Podizanje višegodišnjih zasada

Odg: Sadjenje vocaka

ironman je napisao(la):
I zato, a to sam vec rekao, poljoprivreda ne podnosi modu i pristrasnosti.

Kakva moda i kakve pristrasnosti imaju veze sa pravcem pružanja redova u odnosu na nagib? :)
Post je spojen: [time]1299267877[/time]
_________________________________________________
Misliš ova moda :)

2i0doci.jpg
 
Odg: Sadjenje vocaka

Nisam pisao samo o pravcu redova ali eto dobar primer si pokazao.
Eto ti bas na toj slici postoje redovi koji su postavljeni u suprotnim pravcima a i jedni i drugi su dobro posatvljeni.
 
Odg: Sadjenje vocaka

pricao sam sa poznanikom koji treba da mi poore parcelu ( 30 ari-oblik kvadrata) za sadnju vocnjaka za moje potrebe. on kaze da ne bacam stajnjak pred oranje jer je on tako opario svoje sljive ? na toj parceli u njenom vrhu sam nekada imao desetak ranki i pozegaca koje su radjale lepo i bez djubrenja.parcela je u blagoj strani,osuncana tokom celog dana. zanima me vase misljenje o gore napisanom. a sledece sto sam razmisljao i zanima me takodje vase misljenje-poorem parcelu kraj leta i pre oranja bacim 8-16-24 ,kontam da mi treba za razvijanje korenovog sistema. ne tri 15 ,ne kan,to negde u maju da poguram posadjene vocke ?
 
Odg: Sadjenje vocaka

@luka kv

Prije bilo čega obavezno uradi analizu zemljišta pa ćeš uvidjeti koliko treba da daš vještačkog gnojiva i stajnjaka u zemlju prije sadnje, tj u toku pripreme parcele. Ako ti je pod blagim nagibom, kad ti bude orao, neka ti pruža brazde duž strane, a nikako niz stranu. Tako ćeš u dubljim slojevima zemlje napraviti "barijere" da ti se manje voda ocjeđuje i zadržavaju hranljive materije.

Redovi kad ih budeš sadio, takođe neka idu duž strane (nemoj ako je strana tolika da će ti njen nagib smetati pri obradi). Ako ideš na intenzivnu proizvodnju i gust zasad, neka se redovi pružaju pravcem sjever-jug zbog osunčanosti.
 
Odg: Sadjenje vocaka

dobro,znaci ipak analiza. hocu,nije skupa 1800 din u kraljevu. mamu mu dronjavu,zamalo da me izjebe za oranje,kaze oracemo niz stranu ,duboko :zli: ma ja sam za to da uvek treba pitati ,po cenu da ispadnes glup,ako nesto ne znas.nije velika strana,i pre je traktor orao popreko. ovo za barijere koje ce cuvati vodu si 100 % u pravu,plug ce ih napraviti i zadrzavati vodu.u startu sam mogao da se zeznem. a on dzukac hoce da cuva traktor ,nece da ore popreko :zli: (13 evra sat oranja mi trazi ) koliko duboko imt 539 moze da ore prosecnu zemlju,ne vojvodjansku nego sumadijsku na padinama.nije smonicina
Post je spojen: [time]субота, 05. март 2011. 04:42:47 CST[/time]
_________________________________________________
kojim traktorom mogu da pripremim parcelu za vocnjak a da dubina oranja bude 1 metar? kod mene je problem sto su uglavnom imt 539,predlozite neku masinu ?
 
Odg: Sadjenje vocaka

luka kv je napisao(la):
kojim traktorom mogu da pripremim parcelu za vocnjak a da dubina oranja bude 1 metar?

Ti mora da si negde bas pored Ibra ili negde ka Moravi.
Vi stvarno nemate mere :)
U Mrsincima sam bio kod coveka koji ore 60 cm duboko da bi sejao krompir!!!
Ima neke ogromne plugove ali mu i to bilo malo pa navario neke nastavke na daske :)
Pitam ga sto, a on kaze sto da ne? :)

Ma kakav metar, stvarno nema potrebe za tim.
 
Odg: Sadjenje vocaka

4 kilometra sam od ibra ka manastiru gradac. ovo sam hteo jer se dosta puta pominjalo na forumu 60-120 cm u dubinu,za vocnjak. ne razumem se pa pitam. ovo za krompire nemam pojma sto taj u mrsincima tako radi,ko zna sta je umislio. krompiri na goliji ,rudnu extra uspevaju,ljudi normalno sade.moje imanje je na granici nacionalnog parka golija
 
Odg: Sadjenje vocaka

Pa pazi, ne bi ti nista pogresio sve i da to tako uradis pod uslovom da se na tom zemljistu moze toliko duboko orati.
Ali to zahteva stvarno jake masine, najcesce se to radi gusenicarima i specijalnim plugovima-rigolerima koje i nije bas lako naci. Moguce je naravno, ali je i prilicno skupo.

Ako vec hoces da obradis zemlju na vecoj dubini onda to uradi tako sto ces uzorati duboko koliko mozes a onda kopaj rupe dublje i sire i dobices slican efekat. Tu ti ne trebaju posebne masine mozes sve obicnim rucnim alatom sa vise rada.

A taj iz Mrsinaca je nevazan, pomenuh ga tek tako, setih ga se kad si ti pomenuo tu ekstremnu dubinu, a i on je tu relativno blizu Kraljeva ali na drugoj strani (kod Mrcajevaca).
Voli covek da ore duboko pa to ti je, zna i on da za to nema potrebe al 'oce :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadjenje vocaka

mrsinci su na starom putu kraljevo - cacak.meni je bilo cudno to oranje tako duboko,to je mozda za slavoniju i vojvodinu. kod mene je na metar jalova zemlja,vise mi treba svake god plitko oranje . ni rupe mislim da ne trebaju,samo prvo oranje na 60 cm,potanjirati ili izfrezirati. imam i vodu na 400m,kolicina kao jedna slavina kad se otvori,pa polako premestaj prskalice i gacaj po mokrom blatu leti predvece ,merak :D pazi mene-mokro blato- ko da postoji suvo :haha:
 
Odg: Sadjenje vocaka

Slusaj postoje strucni tekstovi i iskustva vocara e sad iz iskustva znam da se za vocnjak kod mene radi od 40-60cm i nema glava da te boli :cao:
 
Odg: Sadjenje vocaka

kicca je napisao(la):
Slusaj postoje strucni tekstovi i iskustva vocara e sad iz iskustva znam da se za vocnjak kod mene radi od 40-60cm i nema glava da te boli :cao:

Apsolutno se slazem . Kakav metar,dva ,tri ..
Uradi dobru analizu sa mikroelementima od 0-30 i 30-60 , uzori koliko mozes ,nadjubri stajnjakom ,zalivaj i ne brini .
 
Odg: Sadjenje vocaka

Dubina oranja više manje nije bitna (u principu dublje neće da škodi), bitna je analiza zemljišta, priprema, đubrenje, pravilno zaoravanje i pravac oranja.

ironman je napisao(la):
Ako vec hoces da obradis zemlju na vecoj dubini onda to uradi tako sto ces uzorati duboko koliko mozes a onda kopaj rupe dublje i sire i dobices slican efekat. Tu ti ne trebaju posebne masine mozes sve obicnim rucnim alatom sa vise rada.

Što se tiče sadnje, ručna može da, sa većim rupama ako se radi o par desetaka komada, a ako se radi o hiljadama, ručno kopanje ne dolazi u obzir pa citirana teorija pada u vodu.
 
Odg: Sadjenje vocaka

Vocar je napisao(la):
Dubina oranja više manje nije bitna (u principu dublje neće da škodi), bitna je analiza zemljišta, priprema, đubrenje, pravilno zaoravanje i pravac oranja.

ironman je napisao(la):
Ako vec hoces da obradis zemlju na vecoj dubini onda to uradi tako sto ces uzorati duboko koliko mozes a onda kopaj rupe dublje i sire i dobices slican efekat. Tu ti ne trebaju posebne masine mozes sve obicnim rucnim alatom sa vise rada.



Što se tiče sadnje, ručna može da, sa većim rupama ako se radi o par desetaka komada, a ako se radi o hiljadama, ručno kopanje ne dolazi u obzir pa citirana teorija pada u vodu.

Pa tesko da mogu da stanu hiljade sadnica na 30 ari, a covek je rekao da mu je tolika pracela.
Nekad se zapitam citamo li mi sta ko pise i sta pita ili pisemo tek da bismo nesto napisali?
 
Odg: Sadjenje vocaka

gledam ove terase i pitam se kako je ovo moguce uraditi u brdovitom terenu kao na slici. kako se ukopaju onoliko u brdo ?osnov svakog brdovitog terena je stena ispod obradivog sloja zemlje. kako ja da se ukopam kad vec na 70 centimetara ima kamenja ? ili odakle mi zemlja da nasipam nizi deo parcele da bi dobio vodoravnu povrsinu? ali slika ovih terasa je prelepa
 
Odg: Sadjenje vocaka

luka kv je napisao(la):
gledam ove terase i pitam se kako je ovo moguce uraditi u brdovitom terenu kao na slici. kako se ukopaju onoliko u brdo ?osnov svakog brdovitog terena je stena ispod obradivog sloja zemlje. kako ja da se ukopam kad vec na 70 centimetara ima kamenja ? ili odakle mi zemlja da nasipam nizi deo parcele da bi dobio vodoravnu povrsinu? ali slika ovih terasa je prelepa

Skida se sloj humusa i plodne zemlje i prevozi na privremenu deponiju, a nakon izrade "stepenica" vraća se humus u određenom sloju i planira.
 
Odg: Sadjenje vocaka

juce zavrsena sadnja 320 krusaka,200 viljamovki,60 santa marije,60 kaludjerke i popuna sljivara 50 lepotice i 10 stenleya...aj :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh