Precizno merenje parcela uz pomoć sajta Katastra nepokretnosti i Google earth-a!

@talianu
Tek će onda biti posla za stranačke miljenike , samo će preći iz trezora u agenciju za agrarna plaćanja.(mada čisto sumnjam da će kod nas tzv GIS krenuti od 2014.)

@Peet
To je pre svega u interesu EU, ali i svih poštenih ljudi.

@mbranko
Da li se kod vas priznaje na sudu kao dokaz neki vid ovih snimaka?
 
Ja kažem jel znam i sa kim sam bio i šta mi je rečeno.Namerno na forumu da ne bih nekog nervirao kažem "trebalo bi" pa ko hoće da prihvati neka prihvati a ko ne želi neka i dalje nosi zinor na njivu.

Siniša i nas nadleću ovi snimači (avioni) skoro pa svaki dan ,rezultati će se videti ubrzo.
 
@DraganVs Postenim poljoprivrednicima zasigurno ce taj pristup pruziti sigurnost i zadovoljstvo.
Gorane (@talianu) jesi li ti bio da izmeris parcelu u petoj duzi u Petak po podne?
 
@Siniša
Ovde se misli na objedinjavanje svih "gisova" i onog što bi mogli da nazovemo trezor. U Vš postoji gis za sam grad, ali za mnoge delove Srbije ne postoji GIS a to je samo prvi preduslov za uspostavljanje sistema poput Arkoda u Hrvatskoj.

@Peet
Pošto vidimo da ovo ne može da se koristi na sudu-biće još leba za geometre
 
Ako ste zavrsili poljoprivredne poslove u polju evo uz pomoc ovog saita: http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/Default.aspx i Google earth-a mozete se zabaviti i doci do preciznih mera vasih parcela, odnosno koliko su vam siroke i dugacke parcele.
Oni koji nisu upuceni mogu na sledeci nacin doci do zeljenih mera parcela:
Ulaskom na sait katastra nepokretnosti traziti Javni pristup i odabrati zeljenu Katastarsku opstinu zatim ukucati br. parcele i kvadratne metre odnosno hektare podeliti na duzinu parcele (koju morate naci na Google earth-u i izmeriti) i dobicete sirinu parcele u metrima.

Ovih dana na veliko radim na tome i mogu reci da posto sam izmerio do dve parcele na jednu i drugu stranu mojih parcela koje obradjujem, naisao sam na komsije koji su bili i po 3 do 4 m u mojim parcelama.
Neki ljudi videvsi da imaju visak bili su laki za dogovor i shvatili situaciju u koju se nalazili, neki bi jos da proveravaju a neki tvrdoglavi i da imaju visak ne bi da vrate, al za njih verovatno ce raditi geometar pa obavezno sud!
Kakva su vasa iskustva? I da li primenjujete i vi ovu metodu?


Takodje vec duze vreme koristim Google earth , ali samo orjentaciono. Razlog je taj sto ne mogu da izmerim tacno duzinu njive, zato sto su svi preorali puteve i produzili svoje njive maksimalno, i kada tako premeravam duzine njiva preko GH , i posle preracunavam sirinu,mogu lako da dobijem manju sirinu njive. Neki putevi su nekada bili siroki 10m, 15m, 20m , sad se to sve obradjuje a 2 fergusona kad naidju, ko jarci na onom brvnu. Kada bi imao dimenzije puteva , onda bi i moglo nekako. Ili da ovi u katastru daju bar taj podatak, kad nece da daju sirinu njiva.

Drugi razlog je taj sto dosta njiva nije pravilan pravougaonik, nego trapez, recimo na jednom kraju 25m, na drugom 28 m. Niko ovde nije odoravao zemlju od komsija, tako su davno parcelisali zemljiste, pa tako i ovi daju u zakup.
 
Evo jedan koristan video i objasnjenje kako se meri povrsina sa Bing maps. Koristan u slucaju kada ne mozete dovoljno dobro zumirati vase parcele sa G.E. tj kada pri vecem zoom modu parcele su nejasne. Mada i bing maps na nekim delovima nije dovoljno precizan.
 
postoji to i kod nas ali nije u svim opstinama zavrseno. Evo primer za opstinu Titel, sto se tice podataka parcela.
Idite na ovaj link, http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/PublicAccess.aspx, otvorice vam sajt opstina :




Tu izaberete prvo lokalnu autonomiju (1) , pa izaberite katastarsku opstinu u kojoj vam je parcela (2)
Kliknite na kockastu ikonu (3), tu ce vam otvoriti stranu za izbor parcele :




u polje (1) unesite broj katastarske parcele, u polje (2) unesite sifru koja vam je prikazana iznad tog polja, ako unesete pogresnu samo ce vam dati novu sifru, i kliknite na dugme "pretrazi" (3)




Sada vidite podatke parcele koju ste izabrali, broj parcele, povrsinu, namenu, a na ikoni (1) dobijate i detaljne podatke za parcelu (vlasnika, adresu vlasnika, i podatak dali ima hipoteke i tereta. Pogodno je da vidite podatke svoje parcele, a i komsijskih parcela ako vas nesto zanima!



Sledeca korisna stvar je ovaj sajt : http://www.geosrbija.rs/rga/default.aspx?gui=1&lang=3

otvara vam ovo, malo je sporo i treba biti strpljiv, ali vredi skroz!




zumirate na klizacu (6) sa slike dok ne dobijete deo atara koji vas zanima.
na levoj strani, kliknite na izbor "ortofoto" (3) ako postoji za taj deo atara, to vam je avionski snimak.
Opet sporo ucitava, ali ucita, sad dobijete sliku kao na google earth, otprilike. povolno je sto imate a alatku za merenje rastojanja (4) i povrsine (5), a na slici sad imate i satelitski snimak, koji mozete da zumirate kao i na guglu, ali cini mi se, dosta preciznije:




Ako je omoguceno, kliknite na kucicu "katastarska parcela" (2) i prikazace vam i granice i brojeve katastarskih parcela, sto je najkorisniji deo ovog interfejsa, tu mozete i da merite parcele vrlo precizno, koristeci alat (4) ili da izmerite povrsinu koricenjem alatke (5).

Ovde vidite i ko je kome odorao, kao na mestu (1)


:
 
Ne koriste ga mozda zvanicno, ali je provereno da sve imaju i da mogu. Tako da je @sinisa 100% u pravu.
A to sam i napisao u prethodnim postovima samo nisam shvaćen. Min.polj. ne koristi GIS zvanično ali su verovatno blizu toga da počnu sa korišćenjem. I kako taj GIS postoji u subotičkoj opštini tako će proraditi i u ostalim opštinama samo je pitanje vremena,a verujem da bi to mogla biti ta 2014. E onda ćemo DraganeVŠ imati ujedinjene GIS-ove,trezore....
 
Na ovom forumu nećeš naći jer je piraterija zabranjena. Jedino da skineš sa torrentom ceo paket.
 
Druze pa gde da nadjem license key ?

Ja sam se mucila sa tom PRO verzijom, pa i kad ese registrujes nekad hoce, a nekad nece da udje. Evo kako to tamo funkcionise.

http://www.ehow.com/how_5993707_calculate-area-google-earth.html

Posle lutanja resila sam stvar na sledeci nacin.
1. Na google earthu nadjem njivu-
2. deseta ikona lenjir (show ruler, pa u okviru toga path)
3.- kad sve obelezim idem u save i sacuvam ga
4.- tad idem u FILE- SAVE place as i sacuvam ga u nekom folderu (samo dole gde pise Save as type promeniti u KML).
5. Tad otvorim program EASY ACREAGE i u okviru njega na Browse nadjem folder gde sam sacuvala sliku sa Google eatrha i on automatski izbaci povrsinu.

Izgleda komplikovano al je zaista lako. Dugo sam se mucila al sam se na kraju snasla al posle dugo vremena.

Evo detaljnije.

http://www.ehow.com/how_5978799_calculate-areas-google-earth.html

Ono sto mene muci je sledece. Geometar mi je omerio njivu pomocu GPS uredjaja i medje se uopste ne poklapaju sa prethodnim. Kako bih mogla sama da proverim te GPS kote sa kojim urejdjem i na koji nacin jer moram da dokazem da nije u pravu.

Unapred hvala na odgovoru.
 
uzmite auto navigacioni uredjaj i stanite na mesto koje zelite da proverite , na tom mestu ocitajte koordinate i to vam je to ...
ako sam dobro razumeo sta vam treba
 
daji je neko juce gledao na b92 emisiju dobra zemlja, interesuje me posto nisam gledao a cuo sam da je neki merio parcele uz pomoc mobilnog telefona, kako je to uspeo? ako neko nesto zna neka pojasni
 
Nazad
Vrh