Pneumatske sejalice za kukuruz

Što da ne komentarišemo ovakve mašine ? Odmah sam rekao da fale "nagazni točkovi " i da me zanima koju su opciju poslali jel ima više vrsta . Isto tako sam rekao da notill sijačica , ili čak i za klasičnu obradu tog ranga i cijene a bez aktivnih sklanjača nije dorečena do kraja i iza toga stojim . Znam da je neću vjerovatno nikad kupiti ali sam siguran da bi trebalo to da kupi neka zadruga ili firma koja bi se bavila uslužno . Ja bi prvi platio duplo i troduplo da mi neko posije sa sijačicom po mom ukusu , da ne govorim o varijabilnim sistemima , pa da mu kažem majstore u ovom dijelu njive sij na tu gustinu i tolko djubriva , a u onom dijelu onako , a za pare ne pitaj.
 
Šta ima veze ako je i jedan ha a recimo pola u sredini teška zemlja a do krajeva pjeskovita naprimer . Tu se nemože nikako kvalitetno posijati da se dobro iskoristi osim da naprimer stajemo svaki put i mijenjamo gustinu sa 17 na 28 cm ili da pravimo od jedne njive 3 .
 
Danas kacio Maju sa diskovima na imt 539.... Nevidim problem zasto je nebi nosio.. Malo se cuje pumpa ali to je zanemarljivo malo samo na leru se cuje. Obavezno tegovi napred oko 90 kg ce morati. Jedini problem je sto se kardan mnogo lomi , tj velika je visina kacenja kardana na sejalici u odnosu na kacenju na traktor. Da li je neko imao problem sa pucanjem poluga , bolcni ili tako nesto . Cuo sam da se je kardan lomio e sad dali je bio FKL ili neki turski ? Videcemo vreme ce pokazati ...........
 
Ja nisam obracao paznju da li na Maji moze da se steluje visina turbine kao na Nodetki. Generalno, od svih traktora koji se kod nas masovno koriste, IMT 533/539 imaju najnize postavljeno kardansko vratilo u odnosu na visinu dizanja priljucka i zato se javlja pomenuti problem sa kardanom.
 
Danas kacio Maju sa diskovima na imt 539.... Nevidim problem zasto je nebi nosio.. Malo se cuje pumpa ali to je zanemarljivo malo samo na leru se cuje. Obavezno tegovi napred oko 90 kg ce morati. Jedini problem je sto se kardan mnogo lomi , tj velika je visina kacenja kardana na sejalici u odnosu na kacenju na traktor. Da li je neko imao problem sa pucanjem poluga , bolcni ili tako nesto . Cuo sam da se je kardan lomio e sad dali je bio FKL ili neki turski ? Videcemo vreme ce pokazati ...........

Jasam posejao 60 jutara sa 539 i takvom sejalicom kardan sam stavio polovan( bilo mi žao da novi skraćujem)nije mu se ništa desilo,tako da i ti nebi trebao imati problema.Jedino nisam mogao da izvučem pravac ,pa sam prebacio da sejem sa 560
 
Stvarno čovek već peti put traži pomoć a niko da odgovori.... Ja bi pomogao da mogu ali nemam Maju sa diskovima niti imam nekog preteranog iskustva... Po meni,tako bi i trebalo da se podese diskovi. Otprilike 10-15mm podići ih iznad dna brazde raonika da bi seme leglo u kanal koji napravi raonik i imalo kontakt sa zemljom. Ako diskovi budu niži onda će se napraviti kanal u obliku slova V i seme neće imati dobar kontakt sa zemljom. Nadam se da sam shvaćen jer sam objasnio kako sam znao. Za stručnije objasnjenje neka se jave stručnjaci.
Što se tiče agregatiranja Maje sa 539..... Hmmm biće zanimljiva kombinacija. Bez 101% dobre hidraulike,dobrih poluga,bolcni-osovinica,tegova napred obavezno i dooobrih zadnjih guma nemoj ni pomišljati da je kačiš za 539.
Ploče...... 22x4.5 su ok ploče za kuruze. Jedino što nemožeš sejati redje od 29cm. A za suncokret.... ako se dobro sećam 18x2.5 bi trebalo da su ploče. Pisano je negde o pločama,prelistaj malo temu. Jesi dobio uputstvo? Tamo je manje više sve objašnjeno.
Ko da sam ja pisao:ppozdrav:salim se i slazem se sa tobom u potpunosti jedino se neslazem za ploce 22x4,5mm bolje su 22x5,5mm na leru drzi kako sitno tako i krupno zrno
 
Ja sam video da ljudi seju sa IMT 539+Nodet 6 redi na 50 cm.Ne vidim razlog zašto nebi nosio Maju 4 reda.:ppozdrav:
 
ja sam imao problema sa olt psk, da je "vukao" kroz rupe 4,5 mm sitno zrno (seme) suncokreta (mislim da je neoma bio za setvu), pa je "krunio" i izbacao kroz turbine, pa ne bih ti preporucio te velike rupe za suncokret, a za kukuruz moze (meni je lepo radio - inace sam nosio sa zetorom, pa tamo je malo sporiji kardan na istim obrtajima motora kao napr. na ferko, pa nisam nikad pustio bas na ler, vec malo pazio da ne padne obrtaj motora mnogo ispod 1000, a nije pao seme (mislim da sam sejao ns 640, kao i kws kermess) sa ploce, znaci za kukuruz je ok).

- - - - - - - - - -

Ja sam video da ljudi seju sa IMT 539+Nodet 6 redi na 50 cm.Ne vidim razlog zašto nebi nosio Maju 4 reda.:ppozdrav:

tesko je nodet 6 r za ferko... moze jeste da nosi, ali nije to to. mogo' bi' ja sa urusom c-335 da nosim olt (nodet) 4 reda, ili isti od 5 redi (za soju), ali ipak nije to za njega (preoptereti hidroliku - mozda za dan 2, mozda za 2-3 sezone... bitno je da nije to to).
 
Covek je i rekao da seje kuruze sa 4,5mm,a suncokret sa 2,5mm....

Moze 539 da radi,pitanje je koliko dugo.

"Covek" nije to rekao:

"Dobio sam fabricke ploce za kukuruz 22 x 4,5 , koje ploce mi preporucujete za suncokret a i za kukuruz."

"Moze 539 da radi,pitanje je koliko dugo."

to sam naveo u svom prethodnom postu - sa drugim (ali slicnim) primerom.
 
Ja sam jednu godinu sejao sa imt 539 i šestorednom agria sejalicom,seje bez problema jedino što mu se stavljaju tegovi.Ja sam stavio originalne tegove što idu u prednje točkove.Te godine je posejao 100ha soje a jedan dan je posejao čak 35kj.i potrošio 60litara dizela-za neverovati ali ferdžika nije za podceniti nimalo:ppozdrav:
I da,još je bio raširen na 2m
 
Nazad
Vrh