Plug - osnovna tema

Gledao sam ovo bas u protekla 2-3 dana kada sam pojurio oglase ovih laganih dvobraznih obrtaca. Cini mi se kao da prva brazda hvata manje nego druga. Takodje, izgleda mi da ga vuce pod malim gasom.
Sad kada ovo vidim, shvatam kako bi ovo meni bilo bas korisno. Mnogo olaksava oranje. A to sto je mehanicko okretanje mi i ne bi smetalo jer orem ukupno svojih 6 i od nekih rodjaka 2-3 ha jer oni ne mogu da oru fergusonom tu zemlju. Cak bi mi bilo i zanimljivo da ga rucno okrecem :osmeh:
Jedino me plasi klirens i rastojanje izmedju glava.
Bobo, sta ti mislis o ovim varijantama tj o stranim laganim obrtacima za mog zetora?
 
Marko ne znam da li si video Sananin plug koji vuce sa 565.Jeste nizak ali tako nesto bi ti vrv odgovaralo,a mnogo je bolji od napr ovog lemkena.Izgleda mi bas slabasno.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 
Verovatno si mislio na ovaj snimak.


Video sam. Sve mi pije vodu sto mogu da vucem sa mojim zetorom a da je obrtac. Hteo sam da se raspitam koje sve opcije postoje tj koje su marke i modeli u opticaju, pa da se fokusiram na njih. E sada ja recimo nemam pojma nista o obrtacima iskreno.
Kao sto sam pomenuo, cuo sam da su rabe plugovi lagani za vucu tj kao sto je rabeverk taube i skibowy. Pa se pojavio ovaj lemken a sada eto i ovaj Matijin Eberhardt. Nista mi nije hitno, ali bi mi informacija mnogo znacila da znam sta da trazim i zasto bas to da trazim. Nas clan Mirko Pesut je vukao model taube sa 558 ali mi se cini da je laka zemlja u pitanju

 
Gledao sam ovo bas u protekla 2-3 dana kada sam pojurio oglase ovih laganih dvobraznih obrtaca. Cini mi se kao da prva brazda hvata manje nego druga. Takodje, izgleda mi da ga vuce pod malim gasom.
Sad kada ovo vidim, shvatam kako bi ovo meni bilo bas korisno. Mnogo olaksava oranje. A to sto je mehanicko okretanje mi i ne bi smetalo jer orem ukupno svojih 6 i od nekih rodjaka 2-3 ha jer oni ne mogu da oru fergusonom tu zemlju. Cak bi mi bilo i zanimljivo da ga rucno okrecem :osmeh:
Jedino me plasi klirens i rastojanje izmedju glava.
Bobo, sta ti mislis o ovim varijantama tj o stranim laganim obrtacima za mog zetora?


Sta ja znam. Ako si na ravnom terenu okretac mehanicki radi radnju a ako si na nagnutom terenu moras za uspjesno okretanje traktor okrenuti u pravcu brda jer se u protivnom teze okrece. Sto kolega kaze, kad ima malo zemlje na plugu il ise zalijepi za tocak, okretanje postaje patnja. Ovi plugovi su jeftiniji od domacih ravnjaka iz jednostavnog razloga nabavke potrosnih djelova, a mislim da ulogu u cjeni igra i niska nabavna cjena vani a i mehanicki je okretac koji nekad zna praviti probleme.

Sto se tice da prednja glava hvata manje to je zbog lose podesene sirine traka traktora, neznanja u podesavanju pluga okretaca, vidi se na jednom videu da je plug okomit na traktor a ne na zemlju koju ode, da su spaneri utegnuti. Tu kvalitetnog oranja NEMA.

Verovatno si mislio na ovaj snimak.

Video sam. Sve mi pije vodu sto mogu da vucem sa mojim zetorom a da je obrtac. Hteo sam da se raspitam koje sve opcije postoje tj koje su marke i modeli u opticaju, pa da se fokusiram na njih. E sada ja recimo nemam pojma nista o obrtacima iskreno.
Kao sto sam pomenuo, cuo sam da su rabe plugovi lagani za vucu tj kao sto je rabeverk taube i skibowy. Pa se pojavio ovaj lemken a sada eto i ovaj Matijin Eberhardt. Nista mi nije hitno, ali bi mi informacija mnogo znacila da znam sta da trazim i zasto bas to da trazim. Nas clan Mirko Pesut je vukao model taube sa 558 ali mi se cini da je laka zemlja u pitanju

"skibowy" na poljskom jeziku znaci "Brazde". Plug "rabewerk 3 skibowy" nije nista drugo nego rabewerk plug trobraznjak ;) U poljskoj ih ima kao suge jer su oni u slicnom stanju poljoprivrede kao i mi ovdje, puno malih poljoprivrednika i nedavno usli u EU pa sad vuku kuci sto god mogu od zeljezurije. Ti plugovi su tamo prevazidjena tehnika i jeftini su a poljacima kao i nama jos uvijek fino "rade radnju".

Svaki strani plug se dosta lako vuce pogotovo kad se usporede s domacim plugovima. Koji god da uzmes mislim da pozaliti neces dok god pazis u kojem si polozaju kad okreces plug.

Ja osobno ima, jednobrazni okretac neki njemacki prastari s ramom pod 90° glava od glave i kupio sam ga samo radi fore. S njim samo basce orem da nemamo jarke u njima i kad ide fino to je pjesma a akd se zemlja za njega lijepi to je prava tjelovjezba. izlazi iz traktora opreci rucno pa nazad u brazdu. Imam srece sto nemam kabinu na 539 pa samo skocim na brzinu al malo po malo jede zivce. Svejedno je fora za poorati bascu s njim ;)
 
Nije problem na svakom okretanju ali nekad se bas potrefi da zakacka ne uhvati pa se plug ljulja i na kraju stane u srednjem polozaju posto je jedna glava od druge pod uglom 90° Da su pod 180 mislim da bi se dosta lakse plug okretao mada citam tudja iskustva da to i nije bas tako... Ako se zalijepi zemlje za koju dasku slucajno, od okretanja nista. Prve godine kad sam s njim orao bascu, islo je kao po loju. Lane zaoravao stajnjak, zemlja bila malo ugazenija pa je lijepilo za daske al se pooralo nekako.

Kazem da imam tog jednobraznjaka tako radi razonode i nista drugo.
 
Jučer sam kupio OLT alkar 2 od 12 coli. Trebao bi uzeti nove lemeše i plazeve (oni još mogu posluižiti).
E sad zanima me da li su lemeši i plazevi isti na OLt slavoncu i alkaru 2 potpuno isti.
Molio bih moderatora da prebaci post u temu olt plugovi, pošto nisam odmah skontao da ima zasebna.
 
Pitanje za kolege koje imaju iskustvo za obtacima,dal bi zetor 7011 mogao nositi i vuci kvederlendov 2obrtac visina klirensa 70 razmak 105cm ? Zemlja kod mene je laksa , a i tegove bi sigurno morao imati?
 
Ako će iskusni sa obrtačima odgovoriti na ovo pitanje kolege Dolovca, voleo bih da i meni odgovore da li je rus 52 super može dvobraznog obrtača da nosi i okreće na uvratinama?
 
Može. Bilo bi dobro staviti deflektore da zemlja ne prealzi preko nego da je uvrće.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 
Zasto mislite da traktor od 70ks ne bi mogao da vuce dvobrazni obrtac plug?! Nista se on teze ne vuce od ravnjaka, a jedina razlika je u tezini. Zetor 7011 bi ga vukao bez vecih problema, samo bi tegovi morali biti nakaceni napred da ga ne podize napred pri transportu. Ako orete sa dvobraznim ravnjakom isto tako cete orati i sa obrtacem dvobrascem...
 
Kod obrtaca problem je samo veca masa a vuce se kao i svaki plug,ako mozes da vuces 2x14" ravnjak mozes i 2x14" obrtac,nabaci tegove naprijed i rijeseno.

Poslato sa Samsung Galaxy
 
Sa jucerasnjeg terena.



2cnjkno.jpg
 
Hehe, nema veze. Nek neko pazari. :osmeh: Koliko je coli? A i kilazu bih volio znat. Ne mora tacno u kilu. :haha:
 
Opasan ovaj Dragan 82,što sam ga krstio u Žiku Ženevu.Pronalazi dobru mehanizaciju,samo čujem da je malo poskup,ali skup je život u Švici,treba to finansirati.
 
Nazad
Vrh