako je drzava uopste zainteresovana za odredjenu ratarsku proizvodnju.

Predhodni post je "uleteo" dok sam ja u zanosu ( :haha: ) kucao svoj. I on (ovaj moj) je pomalo suvisan sada.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

::svaka cast::

Ali...

hajde da, barem na trenutak, pokrijemo Vojvodinu na karti sakom pa da posmatramo ostatak Srbije, sta bi po vasem misljenju drazava, tacnije Ministarstvo poljoprivrede, trebalo da preduzme. Kakave mere da kroji za ostatak Srbije? Jer, dozvolicete, ratarstvo je samo jedan od grana poljoprivrede a ruralni razvoj je cak siri pojam od poljoprivrede.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

radivoj.nadlacki je napisao(la):
::svaka cast::

Ali...

hajde da, barem na trenutak, pokrijemo Vojvodinu na karti sakom pa da posmatramo ostatak Srbije, sta bi po vasem misljenju drazava, tacnije Ministarstvo poljoprivrede, trebalo da preduzme. Kakave mere da kroji za ostatak Srbije? Jer, dozvolicete, ratarstvo je samo jedan od grana poljoprivrede a ruralni razvoj je cak siri pojam od poljoprivrede.
Pa dobro ja pomalo kao pijan plota zato sto je kod nas rasireno svastarenje pa ratare i oni koji ne bi trebali i onda pitaju kako od toga da zivim?

Vi ste dali odgovor. Voce, povrce, seoski turizam, proizvodi sa geografskim poreklom.....i dali ste mi slagvort za jedan pogled u komsisko dvoriste. U Hr. To bi mogao da bude i moj predlog.
Pravio covek pristojan beli sir uspesno. A onda da li iz vlade ili zupanijskog ureda za pp nije vazno neki ambiciozan cinovnik ili vise njih dodju i pitaju: belog sira imamo dosta u ponudi ali ovaj kraj nema ni jedan brend. Da li bi vi hteli i umeli da napravite trajan tvrdi sir.......Onda neki drugi kazu to se radi tako i tako. Ne prekidajuci ono od cega zivi dotiticni je isprobavao i posle nekog vremena uspeo da napravi ono sto se kod nas populatno zove kackavalj a u stvari je tvrd, trajan sir. Strucnjaci kazu: "ima mesta za doterivanje i popravljanje" ali ovo je dobro iza ovoga hocemo da stanemo...." Dakle brend.
Ovako, anegdotski ispricano, deluje mozda bajkovito. To sam naravno procitao u trenutku kada se doticni proizvodjac vec pretvorio i u otkupljivaca mleka jer sir dobro ide..xaxa. Ne znam da li je taj projekt opstao pa cak ni da li je tacan. Mozda sam ga i izmislio ali nije los. Zar ne?
A da, on je obezbedio i tih nekoliko kojima otkupljuje mleko i sa kojima ugovara kvalitet tog mleka ne samo kolicinu. Onda slede oni ambiciozniji koji hoce to isto da prave pa ih drzava nauci da se udruze i da kontrolisu kvalitet, drzava malo pomogne da se formalno ogranici podrucje. Uz dobru propagandu za neku drugu lokaciju "napor" drzave bice manji a vec u trecem nece biti ni potreban.

I na kraju da se ogradim posto kod nas o svemu mora da se misli. Ako nekome zasmeta sto je ovo primer iz Hr. setite se one kineske: "nije vazno da li je macka crna ili bela ako lovi miseve!"
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@Tar ako dozvolite da se u nekim stavkama ne slozim ali smatram da cemo se na kraju opet sloziti :ppozdrav:
Tar je napisao(la):
Pravio covek pristojan beli sir uspesno. A onda da li iz vlade ili zupanijskog ureda za pp nije vazno neki ambiciozan cinovnik ili vise njih dodju i pitaju: belog sira imamo dosta u ponudi ali ovaj kraj nema ni jedan brend. Da li bi vi hteli i umeli da napravite trajan tvrdi sir.......Onda neki drugi kazu to se radi tako i tako.

Mrzim takve drzavne cinovnike koji su od Boga pametniji ::lose:: . Mislim ko sam ja da nekom iz Svrljiga pricam sta on treba da radi. NPR u Svrljigu prave savrsen belmuz (mesavina kukurznog brasna i nekog masnog sira pa se to topi i sjedinu u sjajnu stvar a kazu da je vrlo dobro za muski deo populacije ::namigivanje:spavam: taj proizvod tamo se pravi vekovima, tradicija je dokazala i njegovu vrednost i njegovu bezbednost. Drzava samo treba da omoguci ljudima tamo podsticaje za izradu elaborata i dobijanje oznake geografskog porekla kao i dobijanje podsticaja za nabavku opreme za proizvodnju takvog proizvoda.

Tar je napisao(la):
Onda slede oni ambiciozniji koji hoce to isto da prave pa ih drzava nauci da se udruze i da kontrolisu kvalitet, drzava malo pomogne da se formalno ogranici podrucje. Uz dobru propagandu za neku drugu lokaciju "napor" drzave bice manji a vec u trecem nece biti ni potreban.

Ne treba drzava nekog da nauci da kontrolise kvalitet i zdravstvenu bezbednost proizvoda JA TO ZAHTEVAM KAO POTROSAC. Da drzava i tu treba da pomogne merama da neko moze da nabavi opremu koja je u skladu za zahtevima higijensko-sanitarnih normativa. Da, kod takvih proizvoda vrlo je vazno i promovisati ih i upravo pokrecemo jedan projekat sa austrijskom Vladom o promociji tradicionalnih i proizvoda sa geografskim oznakama kod nas. Od ove godine podsticemo rekeonstrukciju i opremanje malih pogona za preradu poljoprivrednih proizvoda u svrhu dostizanja potrebnih zahteva sa aspekta bezbednosti hrane, dajemo subvencije za labortorijske analize prilikom izrade sertifikata za dobijanje geografske oznake.

Oko udruzivanja...nek se udruzuju samo oni koji u tome pronadju ekonomski interes a ne zato sto ih drzava na to "uci" jer su ovi drugi osudjeni na propast.

Ali, da, drzava treba da edukuje i konsultuje ljude da budu bolji sa onim sto vec poseduju i sa onim sto vec znaju a to se radi preko savetodavne sluzbe, kojoj isto tako sledi reforma i modernizacija.

Tar je napisao(la):
I na kraju da se ogradim posto kod nas o svemu mora da se misli. Ako nekome zasmeta sto je ovo primer iz Hr. setite se one kineske: "nije vazno da li je macka crna ili bela ako lovi miseve!"

Imam prijatelje u Hrvatskoj i to mi ne smeta ali ima toliko dobrih primera iz Srbije, zar ne.

Veliki pozdrav i zadovoljstvo je razgovarati sa vama :ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Slazem se da je trziste mocan i jedini pravi mehanizam.
Ali, (naj)mocnije drzave su se odrekle principa da trziste sve resava kada su usle u krizu.
Nisu pustili ni banke ni velike korporacije da propadnu a da na njihovom pepelu izrastu druge.
A mi smo u mnogo vecoj krizi. Svetska kriza,tranzicijakoja je krizna (po sebi), zatim sankcije, zatim bombardovanje, i na kraju a mozda najvaznije samoup.soc svest i nauk da drzavu ne diras a ona ce da misli umesto tebe...
OK je baciti decu u vodu pa ko ume da pliva prezivece a ko ne ume udavice se. Kada bi sva ta deca imala iste uslove. Ali ako su neka primorci a neka kontinentalci? Tek ako u selu u unutrasnjosti postoji bazen mozes onom sto se davi da viknes: "a sto nisi naucio da plivas?"
Ovo sa decom koja se dave je naravno samo malo nespretnija stilska figura!

Kontrola kvaliteta je pogresno shvacena. Aludirao sam na udruzenja proizvodjaca Parmezana ili Rokfora koja garantuju da je Parmezan Parmezan a Rokfor Rokfor.

Vi ste sigurno upoznati sa velikim viskovima neprodatog sjenickog sira?
A sjenicki sir je brend.
Ali mozda se trziste menja? Mozda taj sir ima vise soli nego sto trziste prihvata. Ne znam, uocio sam pojavu propadanja jednog brenda. Pa i sa tim brendom (dok se trazio) i sa jagnjetinom koja se i danas ceni taj kraj je sve vise pust. Da li drzava moze to jednostavno da posmatra pravdajuci se trzistem. Po mom misljenju drzava treba da pomogne u transformaciji seljaka u poslovnog coveka u oblasti pp.
Ja ne znam kako. Ako ni administracija ne zna kako neka raspise konkurs na tu temu.

Da vidimo primer iz zemlje koja je "majka" kapitalizma, Velike Britanije. Tamo su se ovce gajile zbog vune (svetski brend) i mesa domaci brend. Danas ne mogu da izdrze konkurenciju slabo naseljene zemlje kao sto Novi Zelend ili Argentine ili Bugarske nema veze....Zato je administracija (izbegavam rec drzava) pribegla edukaciji. Organizovano se dovode strucnjaci za sir iz Fr. da bi Britance naucili da prave sir. Da bi prezivelo ovcarstvo u Britaniji.
A tamo se deca skoluju da se takmice, zive i pobedjuju u tom sistemu.

Mozda bi bilo preterano da se "Monopol" (igra) uvede kao skolski predmet ali bi bilo neopodno da se nastava iz biologije u seoskim sredinama prilagodi pp problematici. Da se umesto paramecijuma uci o stiomacnim bakterijama kod prezivara bez kojih nema dobre konverzije, da se umesto o clankovitim glistam uci o kisnim glistama i glistama djubretarkama.....da su gliste pokazetelj zdravlja zemljista, da su neophodne u organskoj proizvodnji i .....
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

U sustini slicno razmisljamo sa varijacijama na temu...

Drzava ne treba da se ponasa diktatorski pa da svima govori sta da radi ali ne treba ni da pusti, kao sto Vi rekli, "dete u vodu pa da vice MASI RUCICAMA".

Hajde da uzmemo bas sjenicki sir kao primer pa da iz toga naucimo sta je uloga drzave a sta je uloga proizvodjaca. Da li drzava treba da pomaze proizvodnju bilo cega sto nema prodju na trzistu...naravno da ne. Proizvodjaci uz pomoc savetodavnih sluzbi, Mreze za podrsku ruralnom razvoju i mnogih drugih drzavnih institucija treba da pomogne sjenicanima da njihov proizvod nadje mesto na trpezama svih stanovnika Srbije pa i sire. Sjenicki sir je bio prodavan, uglavnom, na zelenim pijacama u Sandzaku ili po Beogradu i cak Novom Sadu. Ekonomska krizaje ucinila svoje i naravno traznja za sirom je opala i poceli su se gomilati viskovi ali i beogradska gospoja sve manje ide na pijacu a sve vise u megamarkete. Da bi sjenicani sa sirom mogli napasti trziste vecih gradskih centara moraju kao prvo imati dovoljne kolicine proizvoda, sto znaci da ce u buducnosti tesko moci pojedinacno da prodaju svak za sebe jer se urbano stanovnistvo sve manje snabdeva na pijacama. Zatim, moraju imati dovoljan nivo kvaliteta i na kraju kontinuitet u snabdevanju. Da bi uopste "primirisali" trgovinskim lancima, proizvodnja tog sira se mora obavljati na tradicionalan nacin (izrada elaborata o tehnoloskom postupku za proizvodnju takvog sira), taj sir mora imati neke specificnosti i kvalitet kao i ime zbog cega ga Vi ja pozelimo kupiti (zastita geografskog porekla) i naravno marketing. Da bi sjenicani sve to uspeli treba da urade sledece:
1. da se udruze da bi postigli prvi uslov za uspesnu prodaju a to je dovoljna kolicina proizvoda, ujednacenog kvaliteta u kontinuitetu- drzava ima program edukacije menadzera u zadrugama za obuku u oblastima bazicnog menadzmenta, knjigovodstva i sl. jer sjenicani u pocetku, sigurno, nece imati para da plate profesionalne menadzere.
2. Da imaju objekte sa opremom u skladu sa vazecim zakonskim propisima u pogledu higijensko-sanitarnih uslova- Drzava od ove godine daje bespovratana sredstva u iznosu od 50% za rekonstrukciju i opremanje objekata u cilju dostizanja potrebnih standarda
3. Specificnost proizvoda- drazava daje bespovratana sredstva od 50% za laboratorijske analize u cilju dobijanja oznake geografskog porekla, pokriva 40% troskova same sertifikacije i kroz razne strane projekte pomaze u promociji ovih proizvoda
4. Prodaja- e tu drzava ne treba da se mesa direktno ali treba da pomogne promovisanjem takvih proizvoda, nadam se da ce uskoro na pijaci Zeleni Venac biti otvoren etno centar gde ce biti prodajna izlozba svih proizvoda iz Srbije koji su tradicionalni, sa geografskim poreklom, rukotvorina zena sa sela i slicno, naravno ne treba drzava da ulazi u pregovore sa trgovinskim lancima.

U krajnjem slucaju veliku ulogu u svemu tome imaju i organi lokalne samouprave koji sto tako treba da pomognu lokalni ruralni razvoj ali i tu ce drzava da pomogne time sto ce na svaki dinar koji opstina izdvaja za ruralni razvoj ministarstvo da dotira jos jedan dinar i to ce sluziti u cilju stvaranja revolving fondova za kreditiranje pod povoljnim uslovima nasih poljoprivrednika.

Uskoro zapocinjemo i pregovore sa bankarskim sektorom da iznadjemo povoljnija resenja za ruralna podrucja jer smatramo da je dovoljan garancija ako drzava ucestvuje u nekom projektu sa 50% bespovratnih sredstva.

Mislim da se tesko, kao sto se iz ranije navedenog moze videti, moze govoriti o principu "baci ih u vodu i vici im da masu rucicama". Da li je sve to sto drzava radi dovoljno o tome se moze diskutovati, da li moze bolje i o tome mozemo diskutovati.

Mislim da i sjenicanima i svima ostalima je bolje pomoci u principu "nauci gladnog da peca (stvori mu uslove i pomozi mu finasijski da moze sam da razvije svoj biznis) a nemoj mu dati jedu ribu za veceru (npr interventni otkup i potom bacanje par tona sira a da problem i dalje postoji)

:ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Eto ! ::namigivanje::

E a sad da iskoristimo prisustvo "vlasti":

Slabo se snalazim na sajtu ministarstva. Cini mi se da nije dovoljno azuran.Cini mi se da bi mogao da bude jednostavniji.

Na primer kozarstvo (moja ljubav). Regulacija uvoza, zabrane uvoza iz pojedinih zemalja tu se tesko snalazim.
Sumnjam da se neka uredba o proglasenju koza za stetoticene jos uvek provlaci kao vazeca (?).


I najinteresantnije najavljena ili vec realizovana uredba o obuci(licenciranju ili kako se to vec zove) individualnih uzgajivaca za VO (vestacka oplodnja) za sopstvene potrebe.
Ne mogu da nadjem nista na tu temu. Ako je istina onda sam zbilja ushicen da je u ovom slucaju drzava otisla ispred struke. Jer mnogi nasi strucnjaci ili "strucnjaci" tvrde da je to nemoguce ili tesko izvodljivo dok to u USA rade sami farmeri posle jednodnevnog kursa u kome nauce i anatomiju koze (koliko taj zahvat zahteva) i kako da sinhronizuju estrus u stadu i kako da izvrse vestacku oplodnju.
:ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ne spominji mi sajt ministarstva, katastrofa al sta je tu je ::lose:: ja stalno saljem sugestije PR sluzbi.

Predlog je da mi konkretna pitanja posaljes kao privatnu poruku pa cu u od utorka kada budem u office probati da izcackam od kolega iz veterine.

Zabrana drzanja koza....ah da, jedna "mudra" licnost iz nase istorije je to davno nekad i ucinila. Nadam se da danas nemamo vise tako "mudrih" na vlasti ::namigivanje::

Ja sam slusao jedmog momka iz savetodavne sluzbe u Negotinu dok je drzao predavanje poljoprivrednicima u Donjem Milanovcu upravo oko izazivanja estrusa kod ovaca (ono sa sunjderima i sl), ne znam oko vestackog osemenjavanja ali cu pitati kolegu iz Negotina.

Kao sto vidis ja nisam wikipedia pa da ukucas pojam ja izbacujem odgovor :D ali sto ne znam pitam onoga ko zna pa prosledim dalje.

Pozdrav

PS: Dao sam sebi za pravo da ti vise ne persiram, nadam se da nemas nista protiv toga?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Moram da (te) davim sa tim sajtom.
Tu bi trebalo da se nalaze prave informacije. To je prvi, mali ali vazan korak da se pomogne pp.
Pratim neke forume o lesnicima i vidim da se ljudi najvise informisu preko onih koji su neku proceduru vec prosli. To je samo delimicno u redu jer tu ima i pokvarenih telefona....U svakom slucaju vidim da jedan broj prvo nesto posadi, tako posavetovan, pa kada se obradi tamo gde treba za refundaciju, ispostavi se da ne ispunjava uslove.


Kada trazim nesto na sajtu trebalo bi dovako da se krecem
stocarstvo/ koze/ uvoz/

Tamo sigurno postoji neki dokument koji tretira ono sto me zanima ali ja moram da znam da li je zakon ili uredba ili odluka ili.... i kada je doneta.

Zale se ljudi kako vlast, drzava malo radi za njih. Nekada sa pravom nekada ne. Ispravi me ako gresim ali mislim da deo te pomoci ostane neiskoriscen zbog neinformisanosti.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ne davis me, naprotiv, rekoh ranije, pravo je zadovoljstvo razmenivati iskustva sa tobom.

Salji sugestije i ovde a ja cu ih forwardovati webmajstorima ::namigivanje:: tacnije nasoj PR sluzbi.

Za sve ostalo sto si rekao ::svaka cast::

Tar je napisao(la):
Zale se ljudi kako vlast, drzava malo radi za njih. Nekada sa pravom nekada ne. Ispravi me ako gresim ali mislim da deo te pomoci ostane neiskoriscen zbog neinformisanosti.

To je jedan od razloga i zasto sam ja tu a postoje i sajtovi savetodavnih sluzbi Vojvodine i centralne Srbije pa se i tamo mogu postavljati pitanja. Ako Vam ne odgovaraju, samo javite meni ::samo bes::

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh