Plug - osnovna tema

Ja sam na otpadu našao ovu ploču od nekog ekstremno čvrstog metala. Ne znam za šta je bio korišten ali ga je nemoguće bušiti i jako teško se oštri tj. brusi no uprkos tome nije lomljiv. Nisam nažalost našao dvije da stavim nož i na drugu brazdu. Bojao sam se da će pući na mjestu rada no to sam provjerio sa par jakih udaraca čekićem, nije pukao niti se savio. Nemojte stavljati debeo materijal, ništa preko 5 milimetara i treba dobro naoštriti.

MOže i neki obični flah da posluži ali treba onda uzeti nešto veću širini zbog krivljenja. Gibanj je dobra solucija ali je jako teško naći dovoljno tanak gibanj a i treba ga pažljivo zavariti jer vrlo lako hoće da pukne - najbolje je prije zavarivanja zagrijati gibanj u vatri i ostaviti da se ohladi. Tako će izgubiti nešto od svoje čvrstine i elastičnosti ali neće pući na zavaru.

Evo kako kod mene izgleda nož na drugoj brazdi, tu sam iskoristio motiku od špartača i ojačao sam donji dio jer je dosta uska. Kao što se vidi već je pohaban tako da moram tražiti zamjenu.



Inače, plug sa ovakvim nožem se nešto lakše vuče, ne smeta jer je svo vrijeme ispod zemlje pa nema nakupljanja kukuruzovine, čuva dasku, košta zamalo ništa. Ja sam parče koje se vidi na prvoj slici platio dvije marke (1 euro, cijena je 1KM/1kg tj, 0.5Eur/1kg), potrošio 3 ili 4 elektrode i to je to. Kako god da okrenete, sa strujom, materijalom i elektrodama i uz pola sata posla, sve vas ne može izaći ni 10 eura.

Probaj sa platnom od gibnja od Stojadina. ako je kriva, da se ispeglati.
Moram i ja probati da na raonike vavarim spiceve i stavim ovo pero, bar na Olta jer nema crtala
 
Neznam gde bih postavio ovo pitanje, ali evo pokusacu u ovoj temi. Kako imam u planu kupiti traktor Masej od 65 ks, duplak, cija je zadnja guma 16-9-30, recite mi koji je odgovarajuci plug za njega uz napomenu da je zemlja koju obradjujem jako teska. Razmisljao sam o IMT 756.20, ali bi u tom slucaju zadnja guma gazila brazdu zbog malog zahvata. Da li je za njega IMT 757.20 previse? Ili neki leskovacki plug? Hvala unapred
 
Neznam gde bih postavio ovo pitanje, ali evo pokusacu u ovoj temi. Kako imam u planu kupiti traktor Masej od 65 ks, duplak, cija je zadnja guma 16-9-30, recite mi koji je odgovarajuci plug za njega uz napomenu da je zemlja koju obradjujem jako teska. Razmisljao sam o IMT 756.20, ali bi u tom slucaju zadnja guma gazila brazdu zbog malog zahvata. Da li je za njega IMT 757.20 previse? Ili neki leskovacki plug? Hvala unapred

mislim da leskovacki odgovara
 
guma 30-ica gazi brazdu i na 757 a kamoli na 756 a leskovac je između ova dva mada ga je teze vući, odakle si kakva je zemlja kod vas, kod mene u trepči 65 konja nemože vući leskovac, ove godine sam se i sa rusom namučio
 
Ja sa 560 sa 16-9-28 vucem i 756 i 757 i ne gazi brazdu ni sa jednim plugom ali ipak je 16-9-28 vucem 3 sporohodnom prvom nema sanse,toliko o tezini zemlje.
 
O kakvom gazenju brazde vi pricate?!?!? iza IMT 12" pluga ja idem s brenom koja ima 18-ice iza i ne gazim nista. Ako je plug 12" ne znaci da ostaje iza njega toliki jarak, ostaje osjetno siri posto daska odbacuje zemlju u stranu.

Gazenje brazde, ne pricajte kojesta...
 
Potrebna mi je ova greda sa slike za IMT 757,pa ako neko zna gde to mogu da nabavim?!Novu ili polovnu.
546.jpg
mgm plamen becej
 
  • Like
Reagovanja: aca
Daska odbacuje zemlju u gornjoj zoni brazde a u donjoj vrlo malo šire ostaje nego što je širina pluga ,neznam kako onda guma od 18 coli ne gazi brazdu kada je razlika 6 coli ili 15 cm
 
Bobo, ne sumnjam u to sto kazes i tvoju strucnost. Ali ni ja ne pricam napamet. Jednostavno, iza pluga 756 u brazdi ne ostaje dovoljno prostora da bi 16-ica guma mogla nesmetano proci, vec mora gaziti deo brazde, i to solidan deo. Zbog toga i pitam da li je za traktor od 65 ks previse da vuce plug imt 757, iza koga po meni sigurno nece gaziti brazdu. Ili koji leskovacki bi bio adekvatan, od koliko coli?
Vasovac, radio si sa ovom kombinacijom, mislim da sa 757 ne bi trebalo da gazi brazdu? :sta:
 
ako su gume pogonske 16col a plug 12ili 14 col sigurno ce gaziti. neki su traktori isporucivani i sa 14 i 16 col gumama pa dodje do tih problema. imt757 mislim da je 14col. drugar ima Fop identican 757 i pise 14col. dal imaju i od 16 nisam siguran
 
Obratite pažnju na ovom snimku, otprilike na 1 minut, kako izgleda brazda nakon prolaska pluga. Plug je originalno 2x10" a proširen je na otprilike 2x13" (2x33cm). Gume su 16.9-30".


Odlično se vidi dio koji je odrezao lemeš a i dio na kojem je zemlja odgurnuta. Brazda je šira od 16" i guma uopšte ne gazi po oranom, što se i vidi. Gaženje je inače vrlo malo ako plug ima 2x12" zahvat, praktično zanemarljivo a ja sam postigao da dobijem više prostora za gumu tako što sam napravio malo duži lemeš na zadnjem kraju. Na taj način lemeš odrezuje više od zahvata pluga, oko 38-39cm je širina reza. Pošto je lemeš naravno postavljen pod uglom on podiže pojas tla širine 38-39cm (plug hvata 33cm ali drugi lemeš podrezuje i tlo iza prvog koje je ovaj već podrezao) tako da tlo bude odgurnuto u desnu stranu u širini većoj od zahvata pluga. Nadam se da ste me razumjeli. Godinama sam eksperimentisao sa lemešima koje sam pravio pa sam otkrio taj način da proširim prostor kuda prolazi guma.

Nažalost, taj metod ima i manu ali samo u veoma teškim uslovima oranja kada je zemlja kao slanina. Naime, pošto lemeš podrezuje šire nego što plug hvata, zemlja nema oko čega da se zakrene. Kada je zemlja jako vlažna brazda ponekad (posebno ako parcela ima bočni nagib u odnosu na pravac oranja) neće lijepo da legne jer iako daska gura odrezani dio zemlje na desnu stranu kako bi ga prevrnula, takodje ga gura i produženi lemeš tako da brazda teži da ostane uspravna umjesto da se lijepo nasloni. Napominjem da se to dešava samo u ovakvim užasnim uslovima kakve vidite gore na snimku, u normalnom tlu se to ne primijeti.

Malo sam ga zapetljao ali nadam se da sam bio koliko-toliko jasan. JEdnostavno rečeno, nemojte da se sikirate oko gaženja brazde. Gume 16.9 bez problema mogu da rade sa plugovima zahvata 2x12" (isprobano) a 2x14" je idealno (isprobano sa 2x13").

Takodje, smatram da je plug 757 malo preveliki za traktor od 60KS u teškoj zemlji. Nije da neće ići ali bolje bi se slagao sa 2x12" plugom tj. IMT 756. Manje opterećenje za traktor, brži rad. Ne treba siliti traktor, neko minimalno gaženje nije vrijedno toga.
 
orali smo sa imt567 i posavcem 2-36 mu oznaka i skoro ubistvena kombinacija za vuci. imt757 ima Fop -ov od 14 col i mnogo lakse vuce ali mu knap da negazi brazdu jer su 14col pogonske. iza posavca ide zgodno. za tesku zemlju samo 757 po meni ili FOP -ovu licencu istog pluga
 
ako su gume pogonske 16col a plug 12ili 14 col sigurno ce gaziti. neki su traktori isporucivani i sa 14 i 16 col gumama pa dodje do tih problema. imt757 mislim da je 14col. drugar ima Fop identican 757 i pise 14col. dal imaju i od 16 nisam siguran


Osobno sam isao u brazdu s 18 gumom iza 12" pluga i nisam gazio NISTA, trenutno s 18-icama vucem 14" plug i nista se ne gezi a razlika je u 4" i po vama bi ja gazio u svakom krugu 10cm poorane zemlje... To su bablje price da siroka guma gazi brazdu. To slusam od djetinjstva a svi u mom kraju s 560 ili 558 s 16.9 gumama vuku 2x12" plug i nitko nista ne gazi a pricalo se o tom gazenju uzduz i poprijeko. Svi pametni a nitko ne zna o cemu prica.

Vukao sam s 12" gumama i 2x10" plug, Kolega na torpedu 4806 ima 14.9 gume a ore s 755.20 plugom i nista se ne gazi, imam ovakvih primjera koliko god vam srce zeli i molim vas da ne pricate nerealne stvari.

Ja u ove stvari APSOLUTNO ne vjerujem posto imam jako puno iskustva s ovakvim stvarima. Mozemo se prepirati o cemu god zelite ali o plugovima i oranju NIKAKO.
 
Zombie, razumeo sam te u potpunosti. Ipak dosta toga je i do zemlje, tj. da li se ona rasipa ili ne. Samim tim ako se rasipa, daska ce je vise odbaciti i samim tim gumi ostaviti vise prostora. Ipak, najbolje je da sve ovo oprobam u brazdi i onda cu znati na cemu sam.
 
Koji plug uzeti za zetor 9245 (92ks) Dvoumim se izmedju VN LM i M 1020 sa WY daskama,koji preporucujete?
 
Izmericu bas koliko ostaje kad prodjem sa leskovackim plugom, posto je zahvat 13coli sigurno ima od 35 do 40cm sirina da veca guma legne bez problema, i radio sam sa rakovicom koja nosi gume 16.9-30 i isti ovaj plug leskovacki i nema gazenja ni malo.
Bobo je upravu 1000 posto. A plug izaberite po tipu zemljista, ako je teska onda moze plug 756 a ako je laksa onda 757 ili leskovacki, mislim sve jedno je.
 
Ovaj ponosan,ko da je izmislio točak,a ono napravio plugić od čelika za tepsije :haha:

Katastrofa, ovaj "grdelj"kako ga zovu bivsi radnici Leminda iz Leskovca je na ovom plugu smesno tanak (on to zove nosac pluzne glave), na mom jednobraznom iz 1970ih je to mnogo ozbiljnije uradjeno, deblji je 3-4 puta minimum.
Nece plug iz male privrede da se proslavi, potrebna je jaka industrija. Ja ne znam sta ostane od ovakvog pluga ako ga povuce traktor od 150KS u nekoj tvrdoj zemlji...
 
Osobno sam isao u brazdu s 18 gumom iza 12" pluga i nisam gazio NISTA, trenutno s 18-icama vucem 14" plug i nista se ne gezi a razlika je u 4" i po vama bi ja gazio u svakom krugu 10cm poorane zemlje... To su bablje price da siroka guma gazi brazdu. To slusam od djetinjstva a svi u mom kraju s 560 ili 558 s 16.9 gumama vuku 2x12" plug i nitko nista ne gazi a pricalo se o tom gazenju uzduz i poprijeko. Svi pametni a nitko ne zna o cemu prica.

Vukao sam s 12" gumama i 2x10" plug, Kolega na torpedu 4806 ima 14.9 gume a ore s 755.20 plugom i nista se ne gazi, imam ovakvih primjera koliko god vam srce zeli i molim vas da ne pricate nerealne stvari.

Ja u ove stvari APSOLUTNO ne vjerujem posto imam jako puno iskustva s ovakvim stvarima. Mozemo se prepirati o cemu god zelite ali o plugovima i oranju NIKAKO.

Ma dabome , šta ima da gazi , vidi ovo , moj komšija sa JD gume 800 (32") radi sa plugom 4x16" pa oranje ostaje normalno , šta reći dalje.
 
Nazad
Vrh