Podrivači

383238486_1241050526560155_1882715362817902437_n.jpeg
381440121_683950103658868_2809382580409844842_n.jpeg
381443221_1463275187578042_5392034320629681732_n.jpeg
 
imao sam radno telo a ostalo je skupljano . kupio sam tu 'piramidu' od neke stare masine ali jos prosle godine mi se u strnjici savio taj gornji deo jer je bas bio veliki otpor zemlje. tu sam sada stavio ove L profile koje sam spojio nekim flahovima. testirano ovih dana i stoji odlicno. jos jedna mana je da su se pocele kriviti bolcne za kacenje.totalno su se pokrivile i sva sila je pala na osigurace. Danas kada sam menjao nacin kacenja i dok sam sekao ove bolcne bilo mi je jasno da je kvalitet gvozdja bio velika nula. Brusilica je bolcnu od 2,5 cm presekla kao sir. nije ni cudo da su se iskrivile.
 
Kad već imaš dvije ušice kroz koje prolazi bolcn, zašto nisu raširene toliko da kugla može između njih. U tom slučaju se bolcn ne bi savijao, čak i da je iz "repe".
One peraje pri dnu radnog tijela, bi imale veći efekt da su više zakošene tako da je zadnja strana viša od prve i kad je radno tijelo u punom zahvatu. Također mi se čini da su iz pretankog lima. djeluju na slici kao da su iz lima 4-5 mm, a poželjno bi bilo barem 10 mm demljine.

Nemoj se ljutiti, samo "glasno" razmišljam.
 
upravo sam juce tako prepravio kacenje. Na fotografijama se slabo vidi koliko je ozbiljno napravljeno radno telo. probacu bolje slike postaviti
 
Све си добро и предимензионисано направио, само ти је качење као за мото култиватор.
 
Orite plice, pa ce vam o djon biti plici… ljudi koji ne oru nemaju djon, jer je toliko plitko da ga priroda sama kida…
 
Po meni je plužni džon danak težnji da se što više napravi u jedinici vremena, a za to su potrebni veći i jači strojevi. Nažalost ti strojevi su neizbježno teži i više zbijaju tlo. Nedostatak vremena također uzrokuje obradu u neprikladnom stanju tla, a prevlažno tlo se više zbije.
Ova kombinacija koju koristi @Gogo7441, je jako dobra, ali po meni ima manu pojačane potrebe za herbicidima. Ipak je manje korova kad plug okrene zemlju. Ili se to meni samo čini tako? Koliki je utrošak goriva i vremena u načinu obrade kak radi @Gogo7441, u odnosu na klasični način ne znam, ali vjerojatno on zna.
 
@iwanho podrivanje ovako kako ja radim mi je skoro jedanput brže od oranja, i isto tako je i s potrošnjom goriva.
I dalje većinu orem, ali stalno radim te "pokuse", pogotovo sad kad su nam jeseni sve sušnije pa se podrivanje može obaviti. Lani sam poslije kupusa i krumpira podrivao i tako je ostalo kroz zimu, bez oranja, tu mi je ove godine bio najljepši kukuruz, i nije bilo ništa više korova nego na ostalim parcelama, s tim da sam radio i parcele pola-pola, znači podrivanje i oranje na jednoj. Sad podrivam dio kukuruzišta, na nešto će ići žito, a dio će opet prezimiti i opet ide kukuruz.
 
Na , plužni đon" utiče mnogo faktora, ne samo gaženje. Jedan od faktora je praškasta struktura koju obožavaju da proizvode kolege u prolećnom spremanju pred setvu. Razbijena (praškasta) struktura zemljišta pod uticajem kiše i spiranja pravi plužni đon . I td.
 
Još kad bi napravili podrivač za 539, a da ide 50-60 cm u dubinu... bio bih glavni u selu.
Sve bi komšinice pričale na česmi abronoši kako Aca duboko podriva, makar išao i sporohodnom brzinom.
 
Podrivanje se radi na 2-5cm ispod plužnog đona. Samo baš, baš u ekstremnim njivama treba da sw podriva na oko 60 cm.
 
Za sledeću sezonu stiže jedno ovakvo čudo. Okretanje i izbacivanje zemlje na površinu ne volim, ali mi se sviđa ideja da mogu da dođe do dubljih slojeva. Ići će sigurno u korekcije gde treba (stalni tragovi, uvratine, nove njive). U redovnom plodoredu probaću ga kao prozračivač kad je na njivi raž pred soju i ako se kockice sklope za neki ulagač tečnog đubriva.

 
Nazad
Vrh