Pneumatske sejalice za kukuruz

kod mene je polukružnog oblika sa blagim konusom,na kraju je širine 2cm(što je previše)i ide sve na uže.Dali bi moglo da se navari komad rebraste šipke i onda zbrusi u špic? kolika bi trebala da bude širina(debljina) raonika u dnu?
 
Ne znam sad neki tačan podatak ali je sigurno dobro kada je kanal na dnu širi od zrna tako da zrno ne može da zapne i ostane u vazduhu. Možeš zavariti komad rebraste šipke, nije to neki kvalitet ali bi moglo da posluži mada nema potrebe da to bude baš "špic", bolje je kada je dole zaobljeno, problem je samo što je kod tebe raonik dole možda preširok pa bi ga lako mogao suziti sa šipkom, izdržala bi sigurno jednu sezonu (ne znam koliko siješ, ja 4ha).
 
Imam problem sa sejalicom Majevica,4 reda gde se nivo semena u baterijama podize i po neko seme ispada,uglavnom suncokret a ponekad i kukuruz.Ako neko ima savet ili slicno iskustvo molim neka se javi,hvala unapred.
 
Zahvaljujem na slikama vec cu nesto zgrunfovati . Kako ti se ponasaju depozitori od msk mislim na preciznost sa djubrivima razlicite granulacijetj dali se mogu namestiti recimo da bace 50 60 kg po jutru ? Pitam iz razloga sto sam nacuo da ih ne mozes nikako namestiti da bacaju manje nego iz njih curi ko iz kabla .
 
zombi ali je sigurno dobro kada je kanal na dnu širi od zrna tako da zrno ne može da zapne i ostane u vazduhu.


Na osnovu ovog citata, postavio bi jedno pitanje ? Čemu služe nagazni točkovi sejačice i njihova mogućnost podešavanja međusobnog razmaka? :sta::ppozdrav:
 
Ako ulagač otvara setveni kanal na 2 cm taj je odslužio svoje ili staro gvožđe ili reparacija(navarivanje)

Nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje! :sta:
 
Jel si mene pitao za točkove? Znam kod moje OLT da se nema šta podešavati, oni služe da fino zatrpaju zrno i malo pritisnu ustinjenu zemlju kako bi se osiguralo da je zrno potpuno prekriveno, bez vazdušnih džepova.
 
Onda smo došli do odgovora. Znači da seme nemože da "zapne i ostane u vazduhu" kao što sam citirao u prethodnom postu zbog ulagača koji je skroz oštar ili je nov jer iza idu i nagazni točkovi !:osmeh:
 
pretpostavljam da sve moderne sejalice imaju diskove koji su sigurno oštri
pa zašto i ulagači nebi bili oštri
 
Neee, to ipak može da se desi ako je zemljište loše pripremljeno. Npr. ako je obrada jako plitka, ako je ugaženo ili ako je tlo glinovito pa nema dovoljno sitnih čestica da popune kanal koji napravi raonik. U takvom lošem zemljištu kanal se može zatrpati odozgo sa krupnijim busenovima (recimo do 1-2cm prečnika) ali za popunjavanje prostora na samom dnu i ispod zrna su potrebne dosta sitnije čestice. Zbog toga je bolje da raonik nije oštar kao nož već da je zaobljen mislim da bi 1cm širine na vrhu bilo sasvim dovoljno.

---------- Poruka napisana u 20:20 ---------- Prethodna poruka je at 20:15 ----------

pretpostavljam da sve moderne sejalice imaju diskove koji su sigurno oštri
pa zašto i ulagači nebi bili oštri

To si u pravu, diskovi-ulagači jesu oštri kako bi lakše sjekli zemlju ali je važno da oni obezbijede da zrno ode do dna kanala. Ja sam na mojim raonicima prvo povećao oštricu ali sam, posle probe, primijetio da sama oštrica nije dovoljna - potrebno je obezbijediti da zrno nesmetano padne na dno kanala, što sam postigao tako što sam sa strana zavario parčad trake koji kanal koji je prosjekao raonik drže otvorenim toliko dugo dok zrno ne ode do dna a potom se kanal zasipa sam od sebe dok konačno zatrpavanje i tabanje vrše točkovi. Kod modernih sijačica sa diskovima sve funkcioniše na isti način samo što tu umjesto raonika imamo diskove koji istovremeno sijeko zemlju i služe kao zaštita prottiv zasipanja i pride vode zrno na dno kanala.
Evo primjera:

y5146e12.jpg
 
zombi
Na 131 strani ove teme miroslav k je postavio jedan mali video sa nekog predavanja kako se ponaša seme kada su tupi ulagači! Skroz zadnja poruka.
Ova slika gore je od "žitarice", mislim da nema veze sa ovom temom.:osmeh:
 
kod mene je polukružnog oblika sa blagim konusom,na kraju je širine 2cm(što je previše)i ide sve na uže.Dali bi moglo da se navari komad rebraste šipke i onda zbrusi u špic? kolika bi trebala da bude širina(debljina) raonika u dnu?
Moj rodjak navari 12mm rebrastu okrene je malo na kant ,znašda je ona malo pljosnata i nema nikakvog oštrenja.
 
zombi
Na 131 strani ove teme miroslav k je postavio jedan mali video sa nekog predavanja kako se ponaša seme kada su tupi ulagači! Skroz zadnja poruka.
Ova slika gore je od "žitarice", mislim da nema veze sa ovom temom.:osmeh:

Znam da je od žitarice slika, namjerno sam tražio nju jer se bolje vidi kako su diskovi postavljeni na "V".

---------- Poruka napisana u 22:29 ---------- Prethodna poruka je at 22:20 ----------

Što se raonika tiče, sve mi je jasno i bez snimka, evo i na slici objašnjeno zašto mislim da previše oštar raonik ne valja

20hofb5.jpg


Tup raonik pravi preširok kanal pa sjeme "bježi" na sve strane, previše oštar ostavlja prazninu ispod zrna. Smatram da je optimalan raonik sa zaobljenjem na vrhu, taman tolikim da se u njeg uklapa zrno, dakle nešto širi od dužine zrna.
 
Ne znam sad neki tačan podatak ali je sigurno dobro kada je kanal na dnu širi od zrna tako da zrno ne može da zapne i ostane u vazduhu. Možeš zavariti komad rebraste šipke, nije to neki kvalitet ali bi moglo da posluži mada nema potrebe da to bude baš "špic", bolje je kada je dole zaobljeno, problem je samo što je kod tebe raonik dole možda preširok pa bi ga lako mogao suziti sa šipkom, izdržala bi sigurno jednu sezonu (ne znam koliko siješ, ja 4ha).
širok je 2cm i zaobljen pa je nezgodno za popunit,neznam kakva su nova jesu imalo oštrija otiću pogledat a i pogledaću na otpadima flah.ma sijem ja malo više od tebe ove godine oko 10h/a smanjio sam skupo sve
 
Jeste nezgodno zavariti okruglu šipku na zaobljen raonik. Lakše bi bilo da nadješ nekukvadratnu šipku ili jednostavno komade kakve deblje ploče, ja sam koristio debljinu od 15mm.

Da je skupo, skupo je preko mjere, Urea 1000KM/tona, 15-15-15 malo jeftinija (al malo) al nju će izgleda dati država kao subvenciju. Ajd nekako sve se nategne al nafta je najgori problem, skupa i svaki dan sve skuplja a ne možeš da je štediš inače ne valja priprema pa ne valja ni sjetva. Nema šta, nagori smo, sav normalan svijet ima subvencije na naftu, pa plavi dizel, pa ovo, pa ono, samo kod nas jok. Da je loža bar jeftinija al ni ona em ne valja ništa em gotovo skupa kao i eurodizel. Sorry za mali off :(
 
Za dobar kontakt zemlje i sjemena iznad zrna se brinu nagazni točkovi , a ispod zrna taj donji dio ulagača ili "idealna dubina " zadnjeg prohoda pripreme za sjetvu (možda je bolje ovo prvo )
 
Što reče Mitar Mirić "Najgori smo najgori" al kod mene u Prnjavoru A tako i u cijeloj RS vode se onom "Srbuj pa makar asfalt jeo" oprostite za :off_topic: ali nemože to više normalan čovjek trpit
 
Nazad
Vrh