Podizanje novog malinjaka - sadnja

đađo74, vidim da si iz Prijepolja... Da nemas ti recept za malinovacu?! :osmeh:

Duže od 20 godina se samostalno uspešno bavim proizvodnjom nekoliko vrsta voćnih rakija iz ličnih zasada.
Od maline je nažalost nikada nisam pravio. Ili na sreću, zavisi kako se uzme.:osmeh:
 
Meni se cini da ce ti izbor biti kao kad odes u parfimeriju pa probas nekoliko mirisa odjednom ;) Posle vise ne znas koji je koji :osmeh:

Bas tako, sada sam zasadio malo Polane (uzeo u rasadniku) i vise Mikera i Wilameta ( dobio od malinara komsija) a najesen kupci i Tulameen, Glen Ample.

Probam to mi je samo za mene da kada odem u selo da imama sta malo da uzberem.

Ja cu to i da djubrim i prskam, a moracu i da okopavam. Nije problem jer to mi je da umesto setam po gradu ili u sumi, da imam zanimaciju, kada odem u selo vikendom.
 
Ovako potpuno sam nov u ovome zanima me kolicina ulaganja za 60 ari, znaci sadnice sistem kap po kap i tako to ako moze pomoc bio bih veoma zadovoljan...
Ja kako sam krenuo u ovaj posao, belezio sam u svesku svako ulaganje, bilo krupno, sitno, nije bitno sve sam pisao, i izvuko sam prosek s tim sto mehanizaciju nisam kupovao, imam traktor i frezu, pumpu za vodu imam dakle bez tog. Prosek je na primer na 10 ari od pocetne faze ciste njive, do faze prve berbe, sredstva su oko 700 e na 10 ari stim sto sam i mrezu za zasenu uracunao, ko je nece nek izbaci iz racunice.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
ja prosle godine posadio 20a, vilamet. Sadnice oko 3300kom. Cena po 20rsd. imam pobijenu cevku za vodu u zemlju od ranije. Kupio sam motornu pumpu, oko 18000rsd. Crevo 6/4 70rsd po metru *50m. Traka kpk 4.5rsd po metru*750m. Slavinice 25kom*45rsd. Stubovi ako se kupuju cena 160-250rsd po komadu-bagrem. Zica oko 120rsd po kg. Frezu imt506 imam od drugara. E sad, to sto se jedna cela tura od jednog prodavca (2500kom) osusila (tj nije ni izbila) pa sam ove godine dokupio jos 1600kom *10rsd je dodatna racunica. Pa izvedi trosak. Evo sad ima vilamet i 4rsd po korenu.
 
Pozdrav,sta mislite da li bi na ovoj njivi sa slike,moglo da se zasadi 3 reda maline Polane?
Ima 12 redi kukuruza,sto znaci 12x70cm = 840cm
ef363747b374a87a4acbf40c050ba3ec.jpg


Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav,sta mislite da li bi na ovoj njivi sa slike,moglo da se zasadi 3 reda maline Polane?
Ima 12 redi kukuruza,sto znaci 12x70cm = 840cm
Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Zavisi kakvu mehanizaciju ces koristiti za obradu zemlje kasnije.
Meni je izmedju redova rastojanje 2,4m, (sirina samog reda maline 40cm, ostaje da je 2m za mehanizaciju). Takvim pristupom ti u 3 reda maline imas 2 medjuredna prostora po 2m = 4m, + 3 reda po 40cm = 1,2m; sto je ukupno 5,2m i onda ti ostaje 320cm za prostor levo od prvog reda i desno od treceg reda, tj. 2x160cm za prostor izmedju malina i zita levo i desno.
Mozda moze da se poveca to rastojanje ako smanjis medjuredno na 2,3m, ali na znam koliko je to pametno.
Mozda ce se neko iskusniji javiti da ti da bolji predlog
 
Pozdrav,sta mislite da li bi na ovoj njivi sa slike,moglo da se zasadi 3 reda maline Polane?
Ima 12 redi kukuruza,sto znaci 12x70cm = 840cm

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Možeš kolega. Samo, kao što Stevan reče pitanje je čime bi ste radili... Shodno tome i ostaviti prostor izmedju... Ali može bez problema da se stavi 3 reda :ppozdrav:
 
Mislim da ce ti veci problem predstavljati prskanje okolnih useva a ne koliko redova mozes da "uglavis" izmedju...
 
Sta ja znam...jos razmisljam,imam fore do jeseni

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav,sta mislite da li bi na ovoj njivi sa slike,moglo da se zasadi 3 reda maline Polane?
Ima 12 redi kukuruza,sto znaci 12x70cm = 840cm
ef363747b374a87a4acbf40c050ba3ec.jpg


Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Eto mene smaraca ponovo,odem danas na tu njivu i iskoracam celu njivu,bilo je oko 190 koraka...e sad odlucio sam da ipak zasadim Malinu na tu njivu ali da bude 2 reda a izmenju reda da bude razmak 3 do 3,20 metara pa bih mogao tu da ulazim i sa setvospremaceo od 2,90 metara. E sad ne znam tacno koliko ima duznog metra ta njiva ali kontam da mi jedan red bude 160 metra,a da zasadim na 30 cm tj 3 u meter ...160x3=480 sadnica u jednom redu tj na 2 reda 960 sadnica...znaci narucim 1000 sadnica i to ce biti lep zalogaj za mene kao pocetnika. Sto se tice zalivanja,pokusacu "slobodnim padom",a ako se pokaze da je to ne izvodljivo,e onda prelazim na "plan B" a njega jos nemam :-D
Sve jedno,tu sam da citam vase postove i da ih upotrebim za svoje potrebe. Pozdrav drugariii!

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Zašto bi sebe lišio jednog reda zbog setvospremača kojim ćeš svakako moći da udješ samo u jesen i jednom u proleće? Bolje ga zalivadi i kosi travu između redova ili frezom piči k'o i većina ljudi... Ja sam sebi ostavio travu između da mogu da pridjem kad god malinama... Jer tebe svakako očekuje plevljenje između malina, ne možeš mašinski prići toliko blizu ;) A takođe ne gine ti ni motkanje :) S'obzirom da nemaš puno, ako hoćeš poslaću ti ja da vidiš kako izgleda kod mene ;)
 
Nazad
Vrh