Poplave i njihova sanacija u Srbiji i susednim drzavama 2014-te god.

Kod nas nema udruzenja,jedan poljoprivrednik je organizovao skupljanje kukuruza,daje ko koliko moze.
 
Sto se stocarstva u okolini Obrenovca tice, situacija je jako zalosna. Ko nije video ne moze to ni da zamisli. Vidim neki pisu koliko imaju zemlje pod vodom, bolje nek cute i budu zadoboljni. Meni je pola zemlje pod vodom, i nek mi potopi i drugu polovinu samo do sela da ne stigne. Pre neko vece voda mi je udarila u stalu i pocela da naliva u nize svinjce. Strasan osecaj, a mogu misliti kako je ljudima kod kojih je voda napunila stale. Prikolice stoje spremne da se stoka tovari i dovlaci kuci i podize na tavane. Cetiri dana i noci utvrdjujemo bedeme i izvlacimo vodu iz sela. Svi smo vec premoreni ne znamo vise ni sta radimo. Hvala svima koji su nam pomogli, nemam reci vise kako da im se zahvalim. Za ove ljude sa druge strane save ne znam sta da kazem. Mnogima se stoka podavila, zemlja i kuce pod vodom, kako ce oni dalje stvarno ne znam.
 
Prenosim apel sa FB-a
Милан Срдановић


3 сати




APEL!!!
Hitno je potrebna hrana za krupnu stoku nastradalu u poplavama. Sekretar za poljoprivredu grada Beograda G-din Ivan Sočo je na terenu i pozvao nas je u pomoć. Na području sela oko Obrenovca i Lazarevca je spaseno preko 200 grla krupne stoke, odvezene su cisterne sa vodom i zivotinje su napojene ali je problem hrana. Zivotinje nisu jele danima a hranu iz ambara je odnela voda. Dragi konjari, molim Vas pomozite!!! Dajte donacije, pomoć, predloge, sugestije, kontaktirajte proizvodjace i distributere stocne hrane koji mogu da pomognu!!! Ovo je HITNO!!! Sva pitanja i Inbox ili na tel: 060/658-0954.

Samo da se zna - zvao sam i obezbedio moju detelinu i sleper da besplatno prebaci! NIKO NIJE ZVAO NAZAD DA KAZE DA LI IM TO TREBA!!!
 
Samo da se zna - zvao sam i obezbedio moju detelinu i sleper da besplatno prebaci! NIKO NIJE ZVAO NAZAD DA KAZE DA LI IM TO TREBA!!!

Kolega ne znam da li sam shvatio tvoju poruku. Da li hoces da kazes da si voljan to da das nekome, ali niko se nije javio da mu je potrebno. Ako je tako mogu pokusati da te povezem sa covekom iz Urovaca, kod Obrenovca kod koga je smesten dobar deo seoske stoke. Covek je posten i sigurno ne bi bilo neke zloupotrebe. Samo ako je moguce do njega doci.
 
Sabac iz vazduha ovih dana.Sasvim je jasno, ako bi se izlila Sava, doziveo bi sudbinu Obrenovca.
sabac.jpg



sabac1.jpg
 
Ljudi ima li kakvih informacija iz Šapca, pročitao sam na blicu naslov da popusta na tri mesta nasip i to je to, nema teksta?
 
Opustite se, grad je odbranjen. Još od subote se nije dovodilo u pitanje da li će biti poplavljen. Sramota je šta pišu mediji, sve zbog senzacionalizma. Toliko je laži iznošeno da je to strašno. Raznih glasina je bilo da ne znam ko to više izmišlja i kakvi su to ljudi. Ima loših ljudi, nažalost,
Svaka čast onima koji su učestvovali u odbrani grada. I neka se sad kaže, "je l' vidite kakvi smo mi Srbi" , kako se pomažemo. Koliko je dobrih ljudi. E ne da ta rečenica uvek bude u nekom negativnom kontekstu.
 
Od petka uvece sam na nasipima kod TE Kostolac i u okolnim selima. Petak i subota su bili najgori. Bujica odjednom naisla oko 10 uvece, narod se jedva izvukao. Stoku smo izvlacili celu noc. Proveo vise od 6 sati u vodi do grudi. Puno zahvalnosti vatrogascima i momcima iz Bg-a koji su tu sa nama pomagali mestanima, pokazali su koliko su veliki ljudi u najtezim okolnostima.
 
Sva je sreca sto je Sava u Sapcu dosta siroka, skoro pa veca nego Dunav u NS-u, a mnogo veca nego npr. u Obrenovcu ili izmedju Bosne i Hrvatske.
 
Odzivi su odlicni,ali se javlja problem sa kabastom hranom jer je nema.Zalihe od prosle godine su potrosene a prvi otkos je mnogima propao.
 
Samo da svane ima nas par koji smo za, tako da idemo na kafu kod kmeta javicu sutra sta smo uradili.Ako da Bog pa uspemo,bice feste.Mnogo su ljudi nastradali,nedaj Boze nikad ,nikom
 
Da li je Obrenovac morao da padne - izvor blic.rs


Možda se ovako katastrofalne poplave nisu mogle sprečiti, ali sve je više indicija da su ljudi iz Obrenovca mogli na vreme da budu evakuisani.

Četiri dana pre nego što je Kolubara potopila Valjevo i Obrenovac, a Jadar Loznicu, Hidrometeorološka služba rane najave upozorila je da postoji opasnost od poplava.

- Poslali smo crveni alarm svim nadležnim institucijama još u subotu, a reka Jadar se izlila u sredu. Mi smo svoj posao odradili kako treba. - kaže za “Blic” Dejan Vladniković, koordinator hidrometeorološkog sistema rane najave upozorenja RHMZ.
...
prema nezvaničnim informacijama, signal za evakuaciju stanovništva Obrenovca dat tek 16. maja (u petak) u pola pet ujutro. A sat i po ranije neki delovi gada već su bili pod vodom metar i po.

Sad ko je javio pet dana ranije, a ko nije to pročitao videćemo još.
 
Nazad
Vrh