Plug - osnovna tema

Plugovi obrtači više nisu tako nedostižno skupi kao što su bili pre par godina. Treba obratiti pažnju i na benefite koji oni nose , povećanje prinosa je neminovno jer nema razora , broj parcela x broj redova u razoru x dužina dobije se da je isplativo već prve godine doplatiti za neki ozbiljniji obrtač bez obzira na veličinu parcele. 10 litara po jutru potrošnje je za mene bilo nedostižno (sa putom do parcele i to više puta po 2 km , prvi dan sam radio uveče a druga dva dana sam radio ujutru i uveče . Ujutru od 5 do 10 i uveče od 7 do 10 , dnevno sam prelazio oko 8 km x 2 dana + jedno veče prvog dana 4 km to je 20 km ukupno. Do sada nisam izvukao ovako malu potrošnju sa vogelom, Sa vogelom ravnjakom sam trošio u proseku oko 13 l po jutru. Investicija je isplativa ukoliko se otplati najviše za 3 godine, po mojoj računici, dodatna investicija će se isplatiti kod mene za maksimum 2 godine, a nije isključeno da se otplati i prve godine. OSnovna obrada je najbitnija u ratarstvu.

Rešetkasta daska manji otpor razumljivo i manja potrošnja .Nema dodotnog šetanja i praznoh hoda to ide isto u korist obrtača,ali nešto mi je puno da je krajnji rezultat i 3l manje po kj u odnosu na vogela ravnjaka.Pravo poređenje bi bilo da si imao i vogela sa rešetkastim daskama, ovako poređenje nije merodavno jel mislim da je tu i glavna ušteda.

Ima ljudi koji su vešti orači i na njihovim parcelama nemožeš primetiti gde su razori tako da to sa razorima ne pije vodu. Ti tvrdiš da parcele koje su orane sa obrtačem će doneti veće prinose zato što na njima nema razora,s tim se ne mogu složiti kao i sa tvrdnjom
da je sve tako u korist obrtača, njegova cena i isplativost.
 
Poslednja izmena:
Pitanje za poznavaoce oranja sa obrtnim plugom:

Sta se desi kada ti lepo uzores i imas brazdu do jednog komsije a tom istom komsiji se uklapa da i on pusti zavrsnu brazdu tu jer jer zatvorio razor na sredini njive? Dobijes jedan lep vagas i ako jedan od vas dvojice zabrlja sa pustanjem brazde pa ode plug do Kine, bez nekog pomagala u vidu grubera ili tanjirace taj razor zatvoriti neces kako treba i opet ce ti ispasti isto kao da imas razor na sredini svoje njive i da si ga lepo plitko pustio.

No, nije to ni vazno. Ja sam nasao obrtac plug koji odgovara mojim zahtevima, samo jos da mi komsije dozvole da kupim i sve ce biti OKej! :D


 
Ништа без комшијске помоћи::novac::....

- - - - - - - - - -

По мени, једина предност превртача је што ми се потрошни материјал дупло спорије троши од равњака, све остало су финесе. Мало брже се узоре њива јер имаш мање празног хода.... Иначе драганче је заборавио да напомене да му је овај плуг подешен на 3х30, а вогел је био на 3х35, па отуда и вероватно мања потрошња горива и пре ће бити да је због тих 15 цм захвата та потрошња мања, него због решеткастих дасака....
 
Ништа без комшијске помоћи::novac::....

- - - - - - - - - -

Иначе драганче је заборавио да напомене да му је овај плуг подешен на 3х30, а вогел је био на 3х35, па отуда и вероватно мања потрошња горива и пре ће бити да је због тих 15 цм захвата та потрошња мања, него због решеткастих дасака....

Ne znam na koliko je ovaj podešen nije rekao,a ako je tako onda tu nema šta da se poredi na 15 cm manje po prohodu na kj se dolazi vrlo brzo da potrošnja s njim može biti samo veća jel mu je učinak manji.
 
@Bubu, to nema veze sa obrtacem , isto ti se moze desiti i ako imas ravnjaka komsije naoru svoje njive pre tebe a tebi treba isto da naoravas a ne da razoravas. Onda tek imas problem na kvadrat a sa obrtacem takav problem sa jedne strane vec imas resen u startu. Situaciju kao sto si naveo ja naprimer resavam tako sto jedan prohod naorem plice na komsijinu njivu a onda se okrenem i izorem nazad malo dublje, to kad je komsija ok. A kad se komsija gura u moju njivu onda izorem brazdu u brazdi i nek sve ide u p.m. da se vidi dokle je cija njiva.
 
Prevrtac i jeste prava stvar u tim situacijama,a o njivama nepravilnog oblika da ne divanim koja je prednost ravnjaka i prevrtaca,ja sam mog ravnjaka prodao za 900e prevrtaca kupio za 1300e treba da menjam dosta toga(mada ja radim sa njim) i sa tom racunicom ce me izaci do 2 000e jesenas sam usluzno zaradio sa njim 700e eto to je moja racunica pa sad kako ko hoce i gleda na te stvari.
 
Moze sa ravnjakom da se lepo zatvori razor kad je na sredini njive, treba terati jos jedan krug po vec uzoranom. Tako da se dobiju dva mala razorcica, koji se lako zatvore setvospremacem ili tanjiracom u jesen.
 
Taj prohod teras plice, cca na 50% od pune dubine, kako i zavrsni razor ne bi bio dubok. To je vec uzorano, radi se samo da bi se razor na sredini zavalio.
 
I eto imas taj prohod vise i to je "vreme + nafta" i opet da zatvoris sa tanjiracom ili drljacom, opet "vreme + nafta" i kad na kraju setviras opet ides jos jednom vise da bi lepo zatvorio i opet trosis vreme i naftu.
 
Moje misljenje ako se odmeri optimalna sirina parcele i kvacilo se pritisne samo na pocetku oranja i posle kada se rade ovratine , tj nema kvacilanja na svakom kraju. da se jednako ako ne i brze zavrsi parcela sa ravnjakom naspram obrtaca a za zavlacenje razora ako se uradi kako valja nema razlike u njemu i na oranom . Ako se tako radi i vozi na oprimalnim obrtajima za koristenu masinu potrosnja ce da bude najmanja moguca . :ppozdrav: Ovaj marketing 1 red puta kolicina puta broj parcela me poseca na marketing navigacije gde se kao poseje u bocu puta povrsina = mnogo para usteda . Samo sto se ne prica da je greska jeftinije navigacije par desetina cm +- :haha:
 
Ova prepiska pocinje da lici na onu: Sta je starije:koka ili jaje?"
Radio sam godinama Regentima ravnjacima,i dan danas imam dva komada i radim sa njima.Pre nekoliko godina sam kupio prvi obrtac,posle njega jos jedan.Ko ih nije probao u radu,savetujem mu da proba pa nakon toga da daje krajnje ocene.Razlika postoji,to je sigurno.
 
Ova prepiska pocinje da lici na onu: Sta je starije:koka ili jaje?"
Radio sam godinama Regentima ravnjacima,i dan danas imam dva komada i radim sa njima.Pre nekoliko godina sam kupio prvi obrtac,posle njega jos jedan.Ko ih nije probao u radu,savetujem mu da proba pa nakon toga da daje krajnje ocene.Razlika postoji,to je sigurno.

Vala bas,ko nije probao bolje da cuti,ja vise nebi zakacio ravnjaka nema tih para.............
 
Nazad
Vrh