Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

kiraj je napisao(la):
Komsija Tarana,taj gosn Golubovic iz ministarstva je sada u Institutu a koliko pratim i gosn Curcic je u Institutu.
sve vam je politika. samo sto mi to ne zelimo da shvatimo i prihvatimo. cini mi se da ljudi jos veruju u deda mraza, s obzirom na to kako se ponasaju i glasaju (cast izuzecima). sve se vrti oko partije i njihove knjizice i podobnosti, tako da toga ima i u institutu.
posto nikome ne smeta sadasnji sistem subvencija, povracaja akciza, jer niko nema predloge za bilo kakvu izmenu i promenu, pomislicu da nase ministarstvo radi odlicno.
izgleda da prica da eu nema alternativu deluje. kakvo nas otreznjenje samo ceka. nazalost onda ce biti kasno.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Curcicu,Ti ne citas.Evo konkretnog predloga sa obrazlozenjem .Toliko Ha upisanih u registar X subvencije = idi u banku po pare.Da netupim vise posto nema ko ,osiv Vas da ovo procita.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

tarana je napisao(la):
ne razumem taj strah od konkurentnosti...
čega se ti konkretno plašiš?

Kako kažu Bolje se plašiti nego uplašiti . Ne plašim se konkurencije što se tiče posla , nego toga što smo zbog zastarelih mašina manje konkurentni . A opet će najgore proći mali koji , neće imati snage da se odupru , eventualno da se osnuju neka odruženja .
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Hajde da se i ja malo uključim

Ne želim da se veliko udubljujem u mere direktne podrške (po grlu, odnosno po ha) ali samo nekoliko napomena. Ovo što trenutno postoji kod nas nije, uopšte, direktno plaćanje po ha već je regresiranje repromaterijala, zbog toga su potrebni računi kao dokaz da ste repromaterijal za koji tražite regres zaista kupili i platili. Za uspostavljanje direktnih davanja po hektaru (nevezano za to šta se proizvodi na zemljištu) potrebno je uvođenje elektronskog katastra. U evropskoj uniji je ta mera povezana, tačnije uslovljena, sa ispunjavanjem nekih normi očuvanja životne sredine (recimo primena nitratne direktive) ili u slučaju davanja po grlu sa normama dobrobiti domaćih životinja. Kod nas je izrada elektronskog katastra u toku i radi se kao projekat finasiran od strane Svetske Banke.

Ono o čemu bih ja želeo da čujem vaše mišljenje su mere ruralnog razvoja ili kako smo ih ranije zvali mere za unapređenje poljoprivrede i sela. To su mere podrške u obliku podsticaja (bespovratna sredstva u određenom procentualnom iznosu od vrednosti investicije). Te mere su ugrubo podeljene u tri velike grupe:
1. Mere za unapređenje konkurentnosti i dostizanje visokih standarda proizvodnje na poljoprivrednim gazdinstvima (podsticajna sredstva za nabavku opreme i mehanizacije i izgradnju farmi, silosa, hladnjača i slično). Ove mere su najznačajnije i nose najveći iznos sredstava.
2.mere usmerene na zaštitu životne sredine od štetnog uticaja intenzivne poljoprivrede (mere podrške organskoj proizvodnji, očuvanju genetskih resursa domaćih životinja i sl)
3.Mere proširenja ekonomskih aktivnosti na selu u cilju sticanja dodatnih prihoda za seosko stanovništvo (sesoki turizam, zaštita geografskog porekla, mini pogoni za preradu, aktivnosti seoskih žena i sl)

Proces izrade uredbi je u toku, tako da je upravo sada vreme da diskutujemo na tu temu jer imamo prostora i vremena da uvrstimo vaše sugestije i ideje u konečne verzije uredbi ruralnog razvoja za 2010.

Veliki pozdrav svima i izvinjavam se na dužini posta.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Pa eto ja bih da pitam :sta:,dali će i koliki povraćaj biti za polj.mehanizaciju,za koju :cao:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@ radivoj.nadlacki
Ja sam mislio da si ti digao ruke od nas :haha:
Nisam gledao tvoje gostovanje kod Zaharija, uključio sam se tek pred kraj pa neznam o čemu je bilo reči. Zna li se kolike će biti obaveze za PIO za 2010? Hoće li biti subvencija za osiguranje, opremu za navodnjavanje i plastenike?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@Radivoj Nadlački
Još od Ivane Dulić sprovodi se politika ili program podrške poljoprivrednicima,ali se sve mere ili uredbe donose se tako da njih mogu da koriste većinom oni poljoprivrednici koji su ..veći ,snažniji... tako da se stvara velika razlika izmedju poljoprivrednika, a upravo ti ..veći,snažniji.. vrše pritisak na one ..slabije.. i dodatno im otežavaju opstanak.Da li bi se moglo to promeniti u korist onih ..slabijih..,tj. da se poljoprivednici pomažu srazmerno njihovoj moći.Zašto pomagati nekog ko je dostigao neki nivo tj.ako neko može da radi 100,200...1000 hektara ,poseduje silose,itd,ako je sposoban neka radi bez pomoći Države a ne da oni upravo najviše kukaju, a za to vreme uvećavaju svoju imovinu. :ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Lepo je to zamisljeno .Pomoc za susare i ostalo,ali kako mladi ljudi koji ostaju na selo da zive, da zarade nesto da bi imali ucesce za ovakve investicije ? Da dobiju loto ili da mole Boga da cale ode na onaj svet.Kako se u sali kaze :Ziv Baba ,mrtav kapital .Mozda je neozbiljno ali je u stvarnosti istinito .Kazacete neka se udruze.Slazem se, ali malo ljudi ostaje na selo ,te i kad se udruze nemaju dosta za ozbiljnu investiciju.Drzava rasproda svoje skladistne kapacitete ,a sada placa kiriju za robu koju skladiste robne rezerve.Najvece zlo sto su i seljake koji su jednim delom gradili te kapacitete iskljucili iz nasledstva istih (seljak nije dobio akcije za silose i ostalo).Sada treba da gradimo ponovo te kapacitete a postojeci ce da zvrje prazni.Ali ...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Da, uglavnom ste u pravu za sve ono sto ste izneli. To znamo i vi i ja, ali takodje znamo koliki je agrarni budzet i, sta se i koliko tu moze uciniti.
Mislim da nije produktivno da mene pitate oko PIO fonda jer ne radim u toj sferi, ja sam u sferi ruralnog razvoja. Nase uredbe jos nisu finalizirane i jos su u fazi pripreme, tu imam mogucnost da ubacujem vase ideje i predloge pa ako i 50% istih prodje ja cu smatrati da smo uspeli da ucinimo korak napred.
U globalu imacemo cetiri ili pet uredbi kojima ce se podsticati nabavka mehanizacije za stocarstvo, povrstarstvo i nadam se neke "krupnije" mehanizacije za one koji se bave ratarstvom. Sredstva jesu ogranicena ali hajde da od toga sto imamo uradimo maksimalno dobro.
Zeleo bih da cujem predloge, koja vrsta masina i mehanizacije bi trebala da nadje svoje mesto u uredbama a da je do sada nije bilo?
Da li podsticati podizanje farmi za gajenjenje domacih zivotinja, skladista za zitarice (silosi i recimo podna skladista), hladnjace za cuvanje voca i povrca?

Post je spojen: [time]1263410235[/time]
_________________________________________________
stiv je napisao(la):
Još od Ivane Dulić sprovodi se politika ili program podrške poljoprivrednicima,ali se sve mere ili uredbe donose se tako da njih mogu da koriste većinom oni poljoprivrednici koji su ..veći ,snažniji... tako da se stvara velika razlika izmedju poljoprivrednika, a upravo ti ..veći,snažniji.. vrše pritisak na one ..slabije.. i dodatno im otežavaju opstanak.Da li bi se moglo to promeniti u korist onih ..slabijih..,tj. da se poljoprivednici pomažu srazmerno njihovoj moći.Zašto pomagati nekog ko je dostigao neki nivo tj.ako neko može da radi 100,200...1000 hektara ,poseduje silose,itd,ako je sposoban neka radi bez pomoći Države a ne da oni upravo najviše kukaju, a za to vreme uvećavaju svoju imovinu. :ppozdrav:

Da, to je problem u globalu, ako bismo sredstva davali unapred bio bi velik procenat nenamenskog trosenja i opet, najdeblji kraj izvuku oni najposteniji.
Mi smo iz sektora predlozili kabinetu ideju o formiranju fondova za razvoj poljoprivrede na nivou opstina, gde bi ministarstvo na svaki dinar koji izdvoji opstina dalo dinar i onda bi se ucestvovalo kao ucescu kod kredita kod banaka bezkamatno. Time bi se kamata realno oborila na nekih 4% godisnje sto je prihvatljivo :sta:
Uredba je napravljena i nadam se da ce uskoro ugledati svetlo dana i da cemo tako doci do jos jednog izvora finasiranja za poljoprivrednike.
Ako imate predloge na koji nacin jos mozemo da pomognemo onim "manjim" poljoprivrednicima...slusam
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Mislim da treba da se pomogne kupovina traktora manje snage,do recimo 7o ks ,jer te traktore kupuju manji poljoprivrednici i njima je teže da kupe taj traktor nego onom što radi više zemlje i treba mu veći traktor, a sredstva su manja tj. prihvatljiva za budžet ,normalno nove precizne sejalice bilo za koju namenu.A prava stvar bi bila da se kupovina kombajna pomogne, ali to verovatno neće biti još dugo moguće.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@Stiv
A recimo da traktore podelimo u dve grupe pa da za one manjih i srednjih snaga bude veci iznos podsticajnih sredsttva a za one malo vece manji iznos? (tako sam ja razmisljao...sto ne znaci da sam u pravu)
Precizne sejalice...mozete li malo konkretizovati?
Kombajni su preskupi za podsticajna sredstva...popili bi ceo budzet...ali kroz dugorocne kredite bi bilo bolje resenje?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Mislim da kupovina traktora veće snage treba da se pomogne, ali ako ima para, ti se traktori još i kupuju a manji nikako tu treba pomoći.Neka vam prodavci polj. mehanizacije daju statistiku prodati traktora pa će te videti.Sejalice savremene za ratarstvo-kukuruz ,pšenicu,itd i za povrtarstvo.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

radivoj.nadlacki je napisao(la):
2.mere usmerene na zaštitu životne sredine od štetnog uticaja intenzivne poljoprivrede (mere podrške organskoj proizvodnji, očuvanju genetskih resursa domaćih životinja i sl)
3.Mere proširenja ekonomskih aktivnosti na selu u cilju sticanja dodatnih prihoda za seosko stanovništvo (sesoki turizam, zaštita geografskog porekla, mini pogoni za preradu, aktivnosti seoskih žena i sl)

Proces izrade uredbi je u toku, tako da je upravo sada vreme da diskutujemo na tu temu jer imamo prostora i vremena da uvrstimo vaše sugestije i ideje u konečne verzije uredbi ruralnog razvoja za 2010.
koliko sam upoznat mali broj ljudi se odlucuje za organsku proizvodnju i ta sredstva se trose na druge nacine. moj komsija je prijavio povrsine za organsku proizvodnju i trenutno su te povrsine u prelaznom periodu. problem je sto je gradska uprava za urbanizam izdala utu za zivinarsku farmu velikog kapaciteta u zoni grupisanih salasa, cija izgradnja samim tim ugrozava organsku proizvodnju i ruralni turizam koji je poceo da se razvija na okolnim salasima. naravno izdati utu nisu po planu generalne regulacije naselja cenej, koje ima definisanu industrijsku zonu i zonu za izgradnju mini farmi.
pitanje, dokle ce trajati taj nedostatak komunikacije izmedju ministarstava, gradskih, pokrajinskih vlasti. svi gledaju samo svoje dvoriste i nekomuniciraju. ne mozemo pricati o programima razvoja od strane republike, ako se oni sputavaju na nivou gradske vlasti ili bilo koje druge.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

zcurcic je napisao(la):
koliko sam upoznat mali broj ljudi se odlucuje za organsku proizvodnju i ta sredstva se trose na druge nacine. moj komsija je prijavio povrsine za organsku proizvodnju i trenutno su te povrsine u prelaznom periodu. problem je sto je gradska uprava za urbanizam izdala utu za zivinarsku farmu velikog kapaciteta u zoni grupisanih salasa, cija izgradnja samim tim ugrozava organsku proizvodnju i ruralni turizam koji je poceo da se razvija na okolnim salasima. naravno izdati utu nisu po planu generalne regulacije naselja cenej, koje ima definisanu industrijsku zonu i zonu za izgradnju mini farmi.
pitanje, dokle ce trajati taj nedostatak komunikacije izmedju ministarstava, gradskih, pokrajinskih vlasti. svi gledaju samo svoje dvoriste i nekomuniciraju. ne mozemo pricati o programima razvoja od strane republike, ako se oni sputavaju na nivou gradske vlasti ili bilo koje druge.

Uredbe za podsticanje organske proizvodnje nose vrlo malo deo budzeta ali su neophodne. Koliko ja znam trose se namene kompenzacije gubitka prihoda u periodu konverzije i kasnije po uvodjenju i sertifikovanju organske proizvodnje.

Ali da li da odustanemo od mera podrske zato sto je doneta (ne)suvisla odluka o podizanju farme gde joj mesto nije?
U svetu postoji institucija javnog zagovaranja....ljudi koji imaju problem se organizuju i daju publicictet svom problemu i pokusavaju da izlobiraju da se problem resi.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

u srbiji to ne ide. lobiramo i borimo se, a nista. svi pricaju o salasima, turizmu, a rade naopako. ne predajemo se i nadamo se da ce nas koncept organske proizvodnje i seoskog turizma pobediti. jer je to jedini ispravan nacin. mislim da je mnogo lakse napraviti farmu na drugoj lokaciji, nego izgraditi 20tak salasa, jer je to prosto nemoguce. salasi su ostaci nekadasnjeg zivota i treba ih cuvati i ne mogu se ponovo izgraditi.
da li gazdinstvo kojem poljoprivredna proizvodnja nije osnovni izvor prihoda moze da trazi sredstva za razvoj seoskog turizma po tim uredbama?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

zcurcic je napisao(la):
u srbiji to ne ide. lobiramo i borimo se, a nista. svi pricaju o salasima, turizmu, a rade naopako. ne predajemo se i nadamo se da ce nas koncept organske proizvodnje i seoskog turizma pobediti. jer je to jedini ispravan nacin. mislim da je mnogo lakse napraviti farmu na drugoj lokaciji, nego izgraditi 20tak salasa, jer je to prosto nemoguce. salasi su ostaci nekadasnjeg zivota i treba ih cuvati i ne mogu se ponovo izgraditi.
::svaka cast::

zcurcic je napisao(la):
da li gazdinstvo kojem poljoprivredna proizvodnja nije osnovni izvor prihoda moze da trazi sredstva za razvoj seoskog turizma po tim uredbama?

Da za uredbe iz trece grupe mera ne ide PIO klauzula jer bi izgubile svaki smisao ALI MPSV podstice seoski turizam kao meru ostvarivanja dodatnog prihoda na poljoprivrednom gazdinstvu, dakle, morate biti registrovano poljoprivredno gazdinstvo i prebivaliste podnosioca zahteva mora biti tamo gde se investicija sprovodi. Nije nam cilj da podsticemo nekog iz Beograda ili bilo kog grada da razvija turizam kao biznis...to je vec u nadleznosti Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Sektora za turizam.

Svako dobro
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

stiv je napisao(la):
Mislim da treba da se pomogne kupovina traktora manje snage,do recimo 7o ks ,jer te traktore kupuju manji poljoprivrednici i njima je teže da kupe taj traktor nego onom što radi više zemlje i treba mu veći traktor, a sredstva su manja tj. prihvatljiva za budžet ,normalno nove precizne sejalice bilo za koju namenu.A prava stvar bi bila da se kupovina kombajna pomogne, ali to verovatno neće biti još dugo moguće.
::svaka cast:: ::svaka cast::
Napokon jedan pravi predlog, mada bi moglo i u više grupa, recimo 3. Ovim bi se obuhvatio najveći broj poljoprivrednika. Pitanje je samo da li je državi cilj da oporavi "sitne" pp ili, kao do sada, da gura "velike"? U takav zaokret čisto sumnjam, ali čovek se nada dok je živ. I umire u nadi....
Obzirom na cenu novih, zapadnih traktora i kupovne moći srpskog seljaka jedno 90% pomoći od strane države bi bilo sasvim zadovoljavajuće ::lose::
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Predlog koji je u Nacrtu uredbe je 30% povracaja za traktore a 40% povracaja za poljoprivrednike mladje od 40 godina i za one u marginalnim podrucjima. Ni EU ne daje 90% povracaja, sto je mnogo, mnogo je :D

U Nacrtu su navedeni traktori od 30-160KS tako da za svakog ima ponesto.

Kombajni...kroz subvencionisane kredite od strane ministarstva.

Ali sacekajmo da uredba prodje na Vladi, pa onda mozemo pricati sa sigurnoscu.

Pozdrav
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

E sad da je još neka uredba za one sa plićim džepom koji nemaju mogućnosti da kupe novo pa kupuju polovnu mehanizaciju....pa da i oni dobiju koji dinar nazad... Ala bi bilo lepo...
 
Nazad
Vrh