Plasman zamrznute maline

Na godisnjem nivou koliko je tona maline proizvedeno u svetu i kolika je cena bila u zadnjih pet godina. Ako bi to znali onda bi mogli da znamo da li je ove godine trziste zasiceno malinom i na osnovu toga da znamo da li je cena maline trenutno realna ili nije. Takodje ste spomenuli da je jedne godine cena maline bila bas niska. Bilo bi zanimljivo za tu godinu da se sazna koliko je bilo prizvedeno maline u svetu i da li je zbog velike kolicine maline bila mala cena ili su spekulanti spustili cenu maline. Ako neko zna sve ove podatke neka podeli sa nama malinarima.
 
http://www.internationalraspberry.net/home

Na ovom sajtu ima kolika je svetska produkcija maline po godinama i ona iznosi malo vise od 400000 tona. Koliko je do sada proizvedeno maline u svetu da li neko zna?

54209629634961642859.jpg



Vidi se da količina utiče na cenu. Na ovom dijagramu se vidi da je 2008 proizvodnja bila najniža a ko pamti tad je cena bila u otkupu 2,5 eur. 2011 god najveći rod a cena najniža, tad oko 90din neznam koliko je to bilo u eur. Takođe se vidi da potražnja raste jer zadnjih godina prelazimo 400 000t a cena ostaje solidna. Prema ovome ne vidim razlog ni ako ukupna količina bude 440 000t svetske proizvodnje da toliko utiče da cena ide dole drastično kako nas plaše. Očekujem pad cene ali ne preterano. Ove godine smatram da nije količina u pitanju već drugi parametri već pominjani u ovoj temi.

Za 2016 će mo tek videti. Još se bere i sabira.
 
Moje misljenje je da su gluposti to sto ljudi pricaju da ove godine malina iz srbije slabo izlazi iz hladnjaca zbog mesanja polane i wilameta.
Mene zanima od tih 400000 tona koji proizvod od maline se najvise proizvede, tu mislim da li je to griz original ili nesto drugo. Kada bi to bio original moje sledece pitanje bi bilo za koje potrebe se koristi original ili za koje potrebe se koristi griz. Zasto neko kupuje original a zasto kupuje griz. Kada bi znali to onda bi mogli da znamo da li je uopste bitno da li je malina mesana ili nije.
Moje je misljenje da nije bitno sto je mesana ali to je samo moje misljenje i dok neko ne iznese neke logicne dokaze necu ga promeniti.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Rolend je po količini najbitniji a tu se sorte ne smeju mešati. Jasno se prilikom konzumacije mogu osetiti razlike u ukusima.
 
Po meni,na kraju ce se morati iskristalisati, vilamet i miker sa nekim svojim kvalitetom i cenama, jesenje sa svojim i znacemo svi na cemu smo. Tada vise i nece biti nedoumica oko toga gajiti ili ne.. Imacemo svi neku svoju matematiku koja ce biti vodilja za bavljenje malinarstvom...
 
Prosle godine sam usao u posao sa malinama, koristim samo zdrav razum. Sta je to roland?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Sta je roland, nasao sam na NETu nekoliko zanimljivih odgovora, recimo, imaju klavijature roland, imaju razne masine marke roland.....

Salu na stranu, kaze se ROLEND.... Primetio sam da neki ljudi koriste rec ROLAND a to je greska....

ROLEND je prava rec, koju koriste svi ljudi u bransi pa cak i tehnolozi a oni treba da se najupuceniji u nazive proizvoda od maline.
 
Proizvode ga ali u znatno manjem procentu nego sto je kod nas slucaj
 
Poslednja izmena:
postovane kolege meni se cini da je ova situacija sa originalom sve gora i gora , jedan najveci hladnjacar u arilju placa ,,jedva ,, 150 din(nezvanicno ). Mnogo bi me radovao svaki vas demant... poz.
 
Kazi nam i o kome se radi.Koliko znam retko ko kupuje u Arilju original i oni koji su prodali dobili su dosta vise od 150.
 
Imam ja originala mikera, vilameta, polke i kupine, ako koga interesuje roba neka se javi na PP
 
Nazad
Vrh