Pomoć oko šljivika?

Kicca,hvala na odgovoru.
u planu i jeste taj oblik krosnje al me malo zbunio ovaj inzinjer sto mi preporucio
da ne skracujem sadnice nego da samo ostavim grane koje hocu.
a pjesma uvijek dobro dodje..
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo par informacija za rezanje šljive iz slovenačke literature. ::namigivanje::

2ex91m9.jpg


img003.jpg
 
Kliknite desnim klikom na sliku, pa zatim "view image" ili "prikaži sliku" pa će vam se onda slika povećati.
 
Fruitboy za tebe i dragojla ako nije problem da odgovorite sta vi mislite
o ovome sto sam prije pitao.Dali prekratiti ili ne tek posadjenu sadnicu.
rijec je o sljivi 5x3.
hvala :bravo:
 
Gradacac je napisao(la):
Imam jedno pitanje za vas vocare sa iskustvom.
evo o cemu se radi.
Jesenas posadio 400 kom sljive (340 cacanka rana i 60 kom cacanska ljepotica) :sta:
sadnice su jednogodisnje ali su sa po nekoliko malih grana na sebi.
Sad mi jedni preporucuju da ih skratim na zeljenu visinu i onda formiram krosnju
dok mi drugi preporucuju da ostavim tako i (znaci ne skracujem) onda formiram krosnju.
sta je bolje u ovom mom slucaju uradit.Sadjene u 5x3 metra.
Hvala :sta:
Uzgoni oblik popravljena piramida
Ovako u pravilu sadnice se posle sadnje skracuju na visinu od 60-70cm, e sada ako te sadnice imaju prevremene grane sto nije lose takve sadnice mnogo brze napreduju nego one prut sadnice, ali ako su te grane previse visoke od ove visine to ne valja, trebas da ostavis 3-4 grane ako ih ima u donjoj zoni to je visina prve etaze a to je ovo gore 60-70cm nemora biti tacno do 80cm max, da su lepo rasporedjene oko provodnice, na sve tri-cetiri strane * da ne idu iz iz iste racve* a i po visini da su udaljene dovoljno da ne postanu kasnije konkurentne jedna drugoj da se dodiruju, njih ostavi a gore oko provodnice sve pinciraj u vrhu odseci sve grancice koje ce smetati provodnici da nesmetano raste, kada provodnica ostane sama ona ce brzo da izgura u vis, a u narednim godinama formiras i gornje etaze...

Znaci ako ima bas ovakvih lepih sadnica sa lepo rasporedjenim granama ostavi ih slobodno, ako su po jenda racve i sl. ostri uglovi granacica, sve to odseci ostavi bolju provodnicu i skrati sve na 60-70cm, i videces do godine kako ce lepo da izbiju grane na sve strane i onda lepo odaberes najlepse rasporedjenje za prvu etazu njih ostavis ostalo odseces do osnove, provodnicu ocistis od konkurentnih lastara-grancica i ona luduje ako je oprskana i nadjubrena ::namigivanje::.
 
Da, a u toku vegetacije kad ti mladari budu izrasli, uzmi i povij ih, odmah reguliši bujnost. Svu konkurenciju pinsiraj, da grane koje će ti služiti za formiranje prve etaže mogu što bolje da napreduju! :bravo:
 
daj reci dragojlo koliko dugo može stojati rastvor pripremljen sa vodom za ovo sada prskanje mislim ogriol i cuperblau to sam sve pripremio i sada stoji u kanisterima vrijeme mi nije dalo da odradim ovaj tretman :sta:
 
Pa sto si to radio, sve da razblazis a nisi mogao oprskati.... koliko ti to vec stoji u knaisterima, mislim da to nece valjati ako bas dugo bude stojalo, imace smanjeno dejstvo sigurno...

Vreme primene nekog pesticida od njegovog rastvaranja u vodi je u pravilu sto pre, znaci tokom rada mesati i nanositi, nikako raditi kao sto ti radis pa te nesto spreci i eto sta se dobije...

to eventualno 2-3 dana da stoji maksimalno da ima onu pravu punu snagu delovanja, posle se to sve sa vremenom smanjuje, zato i postooje rokovi trajanja samih preparata koji su u vecoj koncentraciji a ne razblazeni vodom...

Ne znam sta da ti kazem, kada si to pomesao...ako to dugo stoji, ja sa tim ne bi rizikovao, ne znam o kojoj kolicini je rec...
 
moj dragojlo i ostali moji dobri forumaši ja imam mali voćnjak kao što znate ja sam to razmutio prije dva dana i to u petnaest litara vode i to 4,5 dcl OGRIOL i 6 velikih kašika CUPERBLAU to je to pa neznam sada šta da radim to sam morao uraditi zbog toga što će mi komšija prskati a ja sam morao nazad na posao u SLO pozdrav svima.
Post je spojen: [time]1298917034[/time]
_________________________________________________
da nebi došlo do zabune kada sam rekao, komšija prskati, mislio sam na šljive...moj unikat
 
Pa ako bi u narednih 7 dana oprskao mozda i ne bi bilo baceno, ako imas jos tog ogriola i bakra, nek komsija doda jos malo da pojaca, ako je malo rastvor oslabio izlapio ako nije dobro zatvoreno...recimo jos 10%
 
@novi vocar
Ma nemoj da se brines previse oko toga mlad je i zdrav vocnjak nista nije strasno sto ce taj rastvor malo da ishlapi ionako mislim da ove godine zimsko prskanje nece imati potreban efekat jer ce period od prskanja do pucanja pupoljaka biti /previse/kratak.Naravno treba da se prska :bravo: :bravo:
 
Ma nemoj ovo prskanje da preskaces, ovo je glavno sa kojim se najveci efekti postizu u zastiti od insekata i od gljivicnih bolesti...samo teba sacekati da temperatura ode u plus 10-ak stepeni, a nocne da ne budu znatno ispod nule.
 
to se onda može i početkom aprila jer tada imam odmor na firmi,mislim da opet nije kasno i neznam što ne postavite temu kako raditi sa pesticidima i ostalim kako ,koliko ,kada koliko da ostoji i ostalo nadam se da razumiješ.
 
Ma razumem ali po pravilu hemija se tako ne pripremam u napred, nego onaj dan kada ces je i naneti-prskati...

Pa sobzirom kakavo je vreme verovatno je moguce da ce zimska prskanja sacekati i pocetak aprila...

Krajnji rok zimskog pskanja je fenofaza misijih usiju, kada se otvore pupoljci i na sebi imaju po jedan sa strana otvoren listic, pa tako isti lice na misje usi odatle i taj naziv....
 
@dragojlo
ovo sa krajnjim rokom za zimsko prskanje je vrlo diskutabilno licno mislim da je krajnji rok pojava zelene tacke na pupoljku :bravo:
 
Zato sma i napisao krajnji rok, do faze misijih usiju, a zelene tacka je faza koja je bitna kdo breskve za prskanje protiv tafrine...

Pravi momenat za zimsko prskanje jeste neposredno pred samo kretanje vegetacije, u fazi bubrenja najbolji momemnat a pre faze misijih usiju...

A ako ova zima potraje misije usi ce mo videti tek polovinom apprila.... :udri:
 
Poslednja izmena od urednika:
Čim prvih par dana otopli, vidjećeš kako će vegetacija da ubrza kao prošle godine. ::namigivanje::
 
Ubrzala ili ne, ova godina ce kasniti u odnosu na proslu za 10-ak dana, pa kod mene jos ima 20cm snega, dok se on istopi pa da ugreje malo tek onda krece vegetacija a to je vec otisao mart...
 
Nazad
Vrh