Pomoć oko šljivika?

Ja sam prošle godine kajsiju rezao 1.aprila, a neke moje kolege šljivu 7. Ove godine će 10ak dana kasnije krenuti sve, i ja sam tog mišljenja!
 
po meni imate pravo vegetecija jma da kasni samo to nije ona zima da bi ubila sve štetočine ipak na kraju moramo prskati bez obzira na vegetaciju a opet moramo znat nadmorske visine svojih mjesta da bi pravo utvrdili kada počinje vegetacija nije isto na višoj i majnoj visini
 
Nasad šljive imam u istočnoj Slavoniji
Prošle godine snjega je bilo sredinom 3mj. ,rezidbu sam završio 19.3 i taman se snjeg i otopio.
Puna cavatnja je bila 10.4., što znači da je sve ovo normalno i vegetacija neće ništa kasniti.
Imam fotografije unazad 4g. i sve je to isto. :ppozdrav:
 
Ako jako ugrije uskoro, to neće valjati. Voćke poteraju i onda naiđe mraz i ćao ::lose::
 
od nedelje +14 :cool: a za pozne mrazeve sada jedino ostaje krecenje debala, jer sigurno ce ublaziti naglo kretanje sokova...bice kako Bog kaze, a nase je da radimo pa kako bude bice dobro...

:ppozdrav:
 
Molio bih vas za mišljenje.
Orezao sam šljive i postavljam sliku pre i posle rezidbe.Hvala unapred :bravo:
21cgz91.jpg

33xyhas.jpg
 
Svaka cast kompaj, lep rod imas na sljivi, ako Bog da ce da rastrti od roda...

Lepo otvorena krosnja, dobri uglovi da izdrze i najvece terete od roda :D

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Šljiva je prebrzo formirana. Prvi sprat je dosta ogoljen. Grane obeležene elipsom su iste jačine i ja bih ostavio samo jednu, donju granu. Grana desno od elipse je prejaka u odnosu na vodilicu, kao i velika grana levo od elipse.Na mestu, koje je obeleženo pravougaonikom, je previše grana pošlo iz jednog mesta. Vodilica je iste visine kao bočne grane, a trebala je biti viša. Leva grana na vrhu vodilice je konkurencija vodilici i trebala je biti uklonjena. Vrhovi svih grana nisu orezivani na neku kraću spoljnju granu, takozvani "ventil".
 
Iskreno, ja tu nista vise ne bih dirao.
Vocka je u jako dobroj kondiciji, te sigurno da moze izdrzati svo opterecenje koje je na njoj.
Cini mi se da je zdrava, kolko mogu da vidim, tako da nema previse smetnji. Ipak je to sljiva, nije jabuka ili kruska, kod kojih mora o svemu da se vodi racuna. Uradjena je dovoljno ostra rezidba da se isprovocira rast novih mladara, tako se moze kalkulisati za narednu godinu. I na kraju krajeva, pod teretom roda, svaka bocna grana ce da se savije, pa ce na taj nacin i bujnost biti regulisana!
 
Majstor Gera je napisao(la):
.Na mestu, koje je obeleženo pravougaonikom, je previše grana pošlo iz jednog mesta.

Tacno i tako je zapravo napravljena kotlasta kruna na toj visini iz cega neminovno sledi zasenjivanje donjih delova i onaj pokusaj da se ostave dve tanke grane kako bi poupnile onaj prazan prostor nema velike sanse na uspeh. Retko je videti deblje skeletne grane blize vrhu od onih ispod njih a ta situacija bi bila neminovna u ovom slucaju.

Ima jos toga naravno nesto sam i obelezio ali ovo naprosto bode oci i ako neko to ne primeti......jbg.
 
Nazad
Vrh