Plasman mlade jagnjadi i svih ostalih kategorija (siljezad,ovce,ovnovi)..

sarbanac ali u mene je stric vlasicke u pario u martu i jagnjad imo ju avgustu zasto ne bi i ja mogo u aprilu ubaci cu ti sliku ako nadjem iz marta gdje ovan sa njima
 
u januaru te godine nisu ali su se ojagnjile u avgustu i odmah u septembru i oktrobru ponovo parile
ajagnjile nisu u januaru iste godine umro njegov otac pa senisu ostla sjajne
 
Kad se jagnje u septembru i oktobru onda nema problema mrču se posle 5 do 6 nedelja. Međutim ako se jagnje u januaru pa da se mrču u aprilu nemoguća misija. Uradi sinhronizaciju.
 
e kod nas ti je sinhronizacija spansko selo jer nevjerujem da je to nas veterinar ikada radio al snacu se nemam sta da izgubim

---------- Poruka napisana u 14:06 ---------- Prethodna poruka je at 14:04 ----------

mada one su se parile te godine kada je umro njegov otac ali nisu ostale sjagnjene kod na sima obicaj il vjerovanje da kad domacin ili onaj ko ih hrani umera da ovce te godine se ne jagnje
 
Vidim po internetu u nekim reportazama neka udruzenja pricaju kao o izvozu u arapske zemlje.. Ali kamo srece da to nije samo prica nego da se pocne nesto i konkretnije raditi po tom pitanju , jel kad bi doslo do toga tu bi svi bili zadovoljni. Oni kazu sta zele prozivodjaci se tome prilagore ,da se za to dobije adekvatna cena i svi zadovoljni .. Al u svakom slucaju,to bi bila neka tovna rasa ili njeni melezi i pretezno stalski sistem jel nomadsko ovcarstvo sa ovim starim rasama ne pije vise vode bar tako deluje...
 
kolega minutaro upravu ste,nazalost u srbiji nema nijedna klanica koja ima dozvolu za izvoz jagnjadi,provereno,rase mesnate su sve vise aktuelne jer je meso u pitanju ali i te mesnate rase mogu na pasu,udruzenja u srbiji koliko sam ja upucen znam da bikara funkcijonise medjutim i oni prodaju privatniku,
 
http://www.istocar.bg.ac.rs/radovi10/04. Milan petrovic, teh. resenje.pdf
Ko ima vremena neka procita citav tekst na postavljenom linku, a evo dva odlomka:

Naše ovčarstvo je, uglavnom, ekstenzivno i nedovoljno organizovano. Naime, najveći deo populacije ovaca u Srbiji čini pramenka (80%), od koje su u Srbiji najzastupljeniji sledeći sojevi: pirotski, svrljiški, sjenički, dok preostalih 20% čine: cigaja (5%) i melezi pramenke sa inostranim rasama (15%)......

Količine proizvedenog mesa ovaca tokom proteklih desetak godina se kreće ispod 20.000 tona, a potrošnja ovčijeg mesa u Srbiji je ispod 3.0 kg po stanovniku je vrlo niska tako da spadamo u red evropskih zemalja sa najnižim konzumiranjem ove namirnice......
 
Ja zivim u gradu i od mojih 10 drugara ja jedini jedem jagnjetinu ostalima smrdi. Tako da iz licne okoline znam da je konzumiranje jagnjetine svedeno na minimum minimuma bar sto se tice ovih mladjih populacija... Pre su je svi jeli dok se sad sve manje i manje koristi... Al zato je onda jedina prilika taj izvoz ako bi uspeo nekako da se organizuje.. Kolega Majilovac ,,kad bi'' ovo moje navedeno gore postojalo tipa izvoz,zagarantovana i dobra cena i da pritom drzim neku tovnu rasu tipa sarole, moje neko misljenje je,da se niko nebi mnogo bazirao na ispasu (iako je dosta isplativa) nego bi forsirao stalski sistem sa sto boljom,ekonomicnijom i kvalitetnijom ishranom iz prostog razloga da bi dobio sto pre to neko debelo jagnje od 40ak kila koje vec ima svoju zagarantovanu musteriju i dobru cenu.. Proces tova bi se svi trudili da svedu na sto kraci period da bi dobili sto vise jagnjadi.. A i videli bi kako bi odma zazivelo vestacko osemenjivanje i sundjerisanje radi povecanja broja jagnjadi i kako bi se ovi protivnici tog sistema prilagodili tom nekom sistemu samo kad bi opet kazem ,,kad bi'' sve bilo tako.. A steta stvarno sto nije,imamo stvarno extra uslove sto se tice podneblja i sto je jos vaznije ima ljudi koji oce da rade..

---------- Poruka napisana u 22:29 ---------- Prethodna poruka je at 21:59 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=FyBQJbsSXIY
 
slazem se potpuno sa tobom,ali ponavljam nijedna nasa klanica u srbiji nema dozvole za izvoz,ziva jagnjad izvoziti je veoma teska,zemlja van eu,karantin itd,kada bih neka klanica imalu tu dozvolu prvih bih joj nasao mesta za isporuku,naravno mogli bih i mi uticati na tako nesto poput udruzenja i saradnje
 
Pa kako stvari stoje bikara ce trayiti od dryave takvu jednu klanicu i mislim da ce je i dobiti... dryava bi mogla bar toliko uraditi..
 
Neznam za to... Al sad se tu opet javlja drugi problem, a to je da treba imati konstantno odredjenu kolicinu jagnjadi u kontinuiniranom kvalitetu... I odprilike u pribliznoj kilazi.. Al ako se konkretno radi o bikari oni imaju oko 300 clanova tako da njima kolicina nebi trebala da predstavlja neki problem...
 
Ako bi se taj posao realizovao bilo bi tu još članova,samo se bojim da bi neki političar ili "kontraverzni biznismeni" umešali prste i u taj posao za neki određeni procenat.A onda zbogom pameti...
 
Dosta ljudi drzi ovce i pronalazi trziste kroz teske muke,al opet drze i ne odustaju. A koliko bi tek onda drzali kad bi imali stalnog kupca i zagarantovanu cenu..!? ::novac:: :riba:
 
Nanjušili bi logovi da tu mogu da se ovajde. Vojvođanin je 100% u pravu. Ako se ukaže šansa za bilo kakav posao treba paziti da slučajno ne umešaju prste. Zarad jednokratne zarade ustanju su da upropaste posao koji bi bio spas desetinama porodica.
 
Evo jedan predlog, mi svi sa foruma da napravimo udruzenje ,da nadjemo klanicu, i da izvozimo braci arapima ?! :osmeh:
 
Majilovac radi na tome. Sobzirom da je odrasto i školovan na zapadu uspeće. Samo treba napraviti dogovor kad sta kako i koliko.
 
Nazad
Vrh