Plug - osnovna tema

Upravo imam dosta slične zemlje kao kolega Markokuba i jedino što sam zaključio oranje sa obrtačem i kasnija sjetva to je jedino za niske nepropusne zemlje , možda bi neka drenaža pomogla al otom potom ,... podrivanje nema nikakvog efekta u tom tipu zemlje .

Probao sam ju podrivati sa jednim perom na 50 cm sa dreažnom kuglom s tim da sam podrivač puštao u odvodnom kanalu da bi voda slobodno oticala, nije pomoglo.
Probali smo sa kanalokopačem istu stvar raditi, nije pomoglo, opet je u svakom razoru vode bilo poslje svake kiše i skroz problemi s vodom.
Ove godine je poorana okretačem po prvi put, i vode NAPOKON više nema ni na vidiku.
 
Neznam kako kod vas ali kod nas nema te vode svake godine na njivama,ima možda svake četvrte-pete godine,možda ti se ove godine baš potrefilo da nemaš vodu na njivi.:ppozdrav:
 
U Posavini , i u Hr i u BH , postoji tip zemlje kod koga se na dubini od 50-80cm nalazi tvrdi nepropusni sloj ilovače a tek ispod njega šljunak i tu važe druga pravila igre . NIje svagdje takva zemlja ali je ima dosta .
 
Nije se ništa potrefilo, već više nema tih jaraka u koje bi se voda mogla slijevati i zadržavati.
Naravno, tabla je i dalje mokrija od ostale i blato je, ali se jednako suši i uspio sam ju posijati, dok mi je prije kod ravnjaka bio problem što je se sredina gdje su naori osušila, a u razorima i par metara oko njih je bilo blato i voda je ležala.
 
Marko_Kuba , nisi pogrijesio , okretac je prava stvar, e sad koji plug je ise stvar izbora ali lemken ore dobro i jako lako ga je namjestiti od zahvata prve brazde do kose vuce.
 
Marko_Kuba , nisi pogrijesio , okretac je prava stvar, e sad koji plug je ise stvar izbora ali lemken ore dobro i jako lako ga je namjestiti od zahvata prve brazde do kose vuce.

Da Lemken nije dobar plug još bi mi Vogel bio u funkciji, ali ja mislim da ću ga idući put zakvačiti kad ga budem nekud premještao, ili daj Bože prodao.
U neko skorije vrijeme mi je u planu nabaviti i nekog Opala 90 3*12 ili Opala 110 2*16 da i mali Case ima s čim orati, jer jarci od ravnjaka na moje njive više neće.
 
U redu, podjeliš ju na toliko polja.
A šta kad imaš tablu od 20 jutara na kojoj jednostavno svake godine imaš problema sa vodom u razorima?
Na toj tabli sam razore prošle zime ispodrivao i zatanjurao ih da se jedva poznaju i opet je na svakom razoru voda ležala.
Jednostavno mi se ravnjak zbog tih razora zgadio,sad kad poorem njiva ostaje lijep ravna bez ikakvih jaraka.

Hahahahhahah, odavno nesto smesnije nisam cuo, probaj tu njivu(gde imas stalno vode u razorima) da uzores obrtacem na ravno bez ostavljanja razora pa ces videti sta ce se dogoditi- imaces celo jezero na njivi, jednostavno to je do zemljista a ne do pluga ovog ili onog.Voda uvek ce naci neku mikrodepresiju gde ce se ocediti, bolje da ona bude u razoru, nego da je razlivena po povrsini kao jezero.
 
Baš kod vas sam video jednu interesantnu stvar kad smo išli s drugarom po delove za DF...Tu gde su niži tereni ne oru sa obrtačima nego stalno naoravaju sa ravnjacima tako da kad gledaš sa puta jarci su sa bočnih strana njiva a od 20 metara širine njive napravili 25 m.:osmeh:
 
Hahahahhahah, odavno nesto smesnije nisam cuo, probaj tu njivu(gde imas stalno vode u razorima) da uzores obrtacem na ravno bez ostavljanja razora pa ces videti sta ce se dogoditi- imaces celo jezero na njivi, jednostavno to je do zemljista a ne do pluga ovog ili onog.Voda uvek ce naci neku mikrodepresiju gde ce se ocediti, bolje da ona bude u razoru, nego da je razlivena po povrsini kao jezero.

Poorao sam ju ove godine okretačem, da je bila blatna poslje kiše dugo, je bila je, ali nije bilo problema sa stajačom vodom i cijela površina je se podjednako isušila.
Đabe mi je što je se prije površina između razora malo prije sušila nego sad kad svakako nisam mogao u obradu na kraju još i duže jer sam morao čekati da se ti raori osuše.

To što ste vidjeli to rade u Posavini, jer njima opet Sava pravi velike probleme sa vodom.
 
Bice vremena i uverices se, ovo za sada i nije nesto narocito padalo kako to zna da bude. Cak i ne moras da imas stajace vode, dovoljno je da zemlja bude vlazna preko mere i da tu ugusi koren biljaka.
 
Baš kod vas sam video jednu interesantnu stvar kad smo išli s drugarom po delove za DF...Tu gde su niži tereni ne oru sa obrtačima nego stalno naoravaju sa ravnjacima tako da kad gledaš sa puta jarci su sa bočnih strana njiva a od 20 metara širine njive napravili 25 m.:osmeh:

Da li si ovo mene pitao?
 
Ne vredi polemisati o tome šta je bolje ,svako zna svoje potrebe i svoje mogućnosti s'pram toga nek bira sebi i oruđe za rad.
 
Реверзер на трактору није меродаван у тој причи имењаче. С друге стране обртачи су ко створени за њиве неправилног облика. Мој ћаћа исто вели к'о и ти, равњак никада више у наше двориште.

Имам три њиве које су неправилног облика, а једна од њих је у облику троугла. То је била права мука за рад са равњаком, сада се узоре очас посла...

Приметио сам ове године да све више људи из села има обртаче углавном су то двобразни, али их има све више. Шта је разлог за то не знсм, али их људи купују .
 
Evo i mog obrtaca uzetog polovnog ovo leta. Preko zime imamo vremena da ga skroz sredimo. Bice peskarenja,farbanja. Inace rec je o Italijanskom plugu CeMo. Vuce ga i nosi Mtz 892.Veliko olaksanje i ubrzanje u oranju. Zahvat 2x40
7ab735cdd302d1ad393979de80d92232.jpg

Nada poslednja umire.
 
Nazad
Vrh