Pneumatske sejalice za kukuruz

@cicimoric : Imam jedno pitanje, pa ako ti se da odgovori. Zašto Sola, a ne neka druga marka?

Inače, nek je sa srećom i nek te dobro služi.

Trebala mi je sejalica sa neparnim brojem redova i da moze da seje i na 50 cm i na 70 cm a to Kverneland, Vaderstad, Amazone itd nemaju.
 
Matermaka nisam gledao. Za ovu sejalicu sam se dogovorio prosle godine na sajmu. Tada sam gledao Gasparda 8 redna Magica sa mehanickim pogonom je bila malo skuplja od ove. Postoji Gaspardo i 9 redi ali nisu imali na stanju.

Poznajem nekoliko ljudi koji imaju Solu i svi su zadovoljni sa njom. Ima i u selu jedna i nekoliko u susednim selima i rade dobro vec nekoliko godina.
 
Danas sam raskrio sejalicu (stoji napolju i pokrivena je sa 2-3 najlona) da je zakačim i isprobam posle zimskog sna. I lepo se iznenadim, creva (nova stavljena prošle godine) su se opet prelomila.

Da podsetim, ovako je izgledala posle zime prošle godine, creva su prelomljena i istrunula:



Onda sam stavio nova creva i bandažirao ih da se opet ne prelome:







Čak sam namestio i jednu gornju šipku da se ne bi najloni oslanjali na creva kad zapakujem sejalicu do sledeće sezone:



I očekivao sam da ću sad zateći creva u ok stanju, ali zatekao sam opet isto (s tim da sad nisu protrunula već se samo prelomila):







Nisam imao vremena da idem da tražim nova creva pa sam ih samo bandažirao, ali nisam uspeo da povratim kružni poprečni presek:







Izašao sam na najbližu njivu da je isprobam, i sad tek ne znam šta da radim. Dosta puta se oglasila elektronska kontrola setve, kad sam pogledao bilo je slučajeva da je neka od ploča krezavo popunjena, ali i da su sve potpuno popunjene. Ne znam da li je to zbog smanjenog prečnika (da li je smanjen protok vazduha?) ili prašina i sunce zezaju senzor... Da li da sutra nastavim ovako ili da kupim nova creva...
 
To sta ces sada raditi moras sam odluciti,a sto se tice igranke oko creva moj savet ti je da ih jednostavno skines na kraju sezone i ostavis negde gde nece biti pod najlonom i na suncu. Skidaju se mnogo brze nego ovo bandaziranje i ostale zajebancije.
 
Ispod 2-3 najlona sunce skuva ta creva i zato se izobliče stalno a nije ni to taj kvalitet. Najbolje ako bi mogao da napraviš neku najprimitivniju nadstrešnicu da ne moraš da pokrivaš najlonom.
 
@dukej, kad se oglasi kontrola to je znak da nemaš bar tri zrna zaredom, ali može biti i da kontrola brljavi zbog sunca i prašine... Na krezavo popunjenu ploču ne bi trebalo da reaguje pištanjem...
Na koliko obrtaja motora se to dešavalo?
Da li bi mogla nekako da se nabudži poprečna cev kao na majevici? Onda bi ti creva bila kraća i ne bi se lomila.
 
Stvarno je loš kvalitet creva,kod mene je sejalica uvek pod hangarom i opet creva pucaju u glavnom dole kod baterije.
Sa lomljenjem nisam imao problema ali nikako da sastave par sezona . Originalna su trajala preko 20 godina a mnogo više se i sejalo.
Ni sam ne znam gde i kakva da uzmem ?
 
Treba iskopati negde ona gumena sitnorebrasta kao na usisivaču.Takva sam imao na OLT, nikad nikakav problem sa njima.Zeznuo sam se što ih nisam skinuo i stavio na Majevicu kada sam je prodavao.Imam jedno takvo na Majevici a ostala su klasična vašarska.
 
1000001091.jpg

1000001090.jpg

Evo na kakva creva mislim.
 
Nazad
Vrh