Pneumatske sejalice za kukuruz

dscn0038.jpg
[/IMG]
dscn0036.jpg
[/IMG]

Na početku ove strane je bilo komentara o ulagačima nodetke. Evo mali doprinos kako produžiti "vek" trajanja istrošenih ulagača.
 
Kakvo imate iskustvo sa panonija beker sejalicama kakve su u radu i koje su joj mane a koje prednosti. Moj brat trazi da kupi. Hvala na odgovorima.
Imaš jednu u BNS-u i jednu u Alibunaru,prodaju se već duže vreme.moj šogor je koristi i zadovoljan meni lično se ne sviđa iz više razloga,skuplja za održavanje od nodetke, manji izbor rezervnih delova,ovih nodetkinih imaš malte ne u svakoj trafici.Loše radi ako nije dobro zaptivena.Prednost jeftina nabavka.Lično nisam radio sa njom ali jedne godine sam bio prinuđen da mi seje i nije bilo razlike između nodetke i bekerice.
 
Kod mene su svi na oltove tako navarili ulagače .
jeli neko probo na oltu ili sl slično pojačati ulagač djubriva i spustiti (produžiti) nosač ulagača djubriva da bi se dobila još jedna niža rupa da djubrivo postavlja dublje?
 
prnjavor3

Upravo tako, od gibnja. Pokazalo se dobro i veoma dugotrajno u odnosu na odlivke jer odlivci brzo "otupe" a samim tim gubimo preciznost setve pogotovo ako je brzina setve malo veća. Ovako navareni ulagači konstantno otvaraju setveni kanal u istoj širini a i mnogo lakše proseca tvrdu zemlju kao što imamo slučaj na ovratinama.
 
ja sam neki dan kupio 6 novi umetaka i tri lanca cijena uh meni dosta skupa 600 kuna ili skoro 80 eura, ali cu stare svakako navariti sa prstima od vadilice za repu jer su to celicni prsti i vec sam to radio tak da cu sigorno produljiti vijek trajanja podosta.....
 
ma kad su ti plazovi oštri i prave lijep uzak kanalić zrno nema šansu kotrljanja gdje padne tu i ostane.Jel kovač radio od gotove debljine ili je platovo 2 jer neznam imali tako debela plata gibnja

---------- Poruka napisana u 13:17 ---------- Prethodna poruka je at 13:16 ----------

sad vidim da je iz komada i onda poklepano
 
Dobro napravljeno ,ali ste u zabludi ako mislite da će biti duze od orginalnih gusanih odlivaka . Puno se brže troši gibanja od orginalnog odlivka . Pa zašto se peta na IMT plugu na zadnjem plazu pravi isključivo od gusa ili neke legure.Druga szvar tačno je da se zrno manje kotrlja jer odma zaglavi u taj razrez ali imajte u vidu da je ispod klice vazduh a zrno voli baš suprotno da padne na tvrdu podlogu (taban) a to se upravo postize zaokruzenim orginalnim raonikom tako da ste i tu uzabludi .To je moje mišljenje...:ppozdrav:Da će dobro rezatiu svim tlima to je tačno.
 
Poslednja izmena:
dscn0042.jpg
[/IMG]
spasoje
U pravu si što se tiče habanja sivog liva (gus) u odnosu na druga "gvožđa" ali ni čelik za opruge (gibanj) nije baš tako mek. Do unazad 10-tak godina dok se nisu masovno kupovali samooštreći raonici naš ovdašnji kovač je stare dotrajale raonike navarivao upravo sa gibnjom i onda iskivao. Takve raonike sam ja znao "voziti" 70-80 kj do sledećeg iskivanja, jedina mana im je bila ako slučajno naletiš na neki betonski međaš odma pukne komad-okrne se! Ovde mislim na raonike od pluga!!!

Sliku sam postavio da uporediš novi od "navarenog", jer novi nije zaobljen kao što si ti napisao. Naravno, moje mišljenje da i jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane jer ako sejemo sitno zrnasto seme onda je odlivak (dok je nov) bolji jer se seme odma zaglavi u setveni kanal dok za krupno seme odgovara i ovaj navareni. :ppozdrav:

djendrag
Ako se nevaram negde sam čitao da rupe na setvenoj ploči treba da budu približno 60% od veličine zrna. Ja konkretno radim sa 5,5mm jer i semenske kuće pakuju svašta pa sam imao prilike da kupim seme od različitih proizvođača gde je u nekim setvenim jedinicama bilo od 4,6kg pa sve do 12kg. Sva pakovanja su bila 25000 zrna pa sad ti vidi kakve oscilacije imaš u krupnoći zrna:sta:
 
Ja sam na mojoj staroj OLT isto tako navario raonike na isti način. Koristio sam komade jako tvrdog manganskog čelika ali nisam ih samo zavario na raonik već sam navario i bokove tako da sam dobio oblik isti kakav imaju novi raonici sa slike gore. Sijačica mnogo bolje sije, nema više izdizanja kada naidje na tvrdo (na uvratinama npr.), svo sjeme ode na pravu dubinu i svo bude zagrnuto, prije navarivanja je znalo biti problema da sjeme ne bude zagrnuto kako treba (posebno na dijelovima parcela gdje je dosta glinovito). Ojačaoo sam i podubio i raonike za unošenje vještaka ali sam tu radio malo drugačije, nemam nažalost nijednu sliku ali sam odozdo zavaro parčad savijene pločevine pa se nikako ne može desiti da se raonik začepi zemljom kada se sijačica spusti u zemlju, dubina unošenja je bolja i ujednačenija. Kada iznesem sijačicu iz garaže napraviću slike oba raonika pa postaviti ovdje.
 
zombie jesi radio da bude oštar čitavom dužinom jer na OLT su raonici zaobljeni?Kada si to uradio ja mislim da idu dublje i da onda oni brojevi za štelovanje dubine nepašu mislim ako su raonici viši od standardnih
 
Ja sam navario od velike cirkularne testere debljine 4mm. Znači spojio dva komada to je 8mm. i navario na stare raonike. To sam uradio jer nisam mogao danadjem orginal za maskar talijansku sejačicu.Izdržali su dve godine i sad gledam sve se potrošilo . Sad ću dobiti iz Italije orginalne i mislim da sam miran 10 godina . O tome sam ja govorio. @KAMENI@ Naravno da novi nisu posve zaokruženi ,vidjam ja nove raonike ali iduće godine se već zaokrože i prošire pa svake god. sve više . Ja sam ipak za orginalne .Ali ako nema moramo se snalaziti.:ppozdrav:
 
Zombi dali mozes postaviti kako si navario posto i ja mislim isto uraditi ne iz razloga da nece u zemlju ( oce i previse ) nego da su semena u istoj vrsti a ne jedan malo levo drugi malo desno sto je znala da uradi zbog oblika ulagaca pa u spartanju muka . Ovako semenu ulagac napravi uzan kanal i ono se skotrlja dole u njeg .
 
@Telnett

Slikaću danas, sijačica je u garaži pa ne garantujem kakve će slike biti ali mislim da će se vidjeti kako je odradjeno.

@Prnjavor

Vidjeces na slikama kako je ispalo, prave kanal pravilnog V-oblika ali je sam vrh zaobljen kako bi zrno palo na dno a da ne ostane "u vazduhu". Što se dubine tiče ja na sijačici nemam nikakve tačke niti mjere, sve mora da se podešava od oka. Raonici su sad viši za nekih 4cm pa za toliko i "poplitim" sijanje. Sa njima više nema šanse da raonik neće u zemlju, prošlog proljeća sam na parčetu zemlje do moje parcele koje je državno (nekih 200m2) i koje niko ne koristi a koje je strašno ugaženo spustio sijačici i povukao je nekih 4-5m. Svako zrno je otišlo u zemlju i svako je niklo pa slobodno mogu da kažem da je sijačica sad prava "no-till" ;)
 
spasoje

Naravno, parola snađi se je aktuelna kod svih nas kad trenutno nema rezervnog dela pa smo primorani da improvizujemo. Kao što si i sam napisao novi je precizan dok je oštar i nov ali i on se vremenom tupi. E sad, dok sam radio usluge "punom parom" meni su i novi ulagači za jednu sezonu znali da se otupe do granice da više nisu za upotrebu tj da otvaraju setveni kanal u širini čak 12-15mm, postaju neprecizni i ako je neko nabio zemlju kompletna setvena baterija nije dovoljno teška da sa tako tupim ulagačem otvori setveni kanal u zadatoj dubini. Zato i pribegavam ovako navarenim ulagačima što mi obezbeđuju kontinuiranu širinu setvenog kanala od početka pa do kraja sezone bez obzira na način kako je izvedena predsetvena priprema zemlje. Nadam se da se razumemo.:ppozdrav:
 
Evo slika, nisu nešto jer je u garaži dosta mračno.

Na prvoj se vidi kako sam udesio raonik za djubrivo, odozdo sam zavario savijenu pločicu koja napravi, dole zaobljen lijep kanalić. Sprijeda je raonik zaoštren kako bi lako prodirao u tlo.

15wjfi8.jpg


Na drugoj slici se vidi raonik za kukuruz, odozdo sam zavario parče pločevine oblika pravouglog trougla a potom sam navario dosta materijala kako bi dobio ujednačen V-oblik. Oštrica je odozdo zaobljena kako bi utabala "krevet" za zrno a sama širina kanala je taman tolika da zrno nikako ne može da zapne već mora da padne na dno koje je zaobljeno i fino utabano, baš kao što kukuruz i voli, tvrdu podlogu i mekan pokrivač. Takodje sam sa strana zavario i parčad trake kako bi spriječio da se zemlja osipa u kanal prije nego što zrno padne na dno.

2nrnfyp.jpg


Na trećoj slici, koja je nažalost jako loša zbog mraka, se vidi kako izgleda raonik gledano sa zadnje strane

24y95k6.jpg
 
Nazad
Vrh