Početak držanja koza - početnička pitanja o rasama, pravljenju sira cenama i prodaji

Sto se tice vremena apsolutno tacno... Ako su navikle da ih muzes u 7 vec u 5 do 7 ako ne i ranije pocece da mekecu u glas, ili kad treba da se puste... znaci naviknu da neke obaveze obavljas u tacno to vreme i podsecaju te kad im dodje to vreme (ko svajcarski sat su tacne).
 
pozdrav iz dalmacije iz omiša,čitao sam po forumu i zaključio da ste najmudriji i ako može par savjeta . želio bi se baviti kozarstvom s tim da kombiniram pašu i štalu od ovoga posla nebi živio ali bio bi kao ozbiljniji hobi iako ako bi se pokazalo tako moglo bi da bude i profesija. šta da uradim da napravim veliku štalu i kupim 150 grla ili da počmem sa 20 grla ...
 
Pozdrav za novog kolegu.Ako nikada nisi radio sa kozama, možda bi i 20 u startu bilo mnogo.Na tvome mestu bih krenuo sa 4-5 komada, da malo ovladaš proizvodnjom pa posle polako povećavati.
 
Slušao sam malo o kozama u raznim knjigama iz osamdesetih i posto vidim da je ovde polemika o isplativosti koza vec zahuktala evo pitanje za gospodu koja se bave kozama.Kazu ljudi ovako,iz prakse (ne tvrdima da je to tacno nemojte me drzati za rec to nisu moje reci)-Svaka koza u bilo kome vremenskom periodu,tj koja god cena hrane bila ona pojede dnevno litar svoga mleka.Ostalo je tvoje.Pa sam ja to nesto laicki racunao i izlazi mi ovako - Svaka koza na kraju godine moze da zaradi tj od nje da ostane kad se jare proda 450 evra.Nagalsavam da je ovo povrsna racunica na 4 litre mleka (ako se ne varam)Molim za misljenje iskusnijih da li je to tu negde?Pozdrav P.S - Inace podrzavam uzgoj koza,u hrani je buducnost ove zemlje.
 
Uzeo i ja kozicu trazi jarca,mlada.Mesavina alpske i sanske.Narucio 11 jarica stizu nadam se krajem meseca,zenski jos su mali.Malo alpske malo sanske.Video sam jarice lepi su,napredni.Videcu kada dodju kako je stanje.Smestaj danas spremljen.Bice slika
 
Velika hvala za: "stronac" i "vojvodjanin",javili su mi se kao pocetniku i dali mi savjete kad sam se lomio da li da ostavim posao i krenem sa kozama!

Evo odlucio sam se nas 7-ro u mojoj porodici smo se prelomili,dizemo kredit od banke 100 000 km na 10 godina, i idemo u ovo. Planirao sam objekat,masine i 100 koza. MOLIM sve dobre ljude odavde da mi daju malo savjeta oko izgleda objekta,izmuzista i ostalih prakticnih savjeta. Mljekara mi je spremna uzimati mlijeko po 1 KM litar i to mi je ok u pocetku.kredit mi je jako povoljan kamatna stopa mi je 2% na godisnjem nivou (jeftin kapital)...uslovi drzanja koza su mi planinski "Bjelasnica" planina nadmorska visina 1500 metara...imam imanje 15 hektara,predf nosom su mi pasnjaci i sikare za koze,planirao sam sam proizvoditi zob i jecam ...ostalu hranu cu kupovati valjda i sijeno cu sam da odradim ni to ne kupujem,molim sve zaniteresovane nebitno iz koje zemlje da mi se jave na mail: adnan_sahist@hotmail.com ili na telefon +38761 428 226 ( Adnan Bandic) planirao sam jednu festu kad bude kamen temeljac za objekat i da vas pozovem sve da se malo druzimo zasato ne,mozda neki od vas jos niste bili u Sarajevu.

pozdrav i javite se !!
 
Dobrodosao na forum.Ima ovde dosta uzgajivaca koji mogu ako zele dosta i da pomognu.Ima i slika izgradnje objekata,izmuzista.Ima i jeftinijih resenja kao iskupljih,za svakoga po nesto.Svakako da si na pravom mestu za ucenje kao i svi mi.I znaj jedno-najskuplje resenje ne mora da bude i najbolje i jedino.Pozdrav i uspesno gajenje.Cujemo se PP kako napredujete sa radovima
 
hvala puno drug,

ja ovdje ne znam nikoga,ali upoznacu akobogda,ima vremena,ako ti poznajes nekog od njih,molim te zamoli ga da mi posalje slike objekta,ja sam mislio praviti objekat za 300 koza jer se planiram siriti....

unaprijed zahvalan!
 
@Krajišnik
te bele čulje(bez ušiju) koze su potomci sanske ili srpske bele koze. Kada se sanska pari sa balkankom ili alpinama ona kroz nekoliko generacija dominantno prenosi belu boju.
@bjelokapić
Svako dobro sa početkom posla. Koze vole toplo, pogotovo jarići ali nemoj betonski objekat već bolje radi drveni ako imaš uslova. Savet je da objekat bude sa veliki hodnikom za prolazak vozila sa hranom ili da jasle budu sa spoljen strane objekta da možeš da dovoziš hranu, ali dobro isčitaj ceo forum ovčarstvo i kozarstvo. Dosta je tu pisano. pozdrav
 
Velika hvala za: "stronac" i "vojvodjanin",javili su mi se kao pocetniku i dali mi savjete kad sam se lomio da li da ostavim posao i krenem sa kozama!

Evo odlucio sam se nas 7-ro u mojoj porodici smo se prelomili,dizemo kredit od banke 100 000 km na 10 godina, i idemo u ovo. Planirao sam objekat,masine i 100 koza. MOLIM sve dobre ljude odavde da mi daju malo savjeta oko izgleda objekta,izmuzista i ostalih prakticnih savjeta. Mljekara mi je spremna uzimati mlijeko po 1 KM litar i to mi je ok u pocetku.kredit mi je jako povoljan kamatna stopa mi je 2% na godisnjem nivou (jeftin kapital)...uslovi drzanja koza su mi planinski "Bjelasnica" planina nadmorska visina 1500 metara...imam imanje 15 hektara,predf nosom su mi pasnjaci i sikare za koze,planirao sam sam proizvoditi zob i jecam ...ostalu hranu cu kupovati valjda i sijeno cu sam da odradim ni to ne kupujem,molim sve zaniteresovane nebitno iz koje zemlje da mi se jave na mail: adnan_sahist@hotmail.com ili na telefon +38761 428 226 ( Adnan Bandic) planirao sam jednu festu kad bude kamen temeljac za objekat i da vas pozovem sve da se malo druzimo zasato ne,mozda neki od vas jos niste bili u Sarajevu.

pozdrav i javite se !!
Prvo dobrodosao na forum, divim ti se jer imas hrabrosti da odmah krenes u ozbiljan posao nadam se da si oslusnuo trziste i da ces imati plasman za svoje proizvode, moj savet ti je sedi sedam dana za komp prelistaj i procitaj teme koje doticu tvoj deo buduceg posla i onda odaberi ono sto najbolje odgovara tvojim mogucnostima ako pazljivo budes citao dodatni saveti ti nece ni biti potrbni, pozdrav i svu srecu vam zelim na pocetku ovog teskog ali lepog posla.
 
sto se tice trzista,ne znam jeste li upuceni ali "milkos" sarajevski je izgleda namirisao trziste vani pa i oni krecu u ovu pricu,a takodje i ova mljekara iz konjica kaze da ce kupovati ako im mogu ponuditi po 500 litara (sa laktofrizom cu nekako sakupiti toliko) opet vas MOLIM ima li neko sliku objekta kako bi iznutra trebao da izgleda,tu sam totalno deficitaran ?

- - - - - - - - - -

krov.....pod...jasle.....sve sto mi moze pomoci posaljite mi molim vas,hrana,lijekovi,uzgoj,sve sam to donekle savladao...al zeznem li se u izgradnji staje za koze...tu cu nadrljati to nije lako ispraviti :(
 
sto se tice trzista,ne znam jeste li upuceni ali "milkos" sarajevski je izgleda namirisao trziste vani pa i oni krecu u ovu pricu,a takodje i ova mljekara iz konjica kaze da ce kupovati ako im mogu ponuditi po 500 litara (sa laktofrizom cu nekako sakupiti toliko) opet vas MOLIM ima li neko sliku objekta kako bi iznutra trebao da izgleda,tu sam totalno deficitaran ?

- - - - - - - - - -

krov.....pod...jasle.....sve sto mi moze pomoci posaljite mi molim vas,hrana,lijekovi,uzgoj,sve sam to donekle savladao...al zeznem li se u izgradnji staje za koze...tu cu nadrljati to nije lako ispraviti :(
http://poljoinfo.com/showthread.php?487-Izgradnja-štale-za-ovce-i-koze-Sam-svoj-majstor
Trebalo bi da ovde nađete sve što Vas interesuje
 
Veceras stigla isporuka jarica mesanci alpska i sanska.Ima i cistih alpina.Za sada 7 komada,jos dva su sitna i to ce da dodje za neki dan.Narucio sam jarca istog uzrasta nadam se i njegovom dolasku u stado.Sutra slike
 
Može li mi netko odgovoriti iz svog iskustva od koliko starosti su muški jarići spremni za rasplod i posle jarenja koliko je prošlo vremena da je koza tražila jarca najranije?
 
moje iskustvo.lani sam imao mlad jarac 4,5 meseca tezak oko 35-40kg.(alpina). koze svi trazile od 25juli-2 avgust.jarac skacio kao nenormalan koze se lepo stajali.nakon 10 dana sam ga prodao.(misleci da su koze ostale sjarne).nisam primetio nikakve znaci da traze ponovo.sredina septembar su mi bili sumlivi i doso je vet.doktor da ih pregleda so eho i nijedna nije bila sjarna-razlog.mn. mlad jarac. u literaturi pise jarac je plodan posle 6 meseca,a koza ako nije ostala sjarna trazi ponovo za 18-24 dana(najcesce na 21 dan). ali praksa je sasvim drugo. ima slucajevi i kada je jarac 4 meseca da oplodi kozu i da se lepo ojari. inace ovi moi koze su bili ojareni lani 1 maj. a so ekstra ishrana prvi put su trazile jarac 24 juli.jarici od njih sam odbio sa starosti 2 meseca. nadam se da sam ti malo pomogao.pozz

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobar dan, da li bi neko mogao da mi pomogne u vezi koza? Malo smo se zaleteli i krajem juna ove godine kupili kozu sa dva jarića. Smestili smo ih u jednu prostoriju od 4 m2. Napravili smo grešku pa nismo odmah počeli da pravimo štalu za njih da bi mogli da odvojimo jariće od koze, tako da one i dan danas posisaju majku u toku noći, jer preko dana jarići budu napolju 2-3 sata , a onda koza ostane sama. Problem je što se majka kada ostane sama napolju i dalje mekeće za njima( jedno vreme je prestala, ali zadnjih 10 dana je opet počela). Obzirom da uskoro završavamo objekat moje pitanje je koliko će trebati dana odvojenosti da jarići prestanu da sisaju, oni sada imaju već 4 meseca( valjda) . Sledeće pitanje je u vezi ishrana koza. Od kako su došli kod nas ona pase travu, jede bagrem i još neko drveće, voće koje nije prskano pa mi ne možemo da ga pojedemo, jarmu sa kostominom, granule za koze i jariće ne znam tačno koje su, mislim da je sve gebi proizvodjač, nisam sigurna i hleb.Hleb obožava i to joj je velika nagrada kada je pomuzemo. Zadnjih nedelju dana ubacili smo i kukuruz u zrnu. Da li je moguće da se mleko malo promenilo zbog kukuruza ili je neki drugi faktor? Ima manje kajmaka nego pre i sir mi ima drugačiji miris. Htela bih pomoć u vezi ishrane, da li nešto da dodamo ili izbacimo i ako može recept ili postupak za neki dobar sir koji može da stoji duže. Inače ne štedimo u ishrani koze i jarića, jer hoćemo da znamo šta jedemo. Za sada su samo svo troje očišćeni od parazita. Da li treba još nešto da uradimo? Izvinjavam se na milion pitanja i ovako velikom postu, ali pomoć bi mi dobro došla. Inače mislili smo da eliminišemo prvo oba jareta, pa smo odlučili samo jedno, ali na kraju ostaće oba kod nas. Tako da ćemo imati 3 koze i moraćemo još nešto da napravimo.
Unapred se zahvaljujem na pomoći.
 
Inače zovem se Biljana, Vehementis sam stavila zbog toga što je moje ime bilo zauzeto. Evo slika moji kozica i buduće štale. Jarići su sada malo veći, jer su slike stare skoro dva meseca.
f5b4c618b5c50d886b505d46bc0e7dda.jpg
6d94c31001c447716754aa283c37efd8.jpg
8ed9a35ae5222d2365d17c74e9ee3ced.jpg
d40f3f7a6f5eab12eed5b9ca5e006491.jpg
5e7acf6da727fbf8e8f357e01b8e2357.jpg
04af5727a1db9a2f9e4d7f66e0b0b8a5.jpg


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh