Podrivanje zemljišta

Baš to pričam... Oko mene su ozbiljni voćnjaci i gledao sam kad im dođu ljudi sa strane sa podrivačima. ALI Podrivačima.

To negde avgust mesec bude i oni s jeseni seju neko zelenišno đubrivo koje rano s proleća zaoravaju. Što tako komšija ? Ne mogu da se buše rupe u podrivano, kaže. A oni buše rupe sa po 2-3 traktora i sadi po 30-40 radnika...
 
Kod nas Rubin prosiruje vinograd, prvo podrivanje na 80, pa bacanje djubriva i njivala, pa rigolovanje na skoro 1m.
 
@DraleTD ako je podrivanje urađeno po mokrom, onda se se dobije kontraefekt, i oranje ide teško. Jednom sam se ja tako zeznuo, nikad više.
A ovo što kažeš da ne možeš orati u onome što je ljetos podrivano, meni se tu čini da je plug problem, pa rastresitu zemlju je inače veoma lako orati, i lijepo se uradi.
 
Kod mene u selu neki je dosao kupio par njiva grupisao ih i napravio plantazu lesnika.
Podrivao sa jednim radnim telom i kuglom na vrhu na 80cm dubine, podrivac je vukao neki stari Fendt od 90 konja bez prednje vuce...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Код нас задруга подрива са дондијем на 70см и вуче га сада Штајер 300кс,а пре тога Клас 320кс и у смени не ураде више од 5-6ха.
 
@cicimoric

Od donje ivice grede koja ga nosi do vrha radnog tela, po vertikali je 120cm.

Radno telo je crne boje, greda žuta, tamo gde ima boje, uglavnom je čelićno siv ili sa korozijom.. Šrafovi su novi, sjajnog cinka, u kvalitetu 8.8

Poprečni presek radnog tela je gotovo L ali je ugao zatupljen, ne zaobljen. Čeona širina radnog tela je 12cm, a raonik je 15cm.

Ne znam marku ni da li je boja orginalna. To sam izmerio dok je priključak bio kod daljeg komšije u dvorištu.

Sve sam merio metrom od 1.000mm koji nosim kao privezak na ključevima zato ti ne pišem mere u mm.

Priključak ima tri radna tela, tera tri brazzde i ima rotor sa grubim zvezdama.

Traktor u radu sam video poizdalje, dok sam čuvao krave, tako da ne znam marku. Plave je boje i ima ogormne i široke, a meke gume. Komšija kaže da je od 250KS.
 
E da, bravo...

I ovo što sam ja gledao u okolini, zemlja posle podrivača slično izgleda, malo dronjavije jer ovaj ima rotor sa nekim grubin zvezdama pa više razdronja površinu.

A ne kao na slikama ovde gde posle podrivača izgleda kao da je freza prošla...
 
Ma ovo nije ništa, to je snimano lani, bila je kišna godina, pa se nije ni prosušilo kako treba, inače idem sporije, i odvaljuju se pravi televizori. Bila je opcija da uzmem takav podrivač s valjkom, ali nisam htio baš iz razloga da zemlja nakon podrivanja ostane izrovana i prodiše koliko toliko.
 
Ja sto sam video da ima 3 radna tela i traktor je bio daleko ali mi je licio na Case. Rigolovanje mi je pokazao sliku, gusenicar vuce pored, a brazda kaze da je metar dubine. Firma radi usluzno Rubinu, iz Trstenika je i uglavnom podizu zasade u inostrantsvu.
 
Podrivač i riper je jedno te isto. U voćnjacima se uglavnom koriste tileri koji su za pliću obradu u odnosu na pidrivanje, slično kao gruberi u ratarstvu.
 
@milan_spay Pa normalno podrivanje, da se malo rastrese zemlja, ova parcela je pored rijeke, i bila je poplavljena nekoliko puta, a puno se i gazi.
Ovdje kod nas odavno nije bilo kiše, a i cijela zima je bila suha, sad su uvjeti baš idealni.
 
@milan_spay Pa normalno podrivanje, da se malo rastrese zemlja, ova parcela je pored rijeke, i bila je poplavljena nekoliko puta, a puno se i gazi.
Ovdje kod nas odavno nije bilo kiše, a i cijela zima je bila suha, sad su uvjeti baš idealni.
 
Nazad
Vrh