Popravka pukotina na bloku motora

Kolega je na welger presi s CO2 aparatom vario tupcanik koji je na 3 djela pukao... 10 minuta i zupcanik kao nov. Obicna zica, CO2 plin doduse otvoren da je gadno za slusati, ali presa radila to ljeto i nesto covjeku uleti i opet taj zupcanik polomi ali ni jedna pukotina nije isla po varu, nego je zupcanik pucao "na zdravo"..

tacno 100%
 
A ako je blok pukao tako tanko, ja to cak ne bih ni vario, nego bih jednostavno u tu pukotinu cekicem malim utuckao aluminijsku zicu i to mora drzati. Pukotine od 2-3mm kad se blok razidje su opasne ovo kao konac se rjesava i bez zavarivanja.[/QUOTE]


Sa ovim se slazem jer ona moze sama od sebe skoro da zapekne...
I ja sam vario dosta sta sa Co2 ali bas gus nije islo,to je prskalo oci da istera... Mozda neki malo drukciji materijal moze.. Blok nikad nisam vario ja sam moj zamenio jer mu nije bilo spasa..
 
meni je jedan iz sela pricao da mu je na imt 542 puko blok iza bos pumpe u liniji horizontalno i kaze da su mu to neki rodjaci sredili tako sto su busili blok urezivali navoje i srafili safove losijeg kvaliteta i posle sa onim pneumatskim hiltijem malim kidali glave safova i tako sve dok se ne prekllopi saf na pola na bloku se nevidi nista posto je on to posle farbo
Velika je steta ako pukne blokk ali najbitnije je ako moze daseuradi da voda ne curi, sad dali varenje ili tecni metal ok ali ajd kad se vec uradi pa da i tolici na nesto da se nevidi neka velika budza.
Veljo ja am kod men isto tako uradio ali ne sa srafovima losijeg kvaliteta nego sam ih sam pravio i evo vec 18 godina nema nikakvih problena ni ne curi a i nevidi se da je nesto radjeno
Ko nije vest sa varenjem nemora da pokusava bolje nadji nekog ko je vec to radio isti i za tecni metal
Pozdrav
 
Mislim da ono sa kidanjem šrafova ne prolazi.
Pa na svim MTZ 82 je problem upravo to što je u blok ubušen šraf koji drži izduvnu granu, jer se tuda stalno probija ulje napolje, pa se ceo blok u tom delu omasti. 82-ke su poznate po tome.
 
Kolega Branko jesi li probao da mu uspeš neko gušće ulje u motor a koje neće tako lako curiti i flisovati na tu rupicu.
 
pa Co2 aparat je u svojoj najcescoj kombinaciji sa klasicnim Co2 i obicnom zicom takoreci neupotrebljiv kod varenja gusa.
Gus je prepun ugljenika (u grafitnom obliku) koji ga i cini tako krtim pa puca kao staklo , zato se koristi elektroda sa dodatkom nikla jer sam nikl stvara odlicnu smesu i ne unosi mnogo toplote pa ne zakaljuje, jako malo se mesaju sa ugljenikom i to u nekim slucajevima istiskuje ugljenik u obliku grafita. U samom materijalu postoje unutrasnji naponi pa bi samim unosom zice dobili da zica sa ugljenikom stvara vrlo tvrdu leguru koja se steze i time se otkida od samog materijala i zato mnogima puca pored vara kada lose zavare gus kojekakvim aparatima i igrackama. Gus nikako ne sme da se posle vara poliva vodom ili na neki nacin naglo hladi jer se od vara stvara tvrda legura koja se zatim odvaja od osnovnog materijala - puca pored vara. Najbolji efekat pri tom zavarivanju elektrodom za hladno varenje guse je kada bi uspeo da polozis blok, dobro ukopas koren vara, zavaris ga, iskucas dok se bude hladio var, prebrusis, ponovo zavaris i pospes suvim pepelom ili peskom pa da sa tim dobijes efekat duzeg hladjenja i ostavis ga 24h da prenoći. Tako bi bio siguran 100% da je var uspesan.
Eto bas danas sam brzinski zavario jednu pumpu ali ubrzanim postupkom i posle 2h je radila ono za cega je namenjena, bez nekih posledica od prethodnog loma.

A to za zubcanik je normalno jer zubcanici nisu gus. Oni su kaljeni i cementirani pa bi varenjem sa obicnom elektrodom i grejanjem samog materijala i sporim hladjenjem doslo do toga da se sam materijal otpusti tj. kristalise u krupnije kristale pri sporom hladjenju sto je kod gusa dobro a kod ostalih legiranih celika lose. U zastiti Co2 gasa je dobijen mali stepen zagrejanosti koji je ogranicen na krug koji obrazuje zastita samog gasa.
Ako ste ikada varili bar banalne sekire onda bi znali sta znaci kada ce cela ugreje pri varenju pa posle mozes da je ostris koliko hoces ali ona uvek gubi ostricu jer je otpustena i jednostavno, to nije vise ista struktura materijala. Jesi je ti zavario ali to nije to.
Srecno u varenju gusa! Ako si nekada nesto vario onda ces se oduseviti samim zvukom koji se dobija pri zavaraivanju gusa. :bravo:
 
Bobo jel mislis da je ovo bolje odraditi nego kad se ukopa kanal i lepo popuni elektrodom ??
 
Ako se moze, po meni je uvijek bolje povariti...

I kod mene je blok prvo mazan tekucim metalom i duralo je mal 30 godina sad je povareno i nek dura jos 30 ja mu dignem spomenik ;)


Rekao sam samo ako je tanka pukotina da nije nista strasno, da radije ne bih vario nego bih u pokotinu "ukovao" aliminujsku zicu i problem rijesen. Ako nije majstor strucan u poslu, moze napraviti samo veci problem.

Po pitanju varenja gusa, onda ni grana auspuha nije gus, onda ni srafstuk nije gus, onda ni kucista lezajeva nisu gusana... Kolega, nisam neki strucnjak, da vas tu ne lazem, ali zavarivao sam kojecega i svacega i to kojecime i svacime. i koliko meni treba drzi, je li kvalitetno ili ne, ne zanima me dok god dura i dok god sam mogu nesto pokrpati da ne placam nikoga.

Var koji se odradi gusanom elektrodom i koji se pregrije (strucnjaci koji potrose cjelu elektordu bez stajanja) puca tocno po sredini. Zasto, zato sto se u takvom varu pri hladjenju stvaraju takve sile da ni var sam ne moze durati i puca sam od sebe posto je uhvatio i jednu i drugu stranu varenog materijala. Smireno i polako i sve se moze odraditi.
 
Ljudi ,sa co2 aparatom se NE MOZE zavariti sivi liv...mozda se moze variti ali ne zavariti.zato postoje elektrode.
 
Kad se sve ovo uradi bolje zameniti blok...:osmeh: Slazem se sa clanom Bobo da ako je toliko mala pukotina bolje da se ne vari,nego da se iscuka cekicem i posle stavi neki aditiv sto zacepljuje hladnjake i problem resen.. A mogu da vam kazem koji god blok da sam video a varen rosio je pored vara,ili drzi neko vreme i ponovo tu pukne ili u produzetku uglavnom pukne ponovo,neznam zasto ali izgleda da to ne prija bas kad se stalno greje hladi po ko zna koliko puta ponovo pukne... Zato pamet u glavu i ne dopustimo takve stvari...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ljudi ,sa co2 aparatom se NE MOZE zavariti sivi liv...mozda se moze variti ali ne zavariti.zato postoje elektrode.


Bas o tome sam pricao ja sam pokusao na zahtev mog komsije ali bezuspesno,jer jednostavno ne moze da se stoji kako to prsti... Sa gusanim elaktrodama sam zavario jednom kotao za grejanjei puko ponovo,i posle toga moji zvali svako jake mastore koji to vare i evo ga kotao bacen,drzi neko vreme i voda ugasi vatru...:udri:
 
Moze ovako?
Uzmi cekic i iz sve snage raspali po toj grani od auspuha i onda uzmi i isto tako raspali cekicem istom snagom po tom tvom sraftuku.
Obavezno javi rezultate. :osmeh:

Sve mi to generalno nazivamo gus ali to je ustvari liveno gvozdje i ima ga vise vrsta.
 
Ili sa malo sitnog pepela i razmucenim jajetom,cuo sam od starijih majstora da je to smrt lepilo za blokove... Pricao mi jedan da u zimskom oranju zaborave vodu blok pukne oni samo to namazu sa pepelom i razmucenim jajetom i to kazu ne da drzi neko ko tecni metal.. Mozda ce se neki smejati i ja sam.. Ako me slagali lazem i ja vas... Jer cuo neko mozda o tome nesto ili probao???:sta:
 
Nazad
Vrh