Plasman zamrznute maline

Krenula prodaja? Ako ce kad da krene to je pred novogodisnje praznike... Tada kupci najvise kupuju... Sta se desava na trzistu?
 
Krenula prodaja? Ako ce kad da krene to je pred novogodisnje praznike... Tada kupci najvise kupuju... Sta se desava na trzistu?
Prodaja ocigledno nece da krene , trziste ce se urusiti , naredne dve tri godine ne treba ocekivati visoke otkupne cene osim ako ne dodje do nekih velikih poremecaja na trzistu u smislu vremenskih prilika koje mogu uticati na smanjenje roda. Hladnjace ce knjiziti gubitke i naredni period bice borba za opstanak tj da se posluje na pozitvnoj nuli a isto se odnosi i na proizvodjace...
 
Poslednja izmena:
Svi su nagovestaji da ce sada oko Nove godine izvoz maline biti veci nemoguce je da su nas svi kupci zaboravili... Naravno bitno je da li neko zna podatak da li su Poljaci prodali svoju polku i polanu i kakva je situacija kod njih sa zalihama... Uskuro ce i berba u cileu i mexiku i da li neko ima informacije kakva je situacija sa potencijalom kod njih... Sve to uz bosnu bugarsku i ukrajinu i zaliha kod njih odlucice kako ce ici prodaja kod nas posle nove godine i naravno kolika ce cena biti
 
Ako imam dobru informaciju,Poljaci su pri kraju sa zalihama,u skladu sa tim su i povecali cene svoje robe.Prica se po Arilju da su se pojavili i Rusi sa zahtevima za kupovinu maline i kupine,pa mozda i to malo popravi stanje.To je neproverena informacija
 
Neka moja saznanja govore da je kupina i sljiva prodata, tj izvezena... tako da se obzirom na cenu koju su placali u otkupu ja za hladnjacare ne brinem uopste.
Sto se maline tice, misljenja sam da je hladnjacara mnogo i da ce njihova medjusobna borba za robu nama ipak doneti neku pristojnu cenu. Koliko god mi sadili i sirili zasade i povecavali prinose, njihova alavost za brzom zaradom je veca, pa im treba sve vise robe i onda se moraju nadjacavati sa cenom.
Ponavljam, ovo je moje misljenje...a za kupinu i sljivu ako neko ima jos kakvih inf neka podeli.
 
Ako krenemo nekom zdravom logikom uzevši recimo kupinu kao reper, trebalo bi očekivati znatno manju cenu u otkupu maline sledeće godine.
Kupina je prošle godine ostala jer su za nju tražili veliku cenu, što zbog veće zarade (alavosti kako neko reče), što zbog toga jer je poprilično i plaćena. Ove sezone otkupili su je za male pare i računajući prosečnu cenu 2015-te i 2016-tegodine, sad su mogli da je prodaju sve zajedno i da ostvare opet dobar profit.
Ako "prezimi" velika količina maline primeniće se najverovatnije sličan sistem i na njoj. Moraju se veliki vaditi, uz njih i oni manji, a za nas ono šta ostane.
U ovoj situaciji najlošije prolaze oni koji su tek počeli (kako hladnjačari tako i proizvođači), jer nisu ušli u "prosek". Ko je zakačio nekoliko poslednjih godina sa relativno dobrom i dobrom cenom i zaradom, lakše će da izdrži ovaj prelaz koji je sve izvesniji. Uostalom, svi koji se malinom bave duže godina znaju da su se slične stvari ali iz različitih razloga dešavale i ranije.
Iskreno se nadam da ovim mišljenjem neću biti u pravu ...
 
Bilo bi jako dobro da izvoz krene i oslobodimo se zaliha iz roda 2016 pre marta iduce godine ukoliko ne uspemo u tome desice se problem kao i posle loda iz 2011
 
Ako imam dobru informaciju,Poljaci su pri kraju sa zalihama,u skladu sa tim su i povecali cene svoje robe.Prica se po Arilju da su se pojavili i Rusi sa zahtevima za kupovinu maline i kupine,pa mozda i to malo popravi stanje.To je neproverena informacija

Posto vidim da dolazite iz kraja gde je najveca kolicina malina moram Vam reci da gresite i da ste verovatno veoma subjektivni kada pisete o ovoj temi. Nema nikakvih Rusa koji bi mogli da preokrenu stanje na trzistu... Rusi kupuju nesto nase robe ali oni nisu nasi tradicionalni kupci, stavise Rusi su i veliki proizvodjaci malina i zato je puno ne uvoze.

A price kako Poljaci nemaju vise robe su zelje i nadanja velikog broja hladnjaca pre svega iz vaseg kraja koji se nalaze u nezahvalnoj situaciji... Da li znate koliko je neprodate robe na lagerima? Po mojim saznanjima jako puno... А da uzmemo i da je pretpostavka da Poljaci nemaju vise robe tacna, sta mislite sada roba i da krene da izlazi sta bi se desilo? Sami bi sebi oborili cenu u izvozu jer mnogi vise ne mogu da cekaju... To je slika i prilika naseg trzista to svako zna...

Hladnjace ce knjiziti gubitke ne sve, ali velika vecina a proizvodjaci naredne 2-3 godine mogu slobodno da ocekuju znacajno manje cene u otkupu.
Ali oni ipak nece raditi dzabe... Koliko kosta da se proizvede i obere 1kg kvalitetnog willameta... ?

100 ili malo vise dinara... I na 100 dinara proizvodjaci willameta ce kako tako da opstanu problem su oni koji su usli u Polku i Polanu oni na 100 din nemaju nikakvu racunicu... Nemaju ni pozitivnu nulu....

- - - - - - - - - -

Bilo bi jako dobro da izvoz krene i oslobodimo se zaliha iz roda 2016 pre marta iduce godine ukoliko ne uspemo u tome desice se problem kao i posle loda iz 2011

Ja bih voleo da se to desi ali svi parametri na trzistu govore da ce biti drugacije... Nema potraznje... Cene padaju... Da iko trazi robu cena bi makar bila stabilna ili blago rasla... Sta nam govori cinjenica da najveci igraci na trzistu ne traze robu... Nasi kupci nas surovo kaznjavaju jer smo par godina ,,ludovali,, a toga vise nema, racun je stigao na naplatu....
 
Pa dokle cene da padaju ? Gde je granica ? U otkupu je placeno u Ivanjici i Arilju i 235 dinara + prevoz + zamrzavanje+ kalo + svi ostali troskovi = minimalna prodaja orginala maline vilamet ( o polani i polko nemam komentara) 2.3 eur sve ostalo je gubitak za hladnjace ( proizvodjacima je dobro seckaju prsutu i uzivaju u zimi dok plantaze spavaju... Samo prodaja i izvoz mogu spasiti ovj posao sa malinom u protivnom krah na berzi cena... U 2017 rodu
 
Posto vidim da dolazite iz kraja gde je najveca kolicina malina moram Vam reci da gresite i da ste verovatno veoma subjektivni kada pisete o ovoj temi. Nema nikakvih Rusa koji bi mogli da preokrenu stanje na trzistu... Rusi kupuju nesto nase robe ali oni nisu nasi tradicionalni kupci, stavise Rusi su i veliki proizvodjaci malina i zato je puno ne uvoze.

A price kako Poljaci nemaju vise robe su zelje i nadanja velikog broja hladnjaca pre svega iz vaseg kraja koji se nalaze u nezahvalnoj situaciji... Da li znate koliko je neprodate robe na lagerima? Po mojim saznanjima jako puno... А da uzmemo i da je pretpostavka da Poljaci nemaju vise robe tacna, sta mislite sada roba i da krene da izlazi sta bi se desilo? Sami bi sebi oborili cenu u izvozu jer mnogi vise ne mogu da cekaju... To je slika i prilika naseg trzista to svako zna...

Hladnjace ce knjiziti gubitke ne sve, ali velika vecina a proizvodjaci naredne 2-3 godine mogu slobodno da ocekuju znacajno manje cene u otkupu.
Ali oni ipak nece raditi dzabe... Koliko kosta da se proizvede i obere 1kg kvalitetnog willameta... ?

100 ili malo vise dinara... I na 100 dinara proizvodjaci willameta ce kako tako da opstanu problem su oni koji su usli u Polku i Polanu oni na 100 din nemaju nikakvu racunicu... Nemaju ni pozitivnu nulu....

- - - - - - - - - -



Ja bih voleo da se to desi ali svi parametri na trzistu govore da ce biti drugacije... Nema potraznje... Cene padaju... Da iko trazi robu cena bi makar bila stabilna ili blago rasla... Sta nam govori cinjenica da najveci igraci na trzistu ne traze robu... Nasi kupci nas surovo kaznjavaju jer smo par godina ,,ludovali,, a toga vise nema, racun je stigao na naplatu....
Naravno da Rusi nisu nasi tradicionalni kupci,ali nije iskljuceno da ce povuci odredjene kolicine maline sto moze malo popraviti situaciju u mom kraju.S ozirom da dolazim iz Arilja licno gledam svakog dana mnostvo hladnjaca koje odvoze malinu do kupaca.Tacno je daje roba lose isla,ali trenutno se situacija promenila i roba ce ici do katolickog Bozica.Marketima na zapadu treba rolend i po mom misljenju vecina rolenda ce se prodati do sledece sezone,sto nije slucaj sa grizom.Misljenja sam da ce vecina maline koja ostane u Srbiji biti griz,sto moze da bude i do 40%.
Sto se tice sledecih par godina,granica bola je 100 dinara (mozda i 90 dinara uz maksimalno kresanje troskova) za nas proizvodjace,a sto se tice hladnjace,ne moram ni da je palim,prodacu malinu u svezem stanju ako budem prinudjen.
Sve u svemu,svako ko radi sa malinom 20 i vise godina,spreman je za takve sokove,jer ovo nije prvi put,u problemu ce se naci oni koji se zaleteli sa ogromnim investicijama u zasade bez ikakvog iskustva i oni mogu mnogo izgubiti.
Ostaje jos jedan veoma bitan faktor koji mnogo toga moze izmeniti,a to su vremenske prilike koje mogu znatno uticati na stanje na trzistu.
 
Pa dokle cene da padaju ? Gde je granica ? U otkupu je placeno u Ivanjici i Arilju i 235 dinara + prevoz + zamrzavanje+ kalo + svi ostali troskovi = minimalna prodaja orginala maline vilamet ( o polani i polko nemam komentara) 2.3 eur sve ostalo je gubitak za hladnjace ( proizvodjacima je dobro seckaju prsutu i uzivaju u zimi dok plantaze spavaju... Samo prodaja i izvoz mogu spasiti ovj posao sa malinom u protivnom krah na berzi cena... U 2017 rodu

Nije ovo prvi put da se hladnjace nalaze u ovakvoj situaciji... Gde je granica? Nema granice... Kada je trziste raslo niko nije mislio da ce tome biti kraj a sada je kraj dosao, izgubice novac, neki ce propasti neki ce preziveti i idemo dalje u nove pobede i u neko novo ..pumpanje trzisnog balona,, na koji cemo sigurno svi morati malo da sacekamo....
 
Ne racunam mnogo na ruse kada je u pitanju malina ( usput nisu to rusi koji kupuju vec azerbedjanci moldavci i ostali koji rade na ruskom trzistu preprodaju ) evropa je stala sa kupovinom kamioni sa nasom robom se zaustavljaju na granici hrvatske ili madjarske i rade se kontrole na noro virus i hepatit a dok bonsancima kamioni idu bez kontrole mozda je i ovo razlog slabije prodaje tamo amerikanci kupuju kontrolosanu polu organik robu trziste je nekako puno a malina nasa skupljàod drugih ...konkurenata...ali nije jos dosao kraj poznavalac prilika tvrda smo mi vocka malinari srbije
 
Malo statistike sa Ruskog sajta;



[h=2]СТАТИСТИКА[/h]
  • У структури агро производа малине је најзначајнији српски извозни производ.
  • Укупна површина малине у Србији је 15,2 хиљада. Хектара са тенденцијом раста по просечној стопи од 2,8% годишње. производња малина у Србији креће се од 65.000 до 100.000 тона.
  • Средњи род малина је око 7 тона по хектару, што је 6% више него европским резултатима
  • 98% површине коју заузима малине, налази се у централном делу Србије. Што се тиче региона, највећи произвођач малина је Златиборског округа.
  • У Србији, производња малине у периоду од пет година је у просеку 80.000 тона.
  • Већина извезене воћа се шаље Европској унији.
  • Сезонска производња малине заузет са сезонским радницима, више од 200.000 грађана Србије.
  • Производња свет малина расте из године у годину, достигавши од 430.000 до 460.000 тона, распоређених у узгоју 82,000 хектара.
  • Србија је дуго био први светски произвођач осамдесетих година прошлог века, она произвела 116.000 тона малине годишње.
  • Што се тиче региона, највеће површине засађене са малинама, у Европи, чија је производња износи 87% од света.
  • Највећи потрошачи малине су Немачка и Француска, 10 кг малине по становнику годишње.
  • Главни спољнотрговински српске малине - САД, Велика Британија, Немачка, Аустрија и Француска.
 
A u oktobru bi trebala roba da se prodaje... Tada se spremaju za njihov Bozic... Voleo bih da znam izvor informacije moze na pp...

14956596_1269795119761830_2418632859804043623_n.jpg
 
Ja mislim da se suvise bavimo svetskim pitanjima, to je nas problem, ove godine nam naplacuju proslogodisnju i to je to. Ide li malina, ide, kupuju li original, ne preterano ali kupuju, dali ce platiti vise, ne sve dok mogu da ga uzimaju na ovakve cene
 
Bavimo se svetskim pitanjima jer je nasa malina na svetskoj pijaci kada budemo prodali svu malinu i pojeli u Srbiji odnosno na domacem trzistu tada se necemo baviti svetskim trendovima do tada ... Jako ce za ns biti dobro ako u cileu bude losiji rod... Ima li ko informaciju ... Uskoro ce tamo berba
 
Ponekad direktan polka ponekad indirektan ali pre svega prodajem sto proizvedem moze prodaja i u srbiji
 
Nazad
Vrh