Plug - osnovna tema

worm je napisao(la):
grunt je napisao(la):
I ja sa rusom 820 vucem imt-756 3*30,bez ikakvih problema to mu je bas mera sto se tice uslova oranja u mom kraju. ::traktor1::
kod nas su jako teske zemlje i sa rusom 820 da ore kako treba (28-30 cm) nema sanse da vuce 3 brazde
samo je potrosnja velika
dok sam ja sa TD 90 sa tri brazde orao sa 10l nafte po jutru
Gospodo ja govorim o 756 a ne 757 plugu,odmah sam se ogradio i rekao da je takva situacija kod mene,sto se tice zemlje ja bi sa dve brazde samo trosio uzalud gorivo,a sad svako moze da veruje ili neveruje. :cao:
 
IMT-550 je napisao(la):
worm je napisao(la):
grunt je napisao(la):
I ja sa rusom 820 vucem imt-756 3*30,bez ikakvih problema to mu je bas mera sto se tice uslova oranja u mom kraju. ::traktor1::
kod nas su jako teske zemlje i sa rusom 820 da ore kako treba (28-30 cm) nema sanse da vuce 3 brazde
samo je potrosnja velika
dok sam ja sa TD 90 sa tri brazde orao sa 10l nafte po jutru
Ma 90-ka je ipak masina ona i da hoce nemoze da potorosi vise , jel tako........... :haha: :haha: :haha: :cao:

jedino da joj se probusi rezervoar pa da kapa po malo u radu :haha: :haha:
Ali stvarno sto se tice potrosnje sa rusom ne moze da se meri. daleko je manji potrosac :D
 
ste se tice rusa i oranja mislim da samo dzoni (to jest john dere) trosi vise od njega ,bar je kod mene takva situacija pokazao se da mi uvek u oranju dobro trosi kakav god plug da mu zakacim
 
Pa ima tu i jos nesto osim kacenja pluga,ja sam sa 820 prezadovoljan potrosnjom i ucinkom oranja od 10 do 13litara po kj,ugar 10 duboko 13 dubina do 27cm nikad nisam isao dublje jel nema ni potrebe u mom kraju.Laka zemlja!!!
 
grunt je napisao(la):
Pa ima tu i jos nesto osim kacenja pluga,ja sam sa 820 prezadovoljan potrosnjom i ucinkom oranja od 10 do 13litara po kj,ugar 10 duboko 13 dubina do 27cm nikad nisam isao dublje jel nema ni potrebe u mom kraju.Laka zemlja!!!
zato i trosis 13 l kad je laka zemlja i neprelazis 27 cm dubine
 
Bogami moj rus 82 sa leopardom ume da posrce ,jesenas prosek 15 do 16 l .A negde nisam smeo ni meriti i to govorim o dubini od 26cmm do 28 cm zavisi kako gde .A drugar sa 952 na istoj parceli posto smo nesto orali zajedno sa plugom imt 757 dve glave trosio oko 11l a a ja 15 l pa sad evo razlike
 
757.20 je 2x35 a 758 je 2x40cm!

Nisi u pravu prijatelju sto se tice isplativosti sa pomenutim plugovima. Manji zahvat pluga-veca radna brzina pa ti dodje na isto. Iako vucni otpor pluga raste proporcionalno brzini vuce, u praksi se pokazalo da je isti ocin orao sa 2 ili 3 brazde sa pomenutim traktorom zato sto ima veliki izbor radnih brzina!
 
grunt je napisao(la):
Sta da vam kazem tako je kod mene plug hvata 90 tri glave a 757 ima i 2*35 i 2*40 e sad sta znam ja bi sa ta dva pluga imao neisplativost :cao:
Pai bolje (bi bilo) je sto manji broj brazdi na primer 3x30 nego 2x40 lakse se vuce,lepse oanje ma kakva god da je zemlja,ja znam kod nas kazu najbolje je oranje gde ore ferga IMT-539 bas zbog toga sto vata 25-30 cm sa jednom brazdom lakse smrne,raspe se i ravnije je nema dzepova itd,eto tako............a ne kao ovaj sa 12 brazdi hvata 5 m :sta: :haha: :haha: :haha: :cao:
2cnhb3p.jpg
 
Bubu je napisao(la):
757.20 je 2x35 a 758 je 2x40cm!

Nisi u pravu prijatelju sto se tice isplativosti sa pomenutim plugovima. Manji zahvat pluga-veca radna brzina pa ti dodje na isto. Iako vucni otpor pluga raste proporcionalno brzini vuce, u praksi se pokazalo da je isti ocin orao sa 2 ili 3 brazde sa pomenutim traktorom zato sto ima veliki izbor radnih brzina!
Nisam siguran da si u pravu,820 se igra sa 2*35 gde god to je zahvat 70cm!Ja vucem 90 cm zahvat bez mucenja i dima,drugar ore sa dve brazde i rusom a prodao je plug kao moj zbog brzeg oranja i sad se jako kaje zbog toga.A 20 cm je velika razlika kad se ore veca povrsina zemlje ja mislim da je rusu u nekoj relativno lakoj zemlji ovaj zahvat od 90 zakon ni mnogo ni malo naravno moje misljenje,ustvari ja sam siguran u to!
Post je spojen: [time]петак, 11. јун 2010. 07:21:13 MST[/time]
_________________________________________________
33ual9s.jpg
Evo i moje kombinacije kojom sam prezadovoljan :cao:
 
grunt je napisao(la):
Bubu je napisao(la):
757.20 je 2x35 a 758 je 2x40cm!

Nisi u pravu prijatelju sto se tice isplativosti sa pomenutim plugovima. Manji zahvat pluga-veca radna brzina pa ti dodje na isto. Iako vucni otpor pluga raste proporcionalno brzini vuce, u praksi se pokazalo da je isti ocin orao sa 2 ili 3 brazde sa pomenutim traktorom zato sto ima veliki izbor radnih brzina!
Nisam siguran da si u pravu,820 se igra sa 2*35 gde god to je zahvat 70cm!Ja vucem 90 cm zahvat bez mucenja i dima,drugar ore sa dve brazde i rusom a prodao je plug kao moj zbog brzeg oranja i sad se jako kaje zbog toga.A 20 cm je velika razlika kad se ore veca povrsina zemlje ja mislim da je rusu u nekoj relativno lakoj zemlji ovaj zahvat od 90 zakon ni mnogo ni malo naravno moje misljenje,ustvari ja sam siguran u to!
Post je spojen: [time]петак, 11. јун 2010. 07:21:13 MST[/time]
_________________________________________________
33ual9s.jpg
Evo i moje kombinacije kojom sam prezadovoljan :cao:
mislim isto da bubu gresi,jer plug stvara veci otpor pri vecoj brzini,a takodje i traktor samo u dosta manjoj meri. Nisam kontao zbog cega i pitam profesora i kaze "nema sta da ti nije jasno napuni kadu punu vode stavi ruku u nju i vuci je polako osetices mali otpor,isto to uradi brzo provlacuci ruku kroz vodu i videces kako ti treba vise snage". Po meni ima logike i nisam hteo da mu filozofiram pa da kasnije imam problema.
 
Ajde onda da postavim pitanje ovako za sve fizicare! :haha:
Recimo da imamo Berorus sa 80KS i dva razlicita pluga.

1. dvobrazni sa 90cm zahvata (samo primer )
2. trobrazni sa 90cm zahvata

Sa kojim se bolje ore?
Koji je ekonomicniji? ( potrosnja )
Sta je bolje za traktor?
 
E ovo ne znam,ali imam 2 hipoteze.
Opet uzmi primer jel ti lakse preneti 3*33kg vrece ili 2*50,isto banalnost ali je tako jer manje zemlje zahvata po brazdi i manje okrece...a ima i ta da velik otpor stvara zemlja koja se krece po dasci pa tamo ima po 2 daske da ide,a ovde po 3.


I mene je ovo uvek zanimalo.
Realno mislim da je i ekonomicnije tri manje,jer to rade na zapadu.
 
North ARMY je napisao(la):
E ovo ne znam,ali imam 2 hipoteze.
Opet uzmi primer jel ti lakse preneti 3*33kg vrece ili 2*50,isto banalnost ali je tako jer manje zemlje zahvata po brazdi i manje okrece...a ima i ta da velik otpor stvara zemlja koja se krece po dasci pa tamo ima po 2 daske da ide,a ovde po 3.


I mene je ovo uvek zanimalo.
Realno mislim da je i ekonomicnije tri manje,jer to rade na zapadu.









To si u pravu ali treba obratiti pažnu na kosu vuču puga(zanošene),što se dešava sa plugovima manjeg zahvata
 
Kvernelandove daske su sve velicine i oblika najpogodnijeg za 16" zahvat, iako njihovi vario plugovi idu i do 22" po radnom tjelu. UVIJEK je bolje vise manjih brazdi, cak sam negdje prije citao neko englesko istrazivanje bas u vezi toga i pokazalo se i bolje za dalju obradu i bolje za kvalitetu zemljista, nema zamjerke, osim vece cjene pri kupovini pluga.

Ovako rade svi bolji proizvodjaci plugova, i nitko se ne zali. Ako zelis orati dublje, postoji takvo pluzno tjelo koje to i omogucava, ali za normalna oranje do 25cm nema greske.
 
Preporučujem knjigu (tačnije udžbenik) "Mašine i oruđa za obradu zemljišta, 1. deo" koju su pisali Dr Milan Martinov i Dr Dragan Marković. Knjiga je bukvalno cela o plugu i garant ćete naći u njoj sve formule koje su vam potrebne.

Knjiga se može kupiti na FTN-u u Novom Sadu u knjižari Stylos (nalazi se odmah kod ulaza).
Samo tražite "knjigu broj 44".
Cena joj je 275 dinara.
 
Sve je to lepo u knjigama sto pise ali praksa je praksa. Manji problem otpora pluga 757 u odnosu na 756 je zbog tih njegovih velikih raonika i dasaka o cemu je vec pisano da ne trubim nanovo!

Praksa kaze sledece: kod mene u selu se masovno kupuju Belarus traktori i V&N L950 plugovi pa je test vrsen na njima. Jedan drugar ore sa novim 82.1 (gume 15.5x3:cool: i V&N 2x35 sa predpluznjacima na dubini od oko 27 cm isto kao i drugi drugar. Ore se u 4/kornjaca, 5/kornjaca, 4/zec.
Drugi drugar ore sa 820 Eurolux (gume 16.9x3:cool: i V&N 3x30 sa predpluznjacima u brzinama 3/kornjaca, 4/kornjaca, 3/zec (jako jako retko). Kada smo racunali potrosnju i vreme potrebno za oranje 1kj, sve se svodilo na relativno iste mere! Kazem relativno jer potrosnja goriva i vreme u mnogome zavisi od vestine vozaca i stila voznje. Ako neko ne veruje-neka proba sam i neka se uveri!!!
Ja sam licno orao i sa 2x35 i sa 3x30 sa IMT-om 577 i kod mene su bili jako slicni rezultati...

@grunt

U kojim ti brzimama ores?test vrsen na njima. Jedan drugar ore sa novim 82.1 (gume 15.5x3:cool: i V&N 2x35 sa predpluznjacima na dubini od oko 27 cm isto kao i drugi drugar. Ore se u 4/kornjaca, 5/kornjaca, 4/zec.
Drugi drugar ore sa 820 Eurolux (gume 16.9x3:cool: i V&N 3x30 sa predpluznjacima u brzinama 3/kornjaca, 4/kornjaca, 3/zec (jako jako retko). Kada smo racunali potrosnju i vreme potrebno za oranje 1kj, sve se svodilo na relativno iste mere! Kazem relativno jer potrosnja goriva i vreme u mnogome zavisi od vestine vozaca i stila voznje. Ako neko ne veruje-neka proba sam i neka se uveri!!!
Ja sam licno orao i sa 2x35 i sa 3x30 sa IMT-om 577 i kod mene su bili jako slicni rezultati...

U kojim ti brzinama ores?
[/quote]
 
Nazad
Vrh