Precizno merenje parcela uz pomoć sajta Katastra nepokretnosti i Google earth-a!

Da li je neko u medjuvremenu pronasao neku precizniju aplikaciju za merenje parcela preko mobilnog telefona?
 
Mislis da se na licu mesta odredi medja? Ja mislim da zbog zarade nekih lica to jos ne sme biti fraj.
 
Pa da...recimo pomocu koordinata sa geosrbija u neku aplikaciju na tel uneses pa ti on odredi tu pocetnu tacku. Skidao sam razne sto se nude na google play prodavnici ali sve rade nesot sloserski i dosta su nejasne za upotrebu...
 
Da je (lako) dostupno po tim podacima samostalno izmeriti parcelu geometri ne bi zaradjivali.
E, da pitam kad sam tu. Komšija zvao geometra a posle mi (drugog). Razlikuju se tačke u nekih 15-20cm. Meni je rekao ovaj što mi je merio da je tako kako kaže i da stoji iza toga i pitao ko je merio prethodno. Po meni, razlika je nastala usled izvlačenja tačke na put. Možda je i onaj prvi pokazao isto kao i ovaj drugi, ko će ga znati, nisam bio prisutan. Ne pravim pitanje zbog toga jer je je na jednoj stani toliko u plusu a na drugoj u minusu. A i svakako ne mozemo posejati u mm jer nemamo navigaciju.
 
Po meni, razlika je nastala usled izvlačenja tačke na put.

Jovo, u pravu si s tom tvojom pretpostavkom...
Meni geometar merio njivu, bili prisutni i "levi" i "desni" komšija, po završetku merenja potpisali svi mi Zapisnik, pozdravili se i jedan komšija ode sa geometrima i njegovu parcelu da izmere u istom potezu nekih 200-300 metara niz put...
Ovaj što je ostao, stoji pored mene i gleda kako bušim rupe za betonske stubiće..
Kada sam s njegove strane izvadio kočić i u tu rupu zabio bušilicu da krenem da bušim rupu, predložio mi je da pomerim, ako hoću, tu "granicu", višlje, u sam put, jer kako će, zaboga, on orati...
Odmah sam skontao šta hoće, pa mu odgovorih, da, za koj sam ja moj platio geometre da mere kada opet stavljam kamenove gde ne treba, i tako odbih njegov predlog, a i rekoh mu da kada bude orao duž granice, lepo dođe plugom do kamena (stubića), pa podigne plug, pređe stubić, spusti plug, i nastavi da ore još ta dva metra...:haha:
 
Ima raznih slucajeva.Tako smo mi jednom obelezili coveku plac,otisli 2km dalje kod drugog coveka,kad smo se vratili onaj pomera kocice kud njemu odgovara.Zaustavili se,pitamo sto pomeras,kaze da pobijem bolje. :haha:
Svaki geometar uzima(kupuje) podatke iz katastra,ako obelezava sa gps-om moze da se razlikuje u odnosu na drugog par cm,nikako 30-40cm...Ako se radi sa starijim metodama moze postojati razlika,ali ako je godinama koriscenja jedna granica a sad postoji razlika(kao ovaj Jovin slucaj) obicno se zadrzava postojeca.
 
Do 15cm razlike se panj-medja ne mora pomerati. To im je neka tolerancija,kao. Preko toga,zna se.
 
Danas mi bilo dosadno pa sam isprobavao ove aplikacije za merenje parcela. Aplikacija Fields Area Measure ima opciju merenje pomocu gps-a. Stanes na jednu tacku i pokrenes opciju merenje,i onda tako ides od tacke do tacke koje zelis da izmeris...moze okvirno da se utvrdi povrsina parcela jer gps odstupa oko 1-2m.

- - - - - - - - - -

Dole desno sam isao peske,pa je preciznost bila bolja,za 1 ara je manje izmerilo. Dok sam na ove gornje dve isao motorom pa su odstupanja bila veca. :osmeh:

1zg3w1v.png
 
Da si koristio opel komercijalno vozilo,... bilo bi skroz drugacije. Inace GPS kada pogadja 3 metra je odlicno, a ume da gresi i do 15.
 
Da li postoji aplikacija sa kojom mogu da nadjem uz pomoc interneta granice te katastarske parcele. Naime, uzeo sam neku sumu, znam brojeve katasrarskih parcela ali uzivo na parceli ne mogu bas da se snadjem gde je medjas. E sad, da li mogu da koristim neku aplikaciju da me vodi do medjasa bar priblizno, ako stojim na toj parceli?
 
Ja sam instalirao navigator polja. Takodje pobratimska aplikacija sa Fields Area Measure.
Za merenje parcela je prilicno precizna i rucno i pomocu GPS-a. S'tim sto ima mogucnost ostavljanja tragova i navodjenja. Ako se ispostuju sva podesavanja parametara prilicno zadovoljavajuce navodi. Isprobao sam je jesenas u tanjiranju kada sam po noci zavrsavao jednu veliku parcelu i nije bilo propusta na 3m zahvata...
Nije precizna za setvu ali za neke osnovne operacije moze biti itekako od pomoci.
 
Mislio sam bar priblizno da odredim gde je medjas jer jedan sumar lopina po meni dosta usao unutra i kaze da je tu drzavno a ja sam gledao na rgz-u katastarske parcele i nije ni priblizno kako je on oznacio. Zato sam mislio da ne izvodim geometra da bar otprilike odredim gde je medjas
 
U pomoc geo srbije mozes naci koordinatu tvog kamena, e sada probaj da zapises te brojeve pa da ih ubacis u neki telefonski program pa tako probaj da nadjea medju.

Nada poslednja umire.
 
Nazad
Vrh