Podizanje novog zasada vinograda

Koliki je razmak izmedju redova preporucljiv ? Da li je u redu da to bude npr 1.2 m s obzirom da cu od mehanizacije koristiti samo kultivator ? ili lozi treba vise prostora ?
 
Mi na 2.4 sad smo pojacali na 2.5 jednostavnije i lakse se prolazi nemoras toliko da pazis na par mestabima gde je pobeglo u sadnji pa doslo da jedva malcer od 185cm sirine prodje
 
Mozda je bilo bolje da sam pitanje postavio u temi ,, formiranje manjeg vinograda (do150 cokota ),, da bi na prvu bilo jasno zasto pitam . Mene prevashodno rastojanje zanima u smislu koje je to dovoljno rastojanje zbog pravilnog razvoja korenovog sistema loze i da ne prave jedna drugoj senku. Tj da plodovi imaju dovoljno sunca . Traktori , malceri , kosacice i sl mehanizacija i alati nikada sigurno nece biti korisceni (samo mtk ) . A razlog zasto bih sto gusce sadio je u zelji da na toj ogranicenoj povrsini imam sto vise loze a da ne smeta jedna drugoj .
 
Po meni 1.5m red od reda da je ok nebi isao manje od toga bas upravo zbog provetrenosti i sunca
Hoce redovi biti posadjeni da jedna strana ima sunca prepodne druga poslepone?
 
Kod mene sadjeno na 2.2m, mozes da radis sa cime hoces ali za fergu taman :D
Ima covek kod nas posadio na 2m redove ferguson jedva prodje jos se on cudi kako sad majku mu... Reku daj metar kad nisi hteo da slusas, jeste cokot na 2m al debljina stuba jos drveni 12x12posto je okrojen bagrem ono ispadne 1.8m izmedju 2 stuba a negde dok se ukopava naravno i pobegne bude manje a zove mene da malcujem sa malcerom koji je sirine 1.85 sa kutijom gde su kajsevi a on racuna radna sirina 162cm taman prolazi a kinez 163cm sirok 🤣 tako da je rastavljao tanjiracu ostavljao samo jednu bateriju kupio neki spartac pa se pati fergusonom pa prska rucna kad nemoze da prodje vise, vecno korov i dzungla zali boze truda al ajd bakce se vec godinama tako.. A stalno prica kako ce kupiti uzani traktor ili skracivati fergusona video je da to rade seku trube osovine naprave uzani kaze fabrika.. 😀
 
2,5m je knap čak možda i koji cm više.
Meni na tanjirači pipalici, montiranoj ispod traktora, kad se sklopi na 5cm je od zadnje gume, jer je maks uvučena... A kad se zagrće je baš knap...
Sad da sadim na 2.7 bi išo, sa ovom mehanizacijom koju imam.
 
Sad kad kazete mozda sam se zajebao, mozda je 2.4, izmericu bas danas ali nesto mi ostalo 2.2 u glavi. Idem lagano izmedju, nikad nije bilo problema cak i kad je loza najbujnija.. Mada se trudim da redovno radim zelenu rezidbu..
 
Po meni 1.5m red od reda da je ok nebi isao manje od toga bas upravo zbog provetrenosti i sunca
Hoce redovi biti posadjeni da jedna strana ima sunca prepodne druga poslepone?
Na zalost ni to nisam mogao da ispostujem jer bi tako pocetak redova usao u hlad iza kuce ili bi bili jako kratki . Necu ici manje od 1.5m sigurno .
 
Mi sadimo na 2,5 m, upravo posadjeno 6,4 ha, to je u knapu jer se masinski radi medjuredna i obrada u redu , zelena rezidba, predrezidba.. itd
 
Nadovezao bih se na pitanje kolege, posadio bih 3 reda vinove loze, u basti iza kuce, sve rucna obrada, orjentacija istok - zapad, da li je 1.5m ok za udaljenost?
 
Kolege imam par pitanja. Hteo sam da podignem manji vinograd za sebe, da se ima za jelo i da se napravi vina. Interesuje me na koji razmak se sadi loza u redu, hteo sam na spalir? I koju sortu bi mi preporučili?

Sent from my SM-A155F using Tapatalk
 
Meni su ovde dobri ljudi i vrsni vinogradari preporucilo stone sorte za jelo.
Po meni dve najbolje su muskat italija i muskat hamburg. Ja volim i kraljicu vinograda.
Posadio sam bio i afus ali pa mi je pre oko 4 godine skroz izmrzao pa sam ga ponovo sadio. Zavisi gde si i koliki je mraz u mikrolakaviji kod tebe i sa njim treba biti oprezan.
 
Nazad
Vrh