Polana

Mene također zanima da li se ovako ubrani plodovi mogu prodavati kao svježa malina, tj. da li berač ostavlja kakva oštećenja?
 
da li polana može da služi kao živa ograda oko pčelinjaka. Dakle nema prskanja nedaj bože afineksom i sličnim več da glumi vetrozaštitni pojas i malo polena a ako bude ploda za kuću dobro je. Dakle 100% bez prskanja i bez orezivanja do zemlje preko zime?
 
Polka je novija sorta, ujednačene veličine plodova, čvršća i vizualno atraktivnija. Koliko sam primjetio i prinosi su veći nego kod polane.
8


Ovo je moja polana:
90uj9x.jpg


Ovo je polka od kolege iz BIH:
1z4akh2.jpg
 
Mene kod Polane najviše smeta što ima jako neujednačene plodove, na vrhovima su jako krupni i konusni, a na nižim granama su okrugli.

Polana-pakirano u posudice 250 g

dmzn1j.jpg
 
Iznosite neke netacne podatke sto se tice maline Polane po men,i jer bar kod mene nije tako pa se moram umesati u komentare. Nije tacno da Polana daje okrugle plodove u dole nizim lastarima, nego daje ujednacene od vrha pa do kraja, tacno da su zero malo krupniji pri vrhu al tako je i kod Polke. Ako joj se neda dovoljno hrane i vode kad joj treba onda normalno da daje i slabije plodove, sa dobrom i nadjubrenom zemljom daje odlicne prinose i kvalitetne plodove ako se stigne obrati na vreme, kod mene licno se desavalo prosle god. od obilnog roda al i padavina da nismo stizali je obrati po 4,5 dana bila je samo malo vise sazrela al i tada je izgledala lepo u gaj.. Sto se tice Polke radimo i nju al na manjoj povrsini od polane oko 40ari zbog probe i nema tu nikakve razlike samo vise posla i teze branje i ako se radi kako treba za Polku vam u prvoj godini obavezno treba naslon, ima malo veci plod od polane u prvoj god. al za hladnjacu to nista neznaci bitna je kolicina. Polana daje veci broj izdanaka u prvoj godini i stim daje veci rod od Polke u prvoj god. bar je tako kod mene gde se zemlja pre sadnje dobro djubri. Imamo 115 ari. polane na jednoj parceli gde zemlja nije nikako djubrena stajskim djubretom pre sadnje i Polana je dala Rod u drugoj godini od 20t. clan Vlada iz kisaca je bijo na toj parceli pa moze i sam da potvrdi o rodu. Toliko od mene sto se tice zapazanja maline Polke i Polane, al uglavnom i jedna i druga su odlicne sorte, al sa sirenjem zasada idemo samo sa Polanom na jos par ha ove god.. pozdrav svim buducim Malinarima i srecne pocetke::novac:: u ovoj god.:ppozdrav:.
 
Da, zaista sam bio tamo i proletos i u vreme berbe. To je bila radost videti. Za moje pojmove ogroman malinjak, organizacija perfektna i ukusna malina koja je bila čvrsta, kako ja kažem "možeš se loptati" sa njom. Ja sam do sada u životu video samo malinu iz bašte koja se raspadne dok je donesem u prednje dvorište. Pritom kažem ukusna malina, jer se često kod hibrida drugog voća i povrća da bi se dobio čvrst i postojan plod, žrtvuje ukus. Ipak, ne i kod Polane.
Možda vam neće zvučati kao ništa novo, ali meni je bilo interesantno što je ta količina ploda koju sam ja uzeo, stajala na sobnoj temperaturi( 23-25 celzijusa) tri dana- nismo mogli pojesti sve odjednom :osmeh: i ništa joj nije falilo ni treći dan kada smo je konačno savladali!!!
Hvala na lepim željama Jokišiću.
Ja bio u utorak da obiđem i aroniju i malinu, činilo mi se suvo i ušao autom na poljski put, imam manje od 50 metara do zasada. Sunce ti **greška kad tad nisam ostao tamo nikad neću a noć počela da se spušta :osmeh:. Al' dobro i to je neki nauk za ubuduće:ideja:.
Nisam zaboravio što sam ti obećao jesenas, zalićemo unapred za dobar rod ove godine.
 
Ja sam upravo ovih dana završio sa postavljanjem naslona na Polani, prošle godine mi je na nekoliko mjesta polegla zbog učestalih kiša pa reko bolje spriječiti.

Malo da se prisjetimo ljeta :)

Maline spremne za tržnicu

2wrjdjm.jpg


Ovo su prerađevine od malina; džem, liker...

14vjt6o.jpg
 
Sto se tice izgleda,lepo izgleda u gajbi ili posudicama,ali ukus neki bas i nema,skoro da uopste nije slatka.
 
Ja sam imao prilike da probam divlju malinu još kao dete i u pravu ste kad kažete da nije slatka ali me polana podsetila na te divlje.Taj ukus maline je nešto fantastično a to se sa vilametom i mikerom izgubilo.
 
Evo ja sam imao uz polanu i vilamet i meni je polana ukusnija. Vilamet mi ima preizraženu aromu...
 
Pozdrav svima procitao sam ceo forum o Polani pa me interesuje jedno dali polanu otkupljuju kao i vilamet i meeker sva otkupna mesta ili ima specijalizovana otkupna mesta za polanu...hocu da posadim 20+20 ara ali zbog ovog otkupa sam izgubio volju jer tako su mi rekli ovde par malinara koji i neznaju da postoji polana i polka...A vidim da ovde ima dosta profesionalaca za polanu pa sam se zbog toga i prikljucio na forum...unapred zahvalan...
 
To bi bilo super da je tako kao sto kazes jer povrsina na kojoj planiram da sadim je 800m od hladnjace...
 
Nazad
Vrh