Pneumatske sejalice za kukuruz

Meni čovek došao da seje i kad sam ga pitao koliko može da baci djubreta on mi odgovorio koliko ja hoću. I onda uzeo da šteluje prema tabeli na sejalici. Ja mu kažem bacam Zorkinu ureu (čija god bila upakovana) i planiram 100 kg/ha.. U toku sejanja pogledamo i vidimo da to ne ide baš kako treba. On mi kaže da je to zbog toga što je to đubre lošeg kvaliteta. Na kraju mi je ostalo đubriva od planiranih 250 ostalo 170kg. I ja ga pitam što je tako on kaže da neće đubrad da se mešaju. Dakle ostalo mu od drugih i AN-a i mešanog i naravno nije oprao. Kaže gde da se opere na njivi kad nema vode. A kod mene je mogao da opere i sve bi se osušilo dok stigne kući jer ima oko 10 km da se vozi, ali nije jer žuri da uradi drugom uslugu. Dakle važnije su pare nego da li ti to dobro uradiš.
To ti je kao da ga nisi ni koristio,mi prečani idemo od 280-350 :ppozdrav:
 
Ja se licno nikad vise ne bih vratio na rasipac za djubrivo iz vise razloga.Klasicnim rasipacem je jako tesko pogoditi uvek idealno rastojanje da se vestak ne poklapa,zatim treba ti jos jedan traktor da bi vukao vestak za tobom pa u setvi opet i td...Jednostavno logisticki mi je mnogo lakse i brze se uradi kad imas manje operacija na njivi.Probao sam i bacati u jesen NPK pa zaorati i u prolece rasipacem i nisam video neke razlike bar na mom tipu zemljista.Najbolje mi se pokazalo kad sam vestak bacao u redove pa zbog toga nisam ni zeleo da gledam sejalice bez depozitora.To sto neki ne vode racuna pa mesaju djubriva pa bude problema vise je do vlasnika masine.Inace sto se granulacije tice jeste da ima malo odstupanja al nije nista strasno uglavnom to bude 20-30 kg/ha i to se moze nadomestiti prema tabeli vrlo lako.Krupniji vestak ide sporije a sitniji malo vise po Ha.Kad se malo uhodas nije tesko proceniti.

Pa i kad siješ netko za tobom mora vući i sjeme i gnojivo, argument ti ne stoji...

Bobo i ja se slazem sa Truya. Po meni je bolje u redove jer njemu dok je mali i male zile trebamu manje djubriva. Dakle ako bih to malo rasturio rasturivacem sta bi on pokupio. A vise mu treba kasnije kad je veci i tada uz spartanje dajem mnogo vecu kolicinu. Dakle treba sejac da ocisti sejalicu i nasteluje prema granulaciji djubriva i onda nece biti problema.

Ne znam kako kod vas al moj ujak npr NIKAD u životu nije kultivirao ni prihranjivao kukuruz. prije sjetve mu da što mu je isplanirao, unese to u zemlju, posije, oprska i do žetve što mu je - to mu je i uvijek ima čist solidan kukuruz, dobrog prinosa, bez trave. Mi smo prije davali NPK+KAN u sjetvi dok se na sijačici nije pokidao uređaj za gnojivo pa smo te godine razbacali širom, unesli u zemlju i posijali. Apsolutno nisam vidio razlike. Kod nas ne ganjamo neke ekstremne prinose jer za to nemamo zemlju, prevelik je ulog a rezultat neizvjesan. Ne znam da li itko na mom kraju još daje gnojivo iz sijačice za kukuruz...

Svaki kraj ima svoje neke "običaje" i svačija zemlja i klima nije jednaka, ne sijemo ni iste hibride tako da vjerujem da svačija priča u ovom slučaju drži vodu.
 
Gledaj ovako Bobo,ranije sam isao prvo po svim njivama 1 prohod drljaca il setvospremac nebitno.Imama dosta udaljenih njiva jedna od druge pa i tu izgubim vremena i nafte.Nikad ne razbacujem vestak drirekt na orano ko ima kicmu da izdrzi da se lomi sa sve traktorom ceo dan po brazdama ok, ja tako nisam radio.Kad poravnam malo oranja odem i razbacam vestak i vodim drugi traktor koji vozi vestak .Posle opet na svaku njivu da se pripremi zavrsno za setvu,znaci 2x idem istim prikljuckom na jednu parcelu pa sad izracunaj nafta+vreme.I na kraju kacim sejalicu i dnevno posejem 5 do 8 /ha a nemogu svo to seme potrpati na jedan traktor jos kad sejem soju ide 100kg/ha pa svakako moras vuci jos jedno vozilo za sobom bilo traktor ili auto kako kad.Sad lepo odem jednom na njivu pripremim za setvu i kad dodje vreme za setvu ide sejalica i drugi traktor koji vuce i seme i djubrivo i u jednom prohodu sve uradim.Sejem oko 35 ha u 20 i kusur parcela i sad mi je potrebno duplo manje vremena nego ranije.
 
I ja sam 5,6 godina zaoravao NPK a posle išao prihranu kultivatorom. Medjutim to se kod mene nije dobro pokazalo. Video sam da komšije sa manjom količinom NPK djubriva koje dodaju sejalicom imaju bolji prinos od mene, tako da sam se zadnje 2-3 godine ponovo vratio na NPK zajedno sa setvom. Jednom prilikom je i kolega Momošarić pričao o tome da se za pojedine tipove zemljišta mnogo bolje pokazalo djubrenje u redove tokom setve.
 
I ja sam ugradio kutije za djubrivo na nodetku ,kutije su IMT a ulagaci su OLT ,djubrivo je Eliksir Supreme 16:27:7 zamisljena kolicina je 80 kg po jutru ali prvo treba da ustelujemo spravu ,nisam pomenuo da je pogon od deblje osovine a lancanici su kao od menjaca sejalice tako da postoji vise kombinacija broja obrtaja .Zeleo bi da zahvalim clanu JBrtka i Draletu ali i Bojceticu kao i svima na dobronamernim savetima.Sutra bi trebalo da bude vatreno krstenje pa javljam utiske
 
Lucky a zar npk nije zaoravajuce djubrivo? Jel ista od toga uzme kukuruz u sezoni? Msl jel se p i k razgrade da su pristupacni biljkama.
 
Koliki pritisak treba da je u gumama na Agrija pneumatskoj sejalici (pretpostavljam da je isto i za OLT, Nodet, Livac...)? Danas sam zakačio sejalicu i proverio pritisak u gumama i bio je 0.7-0.8 bara, naduvao sam ih na 1.5 bara al' bih voleo da znam koliko je fabrički predviđeno.
 
Bojane,slike! Pogotovo od mehanizacije-improvizacije na nodetki... Kutije,pogon,ulagači sve me zanima.
Dukej mislim da je to sasvim ok pritisak. Od 1.5 do 2 po meni, a koliko je predviđeno,nažalost ne znam....
 
Bojane,slike! Pogotovo od mehanizacije-improvizacije na nodetki... Kutije,pogon,ulagači sve me zanima.
Dukej mislim da je to sasvim ok pritisak. Od 1.5 do 2 po meni, a koliko je predviđeno,nažalost ne znam....
Samo stavi broj i slike saljem na viber to mi je zasad jedina opcija takodje ako jos neko zeli da mu posaljem slike samo neka stavi broj:ppozdrav:
 
Pozdrav svima,

molio bi Vas ako netko zna za Monosem stari tip sijacice PNU, da li je netko sadio tikve ili buce sa njom i kakve ploce je koristio. U zadnjih par tjedana cuo sam miliun verzija, vecina kaze da je nemoguce zbog sistema ubacivanja sjemena koje dolazi sa suprotne strane diska, pa netko kaze da moze al da trebaju biti ploce za suncokret i distributivni disk od suncokreta, netko kaze da ide odlicno i sa diskom od kukuruza samo da se zaljepi visak rupa itd. Iz tvornice i distibuteri uglavnom kazu da je to nemoguce sa PNU tipom sijacice. Da li ima netko ovdje da je probao i sijao vec da dobijem informaciju iz prve ruke, a ne rekla kazala. Trebao bih razmak od 70 do 90 cm sto se dobije sa diskom 4 ili 3 rupe bez problema, samo je pitanje da li je to izvedivo i koje diskove koristiti, cime zaljepiti rupe itd...

Svaki savjet je dobrodosao,

hvala puno

lp, Dario
 
Koliki pritisak treba da je u gumama na Agrija pneumatskoj sejalici (pretpostavljam da je isto i za OLT, Nodet, Livac...)? Danas sam zakačio sejalicu i proverio pritisak u gumama i bio je 0.7-0.8 bara, naduvao sam ih na 1.5 bara al' bih voleo da znam koliko je fabrički predviđeno.
U uputstvu pise do 2bara ali najbitnije da obe imaju isti pritisak,mozes ti da ostavis i na 1.5 ali obe nemoj jednu na 1.5 a drugu na 2

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
To se podrazumeva. :ppozdrav:

Danas sam sejao kukuruze i el. kontrola setve me je puno puta lažno zaustavila. Do sad nisam imao problema sa zaprljanim senzorima, ali danas je bio haos. Javi se jedan, ja stanem, pogledam, sve ok, očistim senzor i sve bude u redu, ali već sledeći krug se javi drugi senzor i tako u nedogled. Kad ih obrišem (nisam imao krpicu već sam ih brisao papirnom maramicom) bude trag od prašine, ali i crveni trag na maramici, valda od Kruizera.
 
To se podrazumeva. :ppozdrav:

Danas sam sejao kukuruze i el. kontrola setve me je puno puta lažno zaustavila. Do sad nisam imao problema sa zaprljanim senzorima, ali danas je bio haos. Javi se jedan, ja stanem, pogledam, sve ok, očistim senzor i sve bude u redu, ali već sledeći krug se javi drugi senzor i tako u nedogled. Kad ih obrišem (nisam imao krpicu već sam ih brisao papirnom maramicom) bude trag od prašine, ali i crveni trag na maramici, valda od Kruizera.
to je zbog sunca :ppozdrav:
 
Ne znam, ne bi trebalo. Trebalo bi da je u senzoru modulisana ic svetlost, baš zbog uklanjanja smetnji od sunca. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh