Plasman i cena maline u 2018 godini

Onda budne:

AKO HOŠ das baviš malinom budneš malinar koji kupi mašinu za branje i ceo svoj elan spuca u to.

AKO HOŠ da budneš seljak onda uz malinu držiš i kravu i ovcu i kozu i krompir i cveklu i sve što možeš i sve to prodaješ na lokalnoj PIJACI !
Pih, ploditelju rasni.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
KOmentar " sa strane " , dobronamjeran , ali će vjerovatno biti drugačije shvaćen : na desetak zadnjih stranica jedino član ironman je odrastao čovjek koji stoji nogam na zemlji i pokušava nešto očito da objasni , većina ostalih zvučite kao razmažena derišta koja blokiraju put zato što je niska cijena ove godine ?? Kunem se da treba još nas da vam napiše ovako nešto i da je dobronamjerno a vi kako hoćete.
 
Dali bi i ti skakao od zemlje do neba ako bi rekli da je kukuruz 10 din. ili soja 25 din.???
 
Nebih , bio bih tužan i ljut , možda bi i odustao , raspodao ako imam šta da izmirim dugove , ili ako bi imao još snage i volje pokušao još jedne godine , a sigurno nebi drečao da neko treba da mi garantuje cijenu jer to je baš čudno,.
 
KOmentar " sa strane " , dobronamjeran , ali će vjerovatno biti drugačije shvaćen : na desetak zadnjih stranica jedino član ironman je odrastao čovjek koji stoji nogam na zemlji i pokušava nešto očito da objasni , većina ostalih zvučite kao razmažena derišta koja blokiraju put zato što je niska cijena ove godine ?? Kunem se da treba još nas da vam napiše ovako nešto i da je dobronamjerno a vi kako hoćete.

Jesmo li lepak za kojekakve marsovce,trzisne talibane?U kratkim crtama,osnovni problem je ogroman disbalans izmedju otkupne cene i izvozne cene.Kod Poljaka ta razlika je oko 0,3-0,4 evra,kod nas nikad ispod 0,5 evra,a pojedinih godina i 1 evro po kilogramu!

Drzava Srbija ima problem jer raste deficit spoljnotrgovinske razmene,a malina,kukuruz i drugi produkti agrara su izvozni proizvodi sa najnizom uvoznom komponentom i time smanjuju taj jaz.U prevodu,za ovaj konkretan slucaj,ako otkupna cena maline ne skoci,sirotinja koja zivi od maline ce biti jos siromasnija,potrosnja ce padati,samim tim i prihodi drzave,proizvodnja maline ce doziveti dalji pad,posledicno,u zemlju ce uci manje deviza,opet raste spoljnotrgovinski deficit,sirotinja dalje siromasi itd. u krug.

Nadamo se da je razum preovladao i da ce narednih dana otkupna cena skociti.Naravno,to se mora predstaviti kao "normalan zakon ponude i potraznje".
 
Nebih , bio bih tužan i ljut , možda bi i odustao , raspodao ako imam šta da izmirim dugove , ili ako bi imao još snage i volje pokušao još jedne godine , a sigurno nebi drečao da neko treba da mi garantuje cijenu jer to je baš čudno,.
Bravo,to je pravi nesalomivi duh srpskog seljaka koji nas je odrzao kroz vekove, koga ne interesuje sto radi kao rob, niti mu pada na pamet da podigne glas i izbori se za makar malo bolju buducnost svoje dece.
Kad nekoga ustrojis na vreme najgora reakcija koju od njega mozes da dobijes je " bio bih tuzan i ljut.." i na kraju rasprodas sve sto imas da izmiris dugove, svojoj deci u amanet ostavis obecanje predsednika da se jos malo strpe pa ih ceka zlatno doba a onda uzmes kanapce pa u praznu stalu da nadjes neku jacu gredu (jer nemas ni snage ni volje da pokusas ponovo ako pukne greda) i naravno odradis sve ovo u tisini da slucajno tvoje "drecanje" ne uznemiri nekoga.
Znas li ti uopste sta je "garantovana cena" u malinarstvu i zasto se ona trazi?
Znas li kako se racuna cena sveze maline u otkupu, sta je izvozna cena griza a sta otkupna cena sveze maline I klase-rolenda?
Kako se priblizi sezona a posebno ako pocnu protesti odjednom ko da smo u Drvaru '44-te, desant padobranaca na sve teme vezane za malinu i proteste.
 
Jesmo li lepak za kojekakve marsovce,trzisne talibane?

Kako se priblizi sezona a posebno ako pocnu protesti odjednom ko da smo u Drvaru '44-te, desant padobranaca na sve teme vezane za malinu i proteste.

A to što vi sa svojim kamperskim ambicijima padobranišete ljudima u stvarne živote, to je u redu, jel da ?

Ne može batice ti da kampuješ na džadi i držiš ljude u kolonama vozila, a da te nervira pisanje na temi.

Aj uzdravlju
 
A to što vi sa svojim kamperskim ambicijima padobranišete ljudima u stvarne živote, to je u redu, jel da ?

Ne može batice ti da kampuješ na džadi i držiš ljude u kolonama vozila, a da te nervira pisanje na temi.

Aj uzdravlju

E vidis moze prijatelju ili batice kako god..
Prijavljen skup, ima alternativni pravac, prolaze vozila (usporeno do duse ali prolaze)a protest je demokratsko pravo pa i obaveza svakoga ko nije ustrojen.
Ne nervira mene tvoje pisanje nego mi je fascinantno koliko nisko covek moze da padne.
Gledao si verovatno snimak protesta taksista na Slaviji, nigde jednog policajca, niko ne dobi pendrekom i sa njima moze da se pregovara odmah i da im se ispune zahtevi da im drzava ukloni jeftiniju konkurenciju a kad seljak izadje na protest onda salji zandarmeriju da pendreci jel?
 
Kao što se iz sinoćnih zbivanja vidi, nema potrebe za žandarmerijom.

Dovoljan je koordinator.

Da, da, daa... sećam se ja mitinga podrške srbima sa KiM.

No dobro, aj da vidimo šta će biti sa cenom, pa ako bude za vajdu da prepočinjemo mustru i mi ostali.

* * *

Vest vest prestiže...

„Ја ћу се видети са њима сутра у 10 сати и разговараћемо како држава може да пронађе начине и да им помогне како да смање трошкове производње и како да одреагујемо на нове услове тржишта који нису лаки”, казао је Недимовић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/405034/Nedimovic-sutra-razgovara-sa-malinarima-ali-ne-o-ceni

„Жеље су једно, реалност је друго, видећемо шта ће бити са ценом, али и хладњачарима је интерес да нађу заједнички језик са малинарима, јер шта ће они наредне године да раде уколико производња сада пропадне. Ми на тржишту имамо друге противнике”, оценио је Недимовић.
 
Ljudi, pustite ovih par idiota, prepoznajete ih svi, neka komentarisu, jednostavno ih ignorisite.Dovoljno dugo smo ovde da se prepoznamo i normalno komuniciramo o onome sto nas povezuje , a to je malina..Kazite svoje misljenje, odgovorite kolegi i ne dozvolite da se sprdaju sa nama u svojim pp porukama. Tamo gde svojim imenom i prezimenom, treba ovo da ponove, bradonja, limenih itd. nema nigde. Neka ih , neka uzivaju u svojim poslatim porukama, i pre svega , neka razmisle, koliko dece nece moci da se skoluje i obrazuje zbog razlike u ceni koju nam neko krade. Koliko njih ce napustiti zemlju. Onaj profesor kaze rasprodaj sve, obesi se.. E njemu ce Gospod da sudi ali ne vesanjem, nego ce ga ostaviti da gleda gore stvari.
 
Pogledajte sta je izjavio Nedimovic pa neka onda neko kaze da malinari nisu u pravu.

"Недимовић је за Радио телевизију Србије (РТС) рекао да су малинари одлучили да прекину протест, зато што су послушали апеле председника и премијерке да решење њихових проблема није блокада саобраћајница, већ преговори.
„Ја ћу се видети са њима сутра у 10 сати и разговараћемо како држава може да пронађе начине и да им помогне како да смање трошкове производње и како да одреагујемо на нове услове тржишта који нису лаки”, казао је Недимовић.
Он је казао да је из Србије до маја, извезено рекордно малине, око 90 хиљада тона, и да је нормално да долази до промена на тржишту, односно до смањења потражње."
Jel ima neko da objasni odakle Srbiji ovolike kolicine maline i kako je to izvoz stao, hladnjace pune a mi do MAJA izvezli na "prezasiceno svetsko trziste" oko 90.000t?
 
Sve dok ne istaknu cenu ne verujem im nista.
Tako je prosle godine bila prica da je cena 160 dinara, a vise od polovine Srbije je isplaceno po 120, dok je jug dobio 100 dinara.

Verovatno ce i sada Ivanjica i Arilje dobiti 130 do 140, a mi ostali od 100 do 110.
 
Sve dok ne istaknu cenu ne verujem im nista.
Tako je prosle godine bila prica da je cena 160 dinara, a vise od polovine Srbije je isplaceno po 120, dok je jug dobio 100 dinara.

Verovatno ce i sada Ivanjica i Arilje dobiti 130 do 140, a mi ostali od 100 do 110.
Morate pratiti situaciju i odmah reagovati,ako se dogodi takav scenario.

- - - - - - - - - -

Valjda će to rasti preko 140
 
Bilo bi dobro da se na ovoj temi samo izbacuju konkretne cene, sa konkretnih otkupnih mesta.

A na drugoj temi ko zeli neka odgovara ovim psihicima i onima sto su svoju decu proterali iz kuce i drzave, prepoznace se sami.
 
Nazad
Vrh