Plug - osnovna tema

Paorpaor ,
Šta ti misliš o ceni pluga?
 
Nov raonik je oko 5000 din. Ovde govorim o iskljucivo originalnim delovima, nista Hudjik i tome slicno.
Kod nas u selo je stigao jedan nov LD 100 Kverneland plug koji je placen oko 15000 e. Od opreme ima samo jedno klasicno tanjirasto crtalo i nema auto reset opruge nego je osiguran sarafom. Licnog sam misljenja da je ludost davati tolike pare jer se za mnogo manje para moze imati isti plug, sve i da ga rastavis u sitna crevca i ofarbas (kao ja).
 
Mislim da je taj plug od 15000e nov. To si potpuno upravu sta kazes. Bolje je kupiti ocuvani polovan plug , nego bacati tolike pare. Sistem non-stop je dosta skup na plugovima , a to ne zna svako kod nas . nego kad uporedjuju cene , oni samo uporedjuju marke , a ne uporedjuju sta sve taj plug ima na sebi.
 
Za iste pare kad vec moze da se bira , sto se nebi odabrao plug sa vise mogucnosti?
 
Sve zavisi kako gde i sta ores. Meni se desavalo da X puta zakacim medju na njivi zato sto komsija glumi budalu pa zaore. Valjda da bi mu njiva bila veca, ili sta vec. Njive koje se prvi put oru sa ovakvim plugom, mislim na velicinu, isto pokazuju potrebu za ovakvim sistemom sigurnosti. Naravno da bi i orali sa obicnim plugovima, ali ne mali broj je kod nas pokrivljen. U svakom slucaju ne skodi, a kad ga vec ima dobro dodje.
 
ne znam vredi li praviti takva crtala od gibnjeva,pa navariti kod kovaca na raonik?evo slike nasih plugova.
33tnrwy.jpg
 
Dukej, tvoj trobraznjak se zove ALPLER

Sve mi se cini da sam negdje vidio plug kao tvoj i nikako da se sjetim gdje, kad listam gospodarski list nekidan i vidim ga u jednoj reklami, sjetio sam se rame tvog pluga i vidim da su iste...


Potrazio sam i neku sliku:
http://m.njuskalo.hr/?ctl=display_a...48&list_return_url=/oprema-obrada-tla#2481148

Ne znam, nisu iste rame. Ovaj moj plug ima više od 40 godina, a Alper je koliko mi se čini turska marka pluga i to novijeg datuma...
 
Rdjan7 Evo meni je kovac zamenio crtalo stavio mi mnogo vece nego sto sam imao

1zr00fs.jpg
10nuow1.jpg


Evo mozes i sam da uporedis. Ovo sto je bilo , to je fabricki , a ovo na drugoj slici kovac je sklepao.
 
Znaci moze,tako sam i mislio-sto ne bi moglo,kvalitetno se uradi i nema problema.inace Dragane cini mi se da vrhovi mnogo vire od raonika,tj stvara mnogo veci otpor vuce za traktor,jer ide dosta dublje u zemlju nego ostatak?kod mene na Rabeu je tako,samo dosta kraci,i ide u spic.za kakvu zemlju je predvidjen taj plug sa tom opremom?
 
Ja sam ga kupio u CH za preprodaju. ali slucajno smo ga probali na nas traktor i mnogo nam se dopao. Pa je brat odlucio da ga zadrzi za sebe. Samo je odneo raonike i vrhove kod kovaca i isklepao . Inace ovi vrhovi su orginal njegovi. I tacno je da su malo duzi i vidi se u zemlji da prodiru duze nego raonik. Ovde kazu da se za resetkaste daske manje lepi zemlja. Ali nikako ne mogu da provalima na kakvu zemlju misle , jer ovde kod njih je uglavnom peskovita zemlja puna kamenja.
 
Nazad
Vrh