Prašenje krmača

Nek su vam zdravi i korisni!

Što se tiče remonta
Spram cene tovljenika i cena nazimica mislim da je neki realan remont kod nas jako diskutabilan.
 
Meni se malo pre oprasila jedna 12 zivi i jedno mrtvo, u zadnjih 3 dana bilo ukupno 4 prasenja i i narednih pet dana jos ocekujem 4 prasenja, cekaju u boksu. Trenutno ukupno oprasenih 14 krmaca. :ppozdrav: i Usput koliki vam je godisnji remon krmaca, u utorak sam bio na Seminaru PatentanCo u Subotici gdje su eminentni strucnjaci 2 dana drzali predavanja i glavni predavac je bio neki Danac koji kaze da je kod njih min remont po indeksu prasenja 25%, sto kod njih iznosi 2,4 IP x 25% sto iznosi godisnje cak od 55-60 % remonta. Mozda i zbog toga imaju godisnje 35tovljenika po krmaci :D. Mozda je off diskusija ali veoma korisna. Pozzzzz

sta je remont krmace
 
"Remont" krmača je procenat zamene krmača u zapatu u toku jedne godine ili procenat izlučenih krmača u zapatu u toku u jedne godine. Malo je rogobatan izraz, jer se mašine remontuju dok to kod živih bića nije moguće. Jedan je od danas najbitnijih parametara kada je u pitanju ekonomičnost proizvodnje prasadi i tovljenika. Jedna od najaktuelnijih tema kada je reč o istraživanju u svinjarstvu. Inače 65% je jako velik procenat zamene, odnosno ogroman, što znači da svaka krmača ima prosečno 1,5 prašenja. Jedino ima smisla ako je 70-80% tih izlučenja selekcijsko, pa idu na vrlo strogu selekciju. Inače krmače u kasnijim paritetima imaju ima veći broj prasadi u leglu a ako je procenat zamene takav najveći broj njih ne dočeka 3,4,5 i ostala prašenja.
 
Nismo se razumeli, današnji selekcijski cilj u zemljama sa intenzivnom svinjarskom proizvodnjom jeste dobijanje što većeg broja tovljenika po krmači u toku njenog života. Znači da što duže ta krmača ostaje u proizvodnji. Danas u savremenom intenzivnom svinjarstvu svega 15-20% od svih izlučenja su selekcijska (nešto nam se ne sviđa kod te životinje) ostalo su iznuđena, znači reprodukcija, noge, bolesti itd...
 
Razlog velikog remonta krmaca je u tome sto Danci tvrde da su toliko napredovali sa genetikom da svaka cerka je vec mnogo bolja od majke,na nukleus farmama gde je velika i stroga selekcija nazimica se prasi samo jednom i ide na klanje,krmaca sa 40 dana ide na ultra zvuk i ako ima manje od 12 prasadi ide na pobacaj,zato i imaju prosek odgajenih blizu 14. malo se i poigravaju al im se i moze.
 
Kod mene u firmi je godišnji remont oko 20% i to zbog uginuća, bolesti ili su otpisane zbog loše produktivnosti ili su loše majke. Ove brojke o količini odgojene prasadi su takve jer se radi o velikim farmama i moguće je raspoređivati prasad tako da svaka krmača ima po 13, 14 prasadi ovisno o broju aktivnih sisa i fizičkoj kondiciji. Na farmi je više od stotinu prašenja sedmično i naravno da imaš uvijek na raspolaganju krmaču kojoj je moguće prebaciti višak prasadi iz nekog drugog legla, ili primjerice ako neka krmača leže veći broj prasadi a nema dovoljno mlijeka onda se napravi "swaping" tj. ona se premjesti u sobu k starijoj prasadi koja već samostalno jede a u njezino leglo se stavlja krmača koja ima više mlijeka, ista stvar je i s uginulim krmačama njezina prasad se prerasporedi k drugim krmačama a ona se otpisuje pa je statistički veći broj prasadi po leglu itd. Ili na primjer krmača je suprasna više od sto dana i zadobila je ozljedu zbog koje ju je nemoguće ostaviti za daljnju proizvodnju tada se ona održava na životu do 114 dana kada se eutanazira i vadi se prasad i opet je statistički veći broj prasadi, uglavnom na velikim sistemima su moguće radnje o kojima mali proizvođači da se tako izrazim mogu samo sanjati. Do ove godine se uglavnom koristila Lacombe pasmina ili kombinacija Lacombe/Yorkshire a sada od ove godine dolaze nekakve male nazimice koje po izgledu dosta liče na kineske pasmine i sve imaju po 16 sisa a u dosta slučajeva i po 18. O kojoj kombinaciji se točno radi ni šef farme nezna jer je to spada u poslovnu tajnu firme a kakvi su tovljenici nemam pojma jer one liče više na koze :osmeh::osmeh: nego na krmače na kakve smo mi naviknuli.
 
Kod mene je na 65-70 krmaca, godisnja obnova ,,remont,, oko 15-17 krmaca sto je priblizno oko 25%. Ovo predavanje od strane danca je stvarno bilo iscrpno i korisno, ali za nase uslove nije bas primjenljivo, kod njih za svaku mogucu bolest se radi vakcinacija, toliko su strogi propisi oko ulaska na farmu, oko dostave hrene, transporta zivotinja, idu do te mjere da se bira ruta kamiona kako bi se zaobisla neka farma koja posjeduje neku bolest, a na toj farmi gdje se dolazi te bolesti nema. Naravno od svake farme se zna zdravstveni status, svako udruzenje, organizacija, ustanova je zasnovana od strane farmera. Daleko smo mi od svijeta kako u svemu tako i u svinjarstvu. Pozzz :ppozdrav:
 
Prodao krmacu koja ne trazi vec 4 mesec..a kupio drugoprasilju pred prasenje .. treba da se prasi a zadnjih par dana vulva joj umazana nekim ljigavim sekterom kao na prasenju i iz nje izbaci u toku noci bar jeno 200ml te iste slinave tecnosti .. dezuram pred camerom vec 4 dana. popizdeo sam ulila mleko po njegovom danas 120 dan , daj boze da se danas oprasi
 
da li je neko koristio inekcije protiv mikoplazme i bolesti pluca ,respisure one,koja se daje jednokratno prasicima 7 dan,kakva se iskustva,
 
Oprasile se nocas dve krmace jorksir-pietren. Jedna 8 (jedno mrtvo), a druga 11. Los prosek, ali su prelepi. jedna mi malo kidisala na prase(morao sam da ih branim od nje) dok se nije isprasila, posle ih extra prihvatila. Ali se ja generalno poprilicno stresiram kada krene da ga udavi, zato ih drzim podalje dok se ne isprasi i onda sam ih pustio iz sanduka, izasao, zalupio vrata i kako priroda kaze. Ne bih podneo da gledam dok ga davi.
 
Oprasile se nocas dve krmace jorksir-pietren. Jedna 8 (jedno mrtvo), a druga 11. Los prosek, ali su prelepi. jedna mi malo kidisala na prase(morao sam da ih branim od nje) dok se nije isprasila, posle ih extra prihvatila. Ali se ja generalno poprilicno stresiram kada krene da ga udavi, zato ih drzim podalje dok se ne isprasi i onda sam ih pustio iz sanduka, izasao, zalupio vrata i kako priroda kaze. Ne bih podneo da gledam dok ga davi.
Ako su jos zivi sto si ih stavio u sanduk(sarkofag)?:haha:salim se.
 
Prihvatam da si se salio... ali ipak da kazem. Sanduk je sastavni deo u prasilistu gde nema ukljestenja, grejne ploce..U njemu prasici spavaju, greju se i ne uznemiravaju krmacu non stop(posebno dok se prasi), sem dok sisaju. I veoma je korisna stvar u ovakvim slucajevima kad je krmaca nervozna pri prasenju.
 
Ma evo me sedim za kompom i gledam u cameru od jutros ,,konsultovao sam se sa DR. veterine , da cekam jos neki dan , indukciju cemo da odradimo za koji dan .. pokusao da uvucem ruku , ma nema sanse uska .. sta se desava neznam, usla u 121 dan...
 
Nazad
Vrh