Pogon na zejtin

Ma ja samo o trafo ulju. Dizel motori su čudo i sagore (skoro) sve organsko u tečnom stanju. Zejtin sigurno može da se koristi u motorima starije konstrukcije, naročito ako se meša sa gorivom (u manjinskom procentu). Zimi procenat treba (još više) smanjiti. Kod Common Rail motora ne bih ni kao mešavinu koristio a ko kako hoće.
Toliko od mene, ne nameravam da dalje diskutujem u temi, hteo sam samo da upozorim na opasnost kod krošćenja trafo ulja umesto (ili kao zamenu za) dizel goriva.
 
Ista potrosnja kao nekadasnji D2,a manja u odnosu na euro dizel.Snaga ista,ja bar nisam primetio razlike za zadnjih 10-ak godina koristenja u autima i traktoru.
 
Stiglo gorivo za probu.... 75l

35e596c3fcc2f74f4e9be5af6535ef52.jpg


Posle oranja, slede utisci..
 
Iskon,odlican nema da brines,Vital je najgusci a Sunce je najredje.
Ako sipas Zejitin uvek dodaj Gasnog Ulja ili Loz Ulja i to lepo izmesaj i sipaj.Posto je sad hladno imaces problem sa jutarnjim palanjem zato sto se zejitin steze pa je gust.Sto se tice potrosnje i snage to je manje nego sa dizelom samo ako ti je pumpa dobra i prsten i cetkice na njoj.
Ja sipam cist zejitin ali samo u letnjem periodu,kad je hladno treba ga malo razrediti:osmeh:

Samo gas!!
 
Drugar, kada sipas i probas, javi molim te ako mozes kolika je potrosnja i primanje gasa snaga...
 
Jel ovaj snimak pokrenula Ruska naftna kompanija u Srbiji, da ne bi narod umesto njihovog superloseg goriva presao na zejtin a njima opala zarada??
Zejtin treba koristiti u sto vecoj meri, ako moze u motor i nema problema, i ako nista drugo nego za inat!!!! JA zdravlje boze od proleca :)
 
Etanol, "bio" ili ne daje 30-tak% (1/3) manju energiju pri sagorevanju od benzina (po volumenu, litru). Po kg je razlika nešto manja.
Čisto kao dopuna. Ima svojih prednosti (svakako) a ekologija i obnovljivost i veći oktanski broj su među njima.
Na Zapadu se koristi (uveliko) E10 a (nešto manje) i E85.
Ipak, ruku na srce, to povećava potrošnju goriva a ne smanjuje.
I naravno, slažem se sa ostatkom rečenog (o bio-etanolu), treba forsirati (inače je berzanska roba). Situacija je da će neko (pogađate ko) hteti (i verovatno uspeti) da napravi monopol na etanol (verovatno uvozeći ga sa domaćeg tržišta, makar se transport ne isplati, ali šta ih briga, platiće drugi, tj. mi). To bi trebalo sprečiti ali teško da će to kod nas neko i da pokuša (a kamoli sprovede).
Što se zejtina tiče, već sam rekao šta sam imao, nemam šta da dodam (niti promenim).
 
Priča mi danas kolega koji nije znao za sve ovo : " Izlazi čovek iz drakstora sa buteljkom zejtina. Uze flašu, poče da sipa u traktor. Pa još jednu, pa još jednu... " ;)
 
Zejitin je dobro gorivo,Biodizel je lose gorivo.Kad sam sipao biodizel(kad je bilo na pumpama) svi gumeni delovi na vozilima problem,kao i filteri koji su poceli da zacepljavaju,posle sam se vratio na stari dobri zejitin i evo vozim i dan danas,a motori jos uvek idu bez potrosnje ulja evo vec preko 5 godina.
Tako da ovo sto tupi ovaj filozof u kravati moze sebe da ubedjuje,mene nemoze.Za sve u zivotu je potrebna i praksa pored teorije i fotelje.
 
Al' će atar da zamirise na pomfrit...
I tebi će druže krčati creva, miriše i na pečenu ribu, voda na usta ti krene...
Celo leto sam u traktoru koristio mešavinu gasnog ulja i zejtina, pola-pola...
Po savetu člana Mirko 015 (i nisam pogrešio), a ranije sam išao na varijantu 30% zejtin, a 70% G.U.
Sada teram na "čisto" Gasno ulje baš iz razloga koje je u prethodnim postovima naveo pomenuti Član Mirko 015...
 
Sta ima ko da nama sa instituta ili cega vec prica, evo kolega Mirko vec to koristi, teorije padaju ako praksa ne pokaze, i slazem se sa kolegom Mirko015 :)
 
Nazad
Vrh