Podizanje višegodišnjih zasada

Sa idejom da mi koji smo sada poceli sa vocnjacima saznamo nesto vise jedni od drugih,od onih iskusnijih ,mislim da bi trebalo da se nadjemo na ovoj temi.Ja sam posadio kajsije na 1h 15 ari,500 komada,sorte ns4,ns6,ns rodna,ns kasnocvetna.Vocnjak je ogradjen,podrivano na 50 cm,6 vagona stajnjaka,orano 35-40 cm,spremljeno,busene rupe traktorom50x50.Blago orezivanje(gde je trebalo) 15 marta.Prskao sam pre 7 dana kubik plusom a sutra cu signumom.Neznam samo da li treba travu da posejem.Bunar je izbusen i kupljena pumpa honda 600l/min.Jos razmisljam kako zalivati,nije to puno sadnica,mozda bih mogao rezervoar na prikolicu pa od vocke do vocke po 20 litara u maju a posle vise posto kazu da ne treba ni preterivati u zalivanju,otprilike 3 puta po 80 litara tokom leta.Dali neko ima druga iskustva!
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

I ja sam u novembru posadio 780 kom. kajsije 500 Novosadska Rodna, 150 NS 4 i 130 NS 6. Nisam jos ogradio planiram ove godine. Mogu reci da se sve i jedna sadnica primila. Prvo prskanje sam uradio sa chorusom a drugo sa kubik +. Sto se tice zalivanja nisam jos razmisljao sta cu i kako cu...imam jedan veliki plus sto je moja lokacija vocnjaka pored starog korita reke tako da je voda na izvolte.
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

I kod mene su se primile sve vocke,500 komada,jedino sam morao dve da menjam posto je iznikla sljiva umesto kajsije.Nisu dobro kalem uradili.
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Zdravo obojici. Pekapele mnogo je to vode u 3 puta tokom leta. Probaj sa manjom kolicinom ali cesce bice ti bolje da ne bi ugusio sadnice. Ako se budes odlucio za postavljanje sistema za navodnjavanje probaj sa mikrorasprskivacima, dva po sadnici i neces pogresiti. Gde si kupio sadnice?
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Ja se pripremam za sadnju na jesen. Polako sređujemo parcelu.
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Sadnice sam kupio u institutu na Rimskim sancevima,dupli kalem,nisu bile jeftine,550,00 komad.A za kolicinu potrebne vode mislim da sam procitao u knjizi prof.Keserovica o uzgoju kajsija!
Post je spojen: [time]1271008486[/time]
_________________________________________________
Lija je napisao(la):
Ja se pripremam za sadnju na jesen. Polako sređujemo parcelu.
Samo sve pripremi polako,imas vremena do jeseni.Ako je veci vocnjak uradi obavezno analizu zemljista da znas sta mozes da sadis a i kasnije ako budu davali subvencije obavezno traze analizu zemljista pre sadnje
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Sve urađeno što se tiče analize, ide zelenišno đubrivo. Polagano :ppozdrav:
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Kako napreduju novo podignuti zasadi voćnjaka ?
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

има нешто вшто се зове ТЕНЗИОМЕТАР или ИРИМЕТЕР И СЛУЖИ као поуздан начин за утврђивање када и колико треба заливати биљке.има их више дужина у зависности за шта се употребљав(воће,поврће,виноград)
Једино треба мало пара и мало вежбе око употребе а после је све лако само гледате у инструмент и он вам сам све каже.
Ајд уздравље братијо паорска.
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

Evo jedna slicica,jesenji zasad kajsije i na njoj tacno 32 ploda!Na nekima nema nista,na nekim po 1-2!
33otksh.jpg

Post je spojen: [time]1273696858[/time]
_________________________________________________
Za par dana prskanje,(jos nisam odlucio sa cim),pa krajem maja orezivanje(korekcija)!
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

@pekapele
Izvini nisa bas najbolje razumeo ovo jesenji zasad mislio si na jesen '09 neznam odakle onda ove ramene grane cak i ako si kupio sadnice sa prevremenim grancicama dobro su razvijene posebno na ovoj sadnici ?
Zasad izgleda odlicno :D mislim da bi trebalo orediti ovu sa 30ak plodova inace ::svaka cast::
 
Odg: Novi posadjeni vocnjaci

U pravu si,moracu prorediti jer je suvise to za nju o prvoj godini , u startu ce je iscrpeti.Zasad jeste u jesen '09 ,e sad otkud toliko nemam pojma.Videcu kada mi doju ovi sto orezuju.Ima dosta sadnica sa prevremenim grancicama pa ima samo po 1-2 ploda a ovoj sadnici cu spomenik da podignem!
 
Odg: Sadjenje vocaka

Jedno pitanje iz opšte literature o voćarstvu koje nisam najbolje razumeo, da li redovi u voćnjaku treba da prate pravac sever-jug ili istok-zapad i zašto? :ppozdrav:
 
Odg: Sadjenje vocaka

Nacelno sever jug
Ali to zavisi i od razmaka sadnje a posebno na to treba obratiti paznju kog gustih sklopova.
Ako je pravac istok zapad a sklop gust juzna strrana reda ce uvek biti osuncana a severna nikad, jos ako je i medjuredno rastojanje manje a voce vise onda je moguce da senka reda koji se nalazi juznije pada na red koji se nalazi severnije pa ga zasenjuje.
To naravbno sve zavisi i od nagiba terena, od vrste voca, razmaka, visine, ali nacelno je sever jug jer takav pravac ne smeta ni u jednom slucaju osim ako teren ne diktira drugaciji pravac.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadjenje vocaka

Tako je sto se tice pravca sever jug je najpozeljniji zbog osvetljenosti...

Jos jedna bitna stavka na polozaj redova jeste u vetrovitim reonima, treba redove okretati i pravcu najaceg vetra u toku vegetacije...
 
Odg: Sadjenje vocaka

Takođe, zavisi i od nagiba terena. Redovi neka idu poprijeko a ne kako ide nagib parcele. Jer će hranljive materije biti bolje iskorištene, zatim i voda, nema naglog ocjeđivanja (isušivanja) terena.
 
Odg: Sadjenje vocaka

Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi

Pa traktorom popreko po nagibu, natovaren, pa......?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadjenje vocaka

Da, što bi rekao Bora Đorđević...

Ajde da upotpunim misao... do nagiba da se sa traktorom i mehanizacijom može bjezbjedno manevrisati.
 
Odg: Sadjenje vocaka

bosanac_iz_bosne je napisao(la):
ironman je napisao(la):
Pa traktorom popreko po nagibu, natovaren, pa......?

Ali zato se prave terase na parceli
Aha, to se narocito isplati na povrsini og npr 20 ari.

Pri podizanju zasada pa ma koje on povrsine bio mnogi faktori uticu na odluke od one koju vstu voca izabrati, sortu, podlogu, razmak sadnje, pravac redova, oblik krosnje i jos toga.
I zato, a to sam vec rekao, poljoprivreda ne podnosi modu i pristrasnosti.

Ako neko pri podizanju zasada pogresi tesko je, a cesto i nemoguce, tu gresku ispraviti i zato vocarstvo i sujeta ne idu skupa bez posledica po sujetnog.

Svaka parcela je prica za sebe i sva ta pravila koja se mogu lako procitati treba uzeti samo kao nacela a ne i nesto sto se po svaku cenu mora ispostovati.

Uspesano podizanje zasada podrazumeva sposobnost da se sva ta pravila uzmu u obzir. da se uoce specificnosti odredjene parcele, da se tim specificnostima prilagode teoretska pravila i da se nadje sto idealniji kompromis izmedju njih.
Naravno da se trebaju imati u vidu i problemi koji se mogu javiti u toku eksploatacije vocnjaka sto je dug period.

Podizanje zasda je priloicno kompleksno puitanje da bi se svelo na dva tri pravila.
 
Nazad
Vrh