Pneumatske sejalice za kukuruz

Ako još malo zagreje etoga 8 c . zemljište.
 
interesuje me koliko moze jedna sestoredna sejalica da poseje za dan,i koliko se djubriva baca u redove sa sejalicom po hektraru ??
 
Ja nevozim brzo,pa mi izadje oko 25 minuta po kj sa sestorednom.Dnevni ucinak zavisi i od udaljenosti parcela,velicine parcele,velicine kanti za seme.A za djubrivo neznam,jer nemam kante za to.Prelazak sa sa 4 na 6 reda je preporod,jos ako imas el.kontrolu setve onda si na konju.
 
Meni seje 560 3. sporom i posto je majevica izuzetno teska, na krajevima mora jako polako, jer ocas posla propne traktor bez obzira na brdo tegova napred. Ako je nodetka one su lakse, pa za manevar treba manje vremena. Takodje ako tera 1.brzom lagano dolazimo do cifre od 30 jutara.
 
interesuje me koliko moze jedna sestoredna sejalica da poseje za dan,i koliko se djubriva baca u redove sa sejalicom po hektraru ??
Ако сте мислили на количину семена, за то је најбоље тражити савет од семенске куће. Ако сте мислили на посејану површину, онда ево како ја рачунам.
Када сам покушао да израчунам, добио сам следећи резултат: четвороредна сејалица, која је подешена на међуредни размак 0,7m, када се креће константном брзином од 6км/час, посејаће 1 хектар за 2142,86 секуди (35 мин 43 сек). Овоме, наравно, треба додати време потребно за окретање (број окретања зависи од дужине парцеле), пуњење сејалице ... што у великој мери зависи од организације сетве и вештине руковаоца. У пракси треба рачунати да ће се посејати 1 хектар за 1 час. Дакле: колико хектара, толико трба рачунати часова рада и неће се погрешити. Тако бар ја рачунам.
Што се међуредне прихране тиче, количина ђубрива зависи од потребе, па се према томе подеси уређај.
 
Ако сте мислили на количину семена, за то је најбоље тражити савет од семенске куће. Ако сте мислили на посејану површину, онда ево како ја рачунам.
Када сам покушао да израчунам, добио сам следећи резултат: четвороредна сејалица, која је подешена на међуредни размак 0,7m, када се креће константном брзином од 6км/час, посејаће 1 хектар за 2142,86 секуди (35 мин 43 сек). Овоме, наравно, треба додати време потребно за окретање (број окретања зависи од дужине парцеле), пуњење сејалице ... што у великој мери зависи од организације сетве и вештине руковаоца. У пракси треба рачунати да ће се посејати 1 хектар за 1 час. Дакле: колико хектара, толико трба рачунати часова рада и неће се погрешити. Тако бар ја рачунам.
Што се међуредне прихране тиче, количина ђубрива зависи од потребе, па се према томе подеси уређај.
mislio sam na djubrivo ako ovako normalno viklonom bacam 250kg po hektraru koliko se procenata manje baca sa sejalicom?
 
Ako se dobro sećam i ako sam dobro zapamtio veštaka "po redu" se baca oko 20-30kg po kj (5754). Mada nisam 100% siguran! A što se tiče setve.... Ako znaš za koje vreme ti je sejala četvo(ro)redna sejalica,šestoredna će posejati 50% brže. :osmeh:
 
fotografija0103a.jpg
photo1008v.jpg
 
mislio sam na djubrivo ako ovako normalno viklonom bacam 250kg po hektraru koliko se procenata manje baca sa sejalicom?

Чини ми се исто толико. А зашто то не урадите као предсетвено ђубрење, пре проласка сетвоспремача? Мислим да би тако било боље.
 
@Goran 1991 ; Po jednom redu na duzinu od 400 metara ide od 5 do 8 kilograma vestaka. Sto je 20 do 30 kg. u jednom prohodu sa cetvororednom sejacicom.
 
sa 577 druga brza 6 redi nodet,njivu dugačku 400m za sat vremena lako i 2,5 ha
uuu ova kombinacija mi se svidja, ako uspem ove god. da uparim 577 sa nekom Larom ili polovnom nodet. 2brz. na nekih 1500-1600 obrtaja, preko 10kmh, ne?

dal profil guma 18.4 predstavljaju veci problem u setvi, prskanju, spartanju?
jel sam ove god menjao zadnje i razmisljao sam o 16.9 profili zbog ovih operacija, al sam ipak uzeo 18.4
 
Бојим се да ће бити мање прецизна сетва при тој брзини. Са 10 км/час сејалица пређе више од 2,5 метара у секунди. На ту дужину треба да положи око 10 семенки. Што је већа брзина , већа је вероватноћа да ће бити грешке у размаку у реду. Оптимална брзина је ипак 6 км/час.
 
uuu ova kombinacija mi se svidja, ako uspem ove god. da uparim 577 sa nekom Larom ili polovnom nodet. 2brz. na nekih 1500-1600 obrtaja, preko 10kmh, ne?

dal profil guma 18.4 predstavljaju veci problem u setvi, prskanju, spartanju?
jel sam ove god menjao zadnje i razmisljao sam o 16.9 profili zbog ovih operacija, al sam ipak uzeo 18.4
ja sam sejao na 1400-1500 kukuruz to je nekih 8-9 km/h a soju sam sejao i na 1700obrtaja
gume su 18.4-30 i nema nikakvih problema....
f9d59c231060647.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Чини ми се исто толико. А зашто то не урадите као предсетвено ђубрење, пре проласка сетвоспремача? Мислим да би тако било боље.
ovako bih ustedeo dosta na djubrivu ako se baca naprimer 20-30%manje,hteo sam da uzmem neku sestorednu sa depozitima za djubre ali sve koje sam zvao su preteske za 80konja svi su mi rekli bar 90-100konja je potrebno ako hocu sa depozitima za djubre
 
ja sam sejao na 1400-1500 kukuruz to je nekih 8-9 km/h a soju sam sejao i na 1700obrtaja
gume su 18.4-30 i nema nikakvih problema....
f9d59c231060647.jpg
[/URL] [/IMG]

Vi sejete soju isto na 70 cm? Kod nas se radi na 45 - 50 cm i uglavnom sa 5 baterije. Ne verujem da ima 10% koji seju soju na 70cm.
Ima par njih koji rade sa 7 baterija soju i to bi idealno bilo za vece traktore ko sto je 577 s tim da nadjes gume na 12.4.
Jednom se napravi raspored na gredi i to na takav nacin da mozes lako da ih premestis na 70 cm prilikom setve suncokreta i kukuruza i isto nazad na 50 cm za soju. Dosta je bolji prinos soje kad je medjuredni razmak na 50 cm. Najveca prednost je to sto brze se redovi zatvore a samim tim onemuogucava bilo kojim korovima da opet krenu. Ovo znam iz iskustva jer u par navrata i ja sam posejao na 70 cm soju.
Neki ce reci da je isto. Da skoro da je isto u dobrim kisnim godinama ali veca razlika je u susnim godinama kao sto je bila prosla!
 
Nazad
Vrh