Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav. Citao sam da malina voli blago nagnutnu parcelu i da tada daje najbolje rezultate. Da li neko ima iskustva sa rezultatima na parceli u ravnici koja je u jako kisnim godinama barovita, s tim da bi sva voda koja se nakuplja na toj parceli drenazno bila odvedena i ne bi dolazilo do deponovanja? Na sjevernoj strani te parcele je brdo i suma, 30 metara od nje sa ostalih strana su kuce. Jakih vjetrova nema, struja i voda su na 10 metara od parcele.
 
Pitanje je koliko bi uopće efikasno drenaža mogla odvoditi suvišnu vodu sa parcele. Ja sam isto posadio vilamet na takvom zemljištu i u dvije godine sam imao dvije poplave, u ovoj zadnjij voda stoji od devetog mjeseca pa do sada. Ostali su mi samo stupovi.
 
Pitanje je koliko bi uopće efikasno drenaža mogla odvoditi suvišnu vodu sa parcele. Ja sam isto posadio vilamet na takvom zemljištu i u dvije godine sam imao dvije poplave, u ovoj zadnjij voda stoji od devetog mjeseca pa do sada. Ostali su mi samo stupovi.
Iskreno, ocekivao sam da ce mi se javiti neko sa takvim ili slicnim iskustvom.. Rizik sigurno postoji da ih sadim na pomenutu parcelu.. Kad se voda pojavi, ona se povuce od 1 do 3 dana bez drenaze, jer je jos nisam napravio..
 
prvo, Svima recna Nova Godina i Bozic,u puno zdravlja i uspeha u poslu.
ja koristim trake kap po kap,na 2 ara povrsine,sada sam prosirio zasad maline vilammet i nesto malo miker na 12 ari,pa me interesuje koji sistem kap po kap po vama je najbolji?
litara vode na sat?
parcela je nagnuta mada ne nesto drasticno,a vode imam dovoljno.
Na kolikom rastojanju da budu kapalice?10cm,15 cm?20 cm?
Svaka pomoc dobrodosla posto sam neiskusan pa ne bih da pogresim.:sta:
 
Poslednja izmena:
prvo, Svima recna Nova Godina i Bozic,u puno zdravlja i uspeha u poslu.
ja koristim trake kap po kap,na 2 ara povrsine,sada sam prosirio zasad maline vilammet i nesto malo miker na 12 ari,pa me interesuje koji sistem kap po kap po vama je najbolji?
litara vode na sat?
parcela je nagnuta mada ne nesto drasticno,a vode imam dovoljno.
Na kolikom rastojanju da budu kapalice?10cm,15 cm?20 cm?
Svaka pomoc dobrodosla posto sam neiskusan pa ne bih da pogresim.:sta:
Hvala na zeljama i cestitkama.
Nemoj me drzati za rijec, ali mislim da trake nisu najsrecnije rjesnje. Postoje vocarska alkaten crijeva, koja su nesto skuplja od traka, a mnogo izdrzljivija od istih. Pored toga, ako je vocnjak u padini, nece ti kroz trake dobro rasporedjivati vodu (spusti se do najnize tacke i dole zaljeva, a u gornjem dijelu jako slabo). E sada, ja nisam siguran da li ima ovog crijeva sa rasponom rupa na 25 cm. Ono sto sam ja vidjao je da su rupe na 30 cm. 30 cm je nezahvalno, jer su stabla malina uglavnom na 25, mada bih ja radije stavio crijevo sa ovim rasponom, nego trake. Ukoliko bi bila na 15 cm, to bi sigurno odradjivalo posao kako treba.
Ovo je to crijevo.
http://www.yellowpages.rs/komitent_...rrigation_-_cvrsta_creva_za_navodnjavanje.jpg
Za njega postoje kapaljke, ali se one ne isplate kupovati, jer bi ih trebalo previse, tako da one idu za ona stabla koja se mnogo rjedje sade od maline, kao sto su jabuka i slicno..
 
Razmak kapaljki ne zavisi od razmaka biljaka, već od tipa zemljišta na kojem je kultura. Što je zemljište propusnije, kapaljke moraju biti bliže jedna drugoj, a ako je u pitanju slabo propusno zemljište, kapaljke mogu biti šire. Cilj je da se u zemljištu stvori vlažna zona duž cijelog reda, jer je i sam korjen tako raspoređen. Čak je uzajamno, korjen će rasti tamo gdje ima vlage. Tako da, ako ima crijevo sa razmakom kapaljki od 30 cm, može da posluži. Naime i samu cijenu tog crijeva određuje broj kapaljki po m dužnom.
Slika koja prikazuje ovo što sam rekao: http://www.agroklub.com/upload/slike/kap_po_kap.jpg

Ako je u pitanju nagib, valjalo bi tražiti crijeva (laterale, trake) sa kompenzujućim kapaljkama, koje će održati približan protok vode i na vrhu i na dnu parcele. To su upravo ova crijeva koja je pomenuo Stjepanović88.

Da, što se tiče samog nagiba, ako nije veliki, mislim da i obična T-tape crijeva za povrće mogu da odrade posao, mislim da su i ona kompenzujuća, ali nisam siguran. Kako već imaš te trake, probaj, vidi ima li razlike, ako nema, nema potrebe za mjenjanjem...
 
Poslednja izmena:
Da, zaboravio sam jako bitan podatak. Ovo sto je dadovocar napomenuo da gustina kapaljki zavisi izmedju ostalog i zbog tipa zemljsita. Pjeskovito zemljiste bi prebrzo propustilo vodu, te bi potrosnja vode bila mnogo veca, a i upitno je da li bi se u potpunosti rasporedila kako treba. Mada mislim da bi se na 30 cm sigurno dobro rasporedjivala. Dado, ja sam glasao za ova kruca crijeva i zbog kvaliteta. Trake su jednogodisnjeg karaktera, nekako nisam zadovoljan njima. Osim toga, cesto se zacepe, pa se voda neujednaceno rasporedjuje. Jeste da je trake lakse razvuci, fleksibilne su, ali opet su mi draza ova kruta alkaten vocarska crijeva.
A, da li ces zaljevati iz bureta ili direktno sa pumpe?
 
zalivam iz bazena koji je na sigurno 70 metara visinske razlike iznad malinjaka, zapremine preko 20 m3,:osmeh:,sto je dovoljno vode,a mislim da i pritisak nije problem.
pa sam zato mislio da su bolje trake,em jeftinije, em fleksibilnije,a nagib sigurno nije veci od 8 % odokativno,do sada sam zalivao sa trakama,ali su bili kraci redovi (15 m),a sada su 45 metara,i da zanimljive su mi te kompenzujuce trake,ima li neko da ih prodaje?broj mob.itd
Hvala puno svima na odgovorima,a i sada moze neki odgovor kada sam malo pojasnio situaciju.
Pozdrav.
 
zalivam iz bazena koji je na sigurno 70 metara visinske razlike iznad malinjaka, zapremine preko 20 m3,:osmeh:,sto je dovoljno vode,a mislim da i pritisak nije problem.
pa sam zato mislio da su bolje trake,em jeftinije, em fleksibilnije,a nagib sigurno nije veci od 8 % odokativno,do sada sam zalivao sa trakama,ali su bili kraci redovi (15 m),a sada su 45 metara,i da zanimljive su mi te kompenzujuce trake,ima li neko da ih prodaje?broj mob.itd
Hvala puno svima na odgovorima,a i sada moze neki odgovor kada sam malo pojasnio situaciju.
Pozdrav.
Evo ovako.. Sve sto si napisao govori o tvojim odlicnim uslovima za maline. Ta visinska razlika bunara ti je Bogom dana za kap po kap, jer ces bez problema postici kontinuiran pritisak pravilnu raspodjelu vode. Da sam u tvojoj poziciji, ne bih se zafrkavao sa trakama. Ja nemam malinjak, ali moj komsija ima 30 ari i prica mi redovno o prednostima i nedostacima. Sve sto si napisao je i kod njega tako, samo sto on ima malo veci pad od 8%. On je kupio par kilometara traka i meni ih prodao po duplo nizoj cijeni, jer je imao problem koji sam ti naveo. Sad je kupio ove kruce cijevi i sve mu radi perfektno. Kod nas su trake oko 6-7 euro centi po metru, a kruti alkaten 12-13 euro centi. Vjeruj mi, skuplje je jeftinije. :-D

Je li se bazen puni nekim izvorom ili u bezen dizes pumpom vodu iz bunara?
 
pa mislim da imam,ja se nalazim na juznim padinama Kopaonika,sever svete zemlje Kosova i Metohije,tj u srcu Stare Srbije,na oko 700m nadmorske visine,bazen se puni sa izvora jer vrlo malo trosim u selu vodu za kucu,pa mi sva voda ide u ovaj veliki bazen nekih 4-5 litara u minuti,tako da je to stvarno vrh za zalivanje svacega a ne samo maline,cena nije problem ,nego neiskustvo,ja sam dosad zalivao sa trakama na 10 cm razmaka i to je islo vrlo dobro,jedino sto mozda nisu trake dugovecne?
jedino ovaj kruti alkaten ide po zemlji ne na stubove?
da li ima i neki drugo ime ovo crevo alkaten?
pozdrav(zao mi je sto ne znam da postavim slike):ideja:
 
pa mislim da imam,ja se nalazim na juznim padinama Kopaonika,sever svete zemlje Kosova i Metohije,tj u srcu Stare Srbije,na oko 700m nadmorske visine,bazen se puni sa izvora jer vrlo malo trosim u selu vodu za kucu,pa mi sva voda ide u ovaj veliki bazen nekih 4-5 litara u minuti,tako da je to stvarno vrh za zalivanje svacega a ne samo maline,cena nije problem ,nego neiskustvo,ja sam dosad zalivao sa trakama na 10 cm razmaka i to je islo vrlo dobro,jedino sto mozda nisu trake dugovecne?
jedino ovaj kruti alkaten ide po zemlji ne na stubove?
da li ima i neki drugo ime ovo crevo alkaten?
pozdrav(zao mi je sto ne znam da postavim slike):ideja:
Pa, zovu ga vocarsko crijevo kap po kap. Ja drugi naziv ne poznajem. Neko ce se sigurno naci ko mu zna puno ime i prezime. :)
Za vocnjake i vinograde ide iznad zemlje, nekih oko pola metra, kako sam vidjao, ali ne vidim razlog da ide i po zemlji, samo ga treba malo fiksirati nekim armaturnim U profilom, jer je malo kruce (ne mnogo, cisto da ne bjezi dok se ne prilagodi). Sad se samo raspitaj gdje imas da kupis to crijevo i pitaj ima li ga sa razmakom rupa od po 15 cm.
 
Jedno pitanje za vas malinare, pošto još nisam upućen u subvencije. Hoću da odradim kpk i protivgradnu mrežu, ali sam mislio da sadnice uzmem nesertifikovane, ali od nekog proizvođača sa visokim prinosima. Znam da onda ne bih mogao da dobijem subvencije za sadnice, ali ne znam da li bi me to sprečavalo i da dobijem subvencije za kpk i protivgradnu mrežu.
 
Ne bi te sprecavalo,to su odvojene stvari,samo na drzavne subvencije zaboravi jer se uglavnom odbijaju,ali opstina GM daje subvencije i veoma lako ih je dobiti,imaju vise opredeljenih para nego kandidata za njih.
 
cao ja sam nov pa me interesuje dali je bolja sadnja u prolece ili jesen,znam da malina mrzne na golomrazici kada je mlad zasad?
 
cao ja sam nov pa me interesuje dali je bolja sadnja u prolece ili jesen,znam da malina mrzne na golomrazici kada je mlad zasad?

I ja sam imao isto pitanje i dobio sam ovaj odgovor:


Vecina preporucuje sadnju u jesen zbog toga jer biljka ima dulje vrijeme prilagodbe novome staništu, tj. korjen se bolje stopi sa zemljom. Po meni nema razlike u prijemu sadnica, najvažnije je da su sadnice što razvijenije. Ja sam sadio polanu u jesen i prijem je bio oko 60 % zbog loših sadnica, a vilamet sam sadio u proljeće i prijem je bio 99 %.
 
Šta biste mi preporučili, čije sadnice da uzmem? Instut Čačak po ceni od 50din/kom, poljoprivrednika čiji su prinosi maline od 20t/ha do 30t/ha po ceni od 0.15€? Ima i treća solucija od komšiluka gde je sadnica max 10din/kom ali ti u komšiluku nemaju veći prinos od 7-8tha.
 
Šta biste mi preporučili, čije sadnice da uzmem? Instut Čačak po ceni od 50din/kom, poljoprivrednika čiji su prinosi maline od 20t/ha do 30t/ha po ceni od 0.15€? Ima i treća solucija od komšiluka gde je sadnica max 10din/kom ali ti u komšiluku nemaju veći prinos od 7-8tha.

a ko ti garantuje da taj poljoprivrednik ima 30t/ha, to mi nesto puno zvuci
:sta:
koja je to sorta kad toliko radja
 
Nazad
Vrh