Postavljanje mreže kao zaštite od leda

Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Sve je ovo lepo :bravo:
Ako mislite da će te proći jeftinije a vrhunski kvalitet :nono:
A sve ove računice toliko konfuzne i neuređene ::lose::
Samo vi frikombinujte :udri:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

@Umpahpah

Neko očigledno nije u toku sa nekim stvarima, je l da? :D :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Gospodo 100% ste u pravu... :D........Ja samo pokusavam iznaci povoljnije resenje,,,,,

Ako mislite da će te proći jeftinije a vrhunski kvalitet

A zasto vrhunski kvalitet...ili moderno,taliano ako moze i standardno ili visi kvalitet :cool:

Slažem se, radije bih dao 2-3 hiljade više a da znam čija glava se kotrlja ako nije urađeno kako treba.

100% si u pravu ali 2-3000 je 20% ali u ovom slucaju duplo jeftinije. Ako nam nude po sistemu kljuc u ruke za 1ha 15-16000eur a moglo bi da bude i samo oko 8000. siguran sam u to Ako bi i drzava poradila na tome pa da otvori 1 mali pogon za proizvodnju kvalitetni kopci i mreze , i formira tim od 2-3 inzinjera koi bi izlazili na teren i sagledali situaciju i napravili proracun (statiku) ostalo bi vise eura :haha:?
A sto se tice kotrljanje glava :haha:? ruse se i mostovi,zgrade,plafoni idr. a :haha:? glave ,,,neznaM
A da se ne pokida mreza koja unajgorem slucaju da bude oduvana u Pocerinu ,,posto sam iz Macve,,,salim se :haha:
http://www.google.com/url?

sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CBUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bertol.com%2F&ei=aJpTTY7lLoSAOrW8gbEJ&usg=AFQjCNE09YTMqibITu0RPj5Vh6t5CFfa2g
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Pozdrav,
možda su neki od forumaša u pravu vezano za kombinatoriku a možda je nekima i interesantno to što pišemo.
Hvala na pozivu, zainteresovan sam da dođem kad budete postavljali sistem, naravno, jer ionako sam stalno na putu pa bi se i to moglo iskombinovati.
Nisam našao u tekstu, ili sam previdio, vjerovatno, je zasad maline u pitanju jer pišete o 3,7 stubovima. U pravu ste da bagremovi stubovi mogu da odigraju odličnu ulogu, nema potrebe ukoliko niste "freak" eksterijera da stavljate neke druge, skuplje ili...To, opet zavisi od želja i mogućnosti. Za mjesec dama postavljam mrežu jednom tipu iz vlasti ::novac:: ...On želi stubove u obliku koji ne možete ni zamisliti jer mu je estetika najbitnija...
Što se tiče ankera, postoje i u BiH i Srbiji ljudi koji rade kvalitetna sidra ali ima mnogo i onih koji prave smeće, morate znati šta tražite a ako pogrešite, sidro ne može iz zemlje, vjerujte, pokušao sam :nono:
Sajla? Vidio sam one koje su se "naježile" nakon dvije godine, vrlo su "povoljne" ima ih na pijacu u Banja Luci koliko hoćete.Ako je neko blizu Modriče da ode pogledati kako su sajle "pijačarke" postavljene u voćnjaku od 10 ha kruške.Ne bih se usudio biti blizu tih sajli u dogledno vrijeme. A da li ste vidjeli šta se desi kad pukne sajla na čeonom stubu? Od sile potezanja sa druge strane počupa se čitav red voćnjaka i povuče okolna dva koja više nisu za upotrebu.
Upravo zbog toga onaj ko radi mora da snosi odgovornost za sve radove i to je jedini način.
Što se tiče žabica i njih ima na pijacu koliko hoćete i vrlo su jeftine, samo, šta mislite o tome da Vam čiko koji prodaje da garanciju da neće da otpuste sajlu kad krene jesenji sjeverac.
Za mrežu po cijeni koju pišete se može kupiti samo smeće( bez navodnika) jer sam bio u bar 10 fabrika, izmedju ostalog i u Hrvatskoj (imaju i oni proizvodnju PG mreža). Htio bih da iskoristim ovo mjesto za razmjenu informacija, svi će proći malo bolje ili lošije ali nam je cilj da postavimo te mreže i spavamo mirno.Ja npr. radim uzgoj kruške i jagode i na svoj zasad jagode sam stavljao folije od min 0,055 jer je to minimum kvaliteta koji može da "odradi" posao a ima i 50% jeftinijih folija na tržištu.
U sistemu za navodnjavanje imam PC crijeva jer obična nemaju uniformnost kapanja a jedna i druga isto izgledaju iako su PC skuplja bar 40%.Najbitnije je da znate šta kupujete i kad kupujete mrežu pitajte montera, gazdu, inžinjera o teh. karakteristikama i vidjećete ko je laik a ko nije. Kako je pletena mreža? Koja je debljina niti, okca, koji materijal, stepen zasjenjivanja itd.
Sve najbolje i puno pozdrava, naravno izvinjavam se na dužini teksta. :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Evo da se malo odmorim ,,, i da se ZAHVALIM Sinisac-u na iscrpnom savetu,preporuci iiiiii naj lepse HVALA
Pitanje..
1) Za ankere -sidra- za tvrdo glinasto zemljiste kao u macvi ? dali je dovoljno fi 24-26/1450mm motka i 240-250/6mm tanjir ( Za ostale npr.rastresita ? zamljista promer tanjira 6-8/350mm pa i vise)
2) Sajle bi trebalo da su u nekom kvalit.fi8 49 zica pocinkovana ?? kakve su grcke nesto su jeftinije ili nesto sl.da se ne zaluduj. kineskim ??
3) Zica 3.8-4 mm istezljiv. mah 4% pocink. rumunska ili ?? bi trebalo da nabavim kvalitetniju, Dali je to ista zica kao za vinograde i voce ili je u pitanju neka tvrda kao za opruge (pocinkovana )
4)Kopce -plakete- mislim da cu uspeti da mi neko donese iz FRUSTARA model 2010 reci mi na kom rastojanju se postavljaju da ne idem u obliznj vocnak da merim moja procena je 2-2.5m
5) Mreza koju bi ste mi preporucili ?? debljina.gustina tkanja,zasencenost,boja itd, Sigurno necu Leskovacke jedino ako ne porade na kvalitetu vidicemo. na sajmu N.S - ali ih navodim kao primer
oh mnogo pitanja,,, IZVINI......
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Nema razloga za raspravu :ppozdrav:
I to nisu Austrijanci vec firma koja ih zastupa u Srbiji i koja je D.O.O a to je drustvo sa ogranicenom odgovornoscu kada budem video firmu sa Potpunom Odgovornosscu onda cu i da razmislim o tome :cao:
Ja razumem da covek izadje i kaze ja postavljam opremu tog proizvodjaca koja je ispitana tom i tom institutu ili laboratoriji koja je izdala atest br taj i taj i to samo po sebi ima neku tezinu ali garancije NEMA
a primera ima bezbroj :bravo:
"mislim nemo` se ljutis" :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Ljudi, aj sad stvarno preterujete.....samo da znate koliko zasada ima lepo podignute protivgradne mreže, koje savršeno funkcionišu, kao i ceo taj sistem!
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Nije rec o tome dali funkcionisu,funkcionisu one svima ja nisam ni cuo da je nekome pala :D
Ali kada cujem da firma cija imovina iznosi 500€ garantuje za vocnjak od 10ha koji samo podizanje kosta 100.000€ onda se najezim a brate znam ljude kojima su se desavale stvari katastrofa imas toga na ovom forumu more :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Pa ja mislim da pojedine firme koje se bave ovakvim stvarima mnogo više vrede ::novac:: ::svaka cast::
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

juki je napisao(la):
u NOVOM SADU na poljoprivrednom fakultetu : a kada im odneseš blanko ugovor overen od advokata da oni snose troškove ako nešto nebude valjalo oko sadnog materijala , sadnice :nono: nećeš kupiti ! njihova priča je da i računari mogu da pogreše :haha: a kamoli kalemari ( ja za to računari neverujem) :cao:
Ovo ti je primer garancije
Sta je u nasim uslovima jaka firma dali je BK Grupa bila slaba firma pa je nestala sa lica zemlje sa sve celom familijom :haha:
Garancija je firma koja je Drustvo sa Potpunom odgovornoscu odnosno da ti firma da bankarsku garanciju za odredjeni iznos/Aval strucno se kaze/ meni je problem posto sam u Austriji ali ti si tu pa lepo pozovi sutra telefonom bilo koju firmu i pitaj dali mogu da ti daju neku garanciju u takvom obliku ustvari pozovi nekoliko pa sutra uvece okaci ovde sta su odgovorili :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Molim Vas ne udaljajte se od teme - nego pricajmo o kvalitetima , sidra, mreze ,zice itd da bi smo se sto bolje informisali sta je sta Gledao sam ?? u emisiji ??brazde ili B82 neki nas je na oko 4ha uradio PG sistem po sistemu -sam svoj majstor-u svojoj reziji pre nekoliko god i hvali se da funkcionise.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Ljudi, koliko god se trudili da nešto shvatimo, naučimo ili podijelimo znanje uvijek će se naći neki koji će reći da to sve ne valja i da su na svijetu u opticaju samo prevaranti.
Naravno da takvih ima mnogo, kako kod nas, tako i u svijetu i bitno je biti što bolje edukovan kako bi se to izbjeglo.
"sankanje". Prvo da odgovorim onima koji očigledno imaju malo manje znanja o poslovima koji uključuju garantovane rokove kod ove vrste sistema.Kada Vam preduzeće iz Italije ili Austrije npr. ponudi posao da Vam postavi PG zaštitu, oni Vam ponude ugovor koji ste dužni potpisati i poštovati. U tom ugovoru, izmedju ostalog, stoji da su oni odgovorni za postavljanje i održavanje sistema pod njihovim uslovima. A u te uslove spadaju redovno godišnje održavanje i zamjena dotrajalih dijelova o trošku klijenta :D. Zatim, garancija vrijedi ako postavljaju njihovi "stručnjaci" koji su "mnogo" pametni i vrijedni itd. itd. i onda Vam cijena raste i 25-30%.
Ukoliko se odlučite da uzmete u BiH ili Srbiji, ili čak u Hrvatskoj, nadjite nekoga ko zna šta radi i bićete vrlo zadovoljni.
Tražite reference, brojeve telefona ljudi kojima su mreže postavljene i nemojte se nervirati. Postaviti sistem u sopstvenoj režiji nije mudro slovo ako znate šta treba da radite.Time možete uštedjeti dosta novca kojim možete kupiti kvalitetne materijale. Svaka firma koja Vam ponudi takve materijale, ponudiće Vam i savjete oko postavljanja jer Vaša reklama te firme više znači od tog jednog posla na kome će oni zaraditi.

E sad da odgovorim na pitanja koja su mi postavljena (a interesuju i ostale ) bar neke :haha:
1) Anker sidra u Mačvi, mi smo na pseudogleju u BiH stavljali fi 25 1380, 25/6 mislim da je to više nego dovoljno ako su kraći redovi, pošto su kod Vas redovi oko 140-150m trebalo bi duže sidro od 1380, bar 1450 ili 1500...
2) sajle čeone min 8mm 49 niti pocinčane, bočne minimum 6mm, pogledati presjek jer često u sredini bude konopac kako bi se uštedjelo na materijalu, takve sajle ne dolaze u obzir.
3) Mi radimo sa žicom iz Italije, provjereno kvalitetna i svaka ima svoju cijenu koja je različita, a promjer od 3.1 na zasadima malim sa kratkim redovima, do 4.0mm koje postavljamo niz redove dok je poprečna od 2.2 do 2.5mm sa max 5% istezanja ( obavezno cinkovana ) prepoznaćete je jer se ne može "smiriti" i saviti ni na koji način, ako je zagrebete karakteristična svjetlija nijansa.
4) Plakete mreža na mrežu, mi postavljamo na 1.8-2.0m, cijena npr. ovih koje mi se najviže svidjaju kod nas je oko 0.49 e. Vrlo su elastične i ne pucaju sa dosta UV stabilizatora.
5) mreža, ništa ispod 47 gr/m2 i preko 3x7mm okce tkanja mogu biti različita, sa ojačanjma sa krajeva + na sredini gdje ide kopča mreže na žicu.
Mislim da sam ti odgovorio na sve... :cao:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Sinasac ...alal vera svaka cast ako si na pruputovanju svrati 15 km od SA-LO ona raketa zapazio si potrazi JOLA idemo kod Bradine na vrucu planinsku jagnjetinu .....
Pitanje
1) Koja je zasencenost ? %vasih mreza i koju bi ste preporucili
2) zica ...istegljivost do 5%,,,:haha:? neki me uveravaju i nude zicu sa samo 1.3% istegljivosti da li je poverovati ??
veliko HVALA
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Pozdrav svima! Diskusija je otvorena i samo tako se može doći do ekonomskih rezultata.Mene zanima Sinisac gde u blizini beograda ima na taj način pokriven zasad?Jer na licu mesta se te stvari najbolje vide.HVALA na ovakom izdašnom savetu i kako možemo ostvariti kontakt?
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Neko očigledno nije u toku sa nekim stvarima, je l da? :D :ppozdrav:
[/quote]

Pozdrav,

Vidim da su ovde neki dobili informacija od pojedinih firmi što se tiče komponenata protivgradnog sistema i sada burgijaju kako bi na sve načine i na sve strane proverili njihov kvalitet.
Taj kvaliitet je proveren na Evropskim institutima i isproban po evropskim voćnjacima još pre par decenija. I uvek se nađe neko pametan da sumlja u taj kvalitet.
Prvo ta osoba dobije sve potrebne informacije od dotičnih firmi pa se onda razmeće sa stručnim detaljima. Firme izrade projekat,čitavu računicu,sve potrebe klijenta da bi taj klijent sada sa svim tim papirima mahao okolo i hvalio se on zna šta treba da ide u jedan sistem protivgradne zaštite.
Samo još da znate: veliki i ozbiljni voćari pogotovo iz Vojvodine kada reše da dižu protivgradni sistem iznad svog voćnjaka on ne burgija toliko. Ipak postoji neka poverljivost između klijenta i firme. Malo se raspitajte po Vojvodini od poznatijih voćara kome bi poverili da radi u njihovom voćnjaku.
Ove godine se postavljaju nove protivgradne mreže kod većeg broja voćara pa se informišite.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Zasjenčenost je različita kod različitog tkanja.
Tako npr. Italijani na nekim mjestima stavljaju mreže sa 15% i više kako bi sprečili ožegotine, sa druge strane to može da utiče na obojenost plodova pa i na procentualni sadržaj šećera u plodu što baš i nije poželjno.
Većina distributera ovdje nudi mreže sa 5-10% zasjenjivanja i to zasjenjivanje nema značajniji uticaj na kvalitet plodova. Na Poljoprivrednom Fakultetu u Banja Luci se trenutno rade neki radovi na ispitivanju uticaja mreže na obojenost plodova jabuke.

2) 1.3% istezljivosti? Nisam čuo a mislim da je to onaj princip " dajem garanciju 20 godina na sve"
Mi imamo žicu nešto skuplju sa 3% i nešto jeftiniju sa 5% i ja preferiram ovu sa 5%, jeftinija je a odlična.

U blizini Beograda imate mrežu koju smo postavljali u selu Velika Krsna kod Mladenovca i u Sremčici a kontakt brojeve imate ispod poruke u potpisu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Nisam postavio protivgradnu mrežu, ali sam se interesovao za postavljanje iste. Stubovi u Srbiji su izuzetno skupi, pronašao sam u Italiji za duplo jeftinije stubove nego kod nas, bez obzira na vrstu materjiala stubova da li su od pocinkovanog lima " koji mogu da služe i kao špalir " ili su drveni stubovi, opet je duplo jeftinije, " Delta Agrar je postavio pocinkovane stubove" carinjenje stubova je u iznosu od 3%, sama mreža iznosi negde oko 3 eura po kvm. Za ostale detalje se još nisam interesovao.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

боле по теби испада да само за мрежу за 1х треба дати 30.000еур ја мислим да је то мало превише.ја исто тражим и распитујем се али сам дефинитивно донео одлуку да ће стубови бити дрвени и ту нема дилеме јер мом другару је метални пластеник( не најлон него пластеник )звршио код комшије у дворишту и могао је само да га прода на отпад , а дрво може да се увија и да трпи све силе па и ако пукне неко јеб га замениш и идеш даље исто је са бетоном ,, када сам пре пар год био у словенији на данима вина на 3.600х винограда нисам видео ни један бетонски нити метални стуб .само ми такође треба мрежа која има што мање сенчење јер продужавање зрења много утиче на цену ,
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

ja sam dosao na ideju da pokrivam najlonom kao plastenik npr,radim sad na proracunu...videcemo


:ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

I ja sam došao na ideju da pokrijem pre zime kuću u izgradnji.
Jedne februarske noći zvuk koji me je probudio je ličio na helikopterski desant na moje dvorište. :haha:
 
Nazad
Vrh