Prasići,problem

Zna li se tačan period do koga je koža prasadi osetljiva na nadražaja i oštećena prouzrokovana slamom?
 
dobar dan.jel mi moze neko reci koliko startera je dovoljno prasetu dnevno davati?jer ja kad dodjem i naspem hranu oni nagrnu kao da nisu jeli dva dana.hranim ih 3 puta na dan.hvala.
 
tako i radim pocetnik sam u ovome.i jos da vas pitam.krmaca se oprasila 9 juna odbio sam prasice 35 dan 14 jula vagao sam ih 31 jula jedno onako manje sto bi se reklo na oko imalo je 11.5kg pa sam hteo da vas pitam da li je ta tezina zadovoljavajuca?i imali su mi 2 dana proliv kad sam ih odbio.zvao sam veterinara davao sam kapi sad sam zaboravio kako se zovu.
 
Mogla je biti bolja teyina izmedju 13 i 15 kg ali polako nije svaka prasad ista ,hrana ,uslovi veliki broj faktora utice na prirast polako pojacavaj hranu sticu oni tebi
 
Sa koliko starosti štrojite prasiće i da li štrojenje ubrzava rast prasića do 30 kg?
 
Ja strojim sa oko 22-23 dana starosti, tj, zovem veterinara, posto se ja nesto bojim da ih ja strojim da ne zajebem nesto. I nisam imao nikakvih problema sto se toga tice budu jos 5-6 dana pod krmacom da im zarastu rane i onda ih odvajam, mada sada sledecu turu cu probati sa 15 dana da vidim kako ce ici, kazu da sto su mladja prasad lakse podnose, mada i ovako nije bilo nekih problema. E sad nesto drugo da pitam iskusnije clanove foruma? Kod nas u selu ovog leta cujem da se dosta javlja cadjavost kod prasica, i ja sam imao u jednom leglu. Celo leglo zahvatilo 12 komada, jedno uginulo od cadji najmanje. Lecio sam ih penicilinom i mazao cinkvitaminskom mascu. Evo sad da vak kazem rezultate toga lacenja. Rzultati su bili nikakvi nista im nije islo na bolje, potrosio sam 7 tuba masti za 4 dana a nikakav napredak nije bio (jedna tuba 250din kod nas a u njoj ima taman mozda da se kvalitetno namazu 4 praseta i to je to, kao da je u fabrici na pola npune). I taman kada sam hteo da odustanem dozlogrdilo mi vise da ih mazem, prijatelj mi da savat, kaze uzmes 4 kasike svinjske masti, u nju stavis 10 kubika penstrepa i 20 kubika vitamina i time mazes prasad. I ne bude mi tesko napravim sve to i pocnem da ih mazem plus 2 puta na dan im dam po o,5ml enrocina. I za divno cudo posle drugog dana pocne da im se povlaci treci dan vec se skoro nista nije primecivalo plus sam ima svaki put kada sam ih mazao malo cinkvitaminske masti stavio na jezik. E sad da li je jos znao neko za tu metodu, kod mene se pokazala vise nego uspesna?
 
Hranio sam prasiće sa Patentovim starterom,pre par dana predjem na Pan baby grover 25% i svi prasići dobiju proliv od kojih jedno ugine.Veterinar im je dao inekcije.Zalučeni su pre deset dana i sve je bilo odlično dok nisam prešao na grover.U čemu je problem?
 
Dao sam četiri fangle na 21 prase.Izgleda da im je to bilo puno,jer je starter bio u granulama,a grover nije.Ne znam ni sam,...
 
Mozda malo glupo pitanje ali jesi li razredio taj super sa 75% zitarica? i ko sto nesko kaze trebao si postepeno preci na drugu hranu tj par dana zamesati deo startera deo grovera,prvi dan recimo 75% startera drugi pola-pola a 3 dan 75% grovera. kad dobiju proliv ja im smanjim hranu(dok ne prodje) a u vodu im dam streptomicin 1gr na 3l vode i onda postepeno povecavam hranu (@crni gruja je objacnio to u temi spremanje koncentrata negde na zadnjoj ili predzadnjoj strani) a ako u blizini imas prodavnicu gde imaju proizvode hrana produkta kupi saplement cink (140 din) i umesaj tu kilu u 50 kg hrane pa ce im i to pomoci(mada i u pan baby ima cinka). ja mojima sad mesam granulice sa indy 10 i jedu bez problema a kad granulica nestane jesce samo indy 10,mada sam in do sada vec davao i cistu 10 pa se ponovo vratio na mesavinu posto jos imam granulica pa mi se cinilo da tako bolje jedu sad im je 26-ti dan i za njih 13 bacim oko 1,1-1,3 kg hrane (doduse deo pojede i kokoska koja preskoci ogradu)

a te 4 fangle rasporedi da bacis u 3-4 navrata i ne bi trebalo biti problema
 
Drugar, nikako ni pod razno nemoj da dajes cist starter ili kako kod mene kazu popularno : SUper zelenko, uvek se mesa, inace izgorece lajicki receno...Dobiju temperaturu i adio mare...
 
Za početak si trebao umešati malu količinu i to samo kukuruz (75%) zbog energije koja im je potrebna i 25% supera. Onda kasnije samo pojačaš proteine (smanjujući kukuruz i ubacujući ječam). Kao što si gore naveo... Ubaci zakišeljivač i ako možeš cinka dodaj i trebalo bi da se stabilizuju. U principu, možeš i tako da nastaviš ali smanji obroke. Bolje dva manja nego 1 veliki jer onda se prežderavaju i koječega pa crkavaju od proliva i edemca.
 
Nazad
Vrh