Pioneer hibridi

Nekad moze da prodje ali zasto dodadno rizikovati ako bude veceg napada tu gde je ponovljena setva ili jos gore monokultura diabrotika ce napraviti hara kiri pa i to malo sto rodi nemozes pokupiti a god prodje pa jos ako je i zakup:sjasi:
 
Kod insekticida za diabroticu je fora što slabo mogu da imaju efikasnost 2.5 do 3 mjeseca nakon primjene jer se larve pile sredinom i krajem juna a na jajašca ne djeluje . Možda ima insekticida koji tako dugo djeluju ali ja neznam . Force drži dosta dugo ali nedovoljno , ako neko ima druga iskustva neka kaže.
 
Na jednom predavanju se baš polemisalo oko zaštite semena od dijabrotike.Ljudi su lepo rekli da stopostotna i sigurna zaštita sem plodoreda ne postoji.Nanošenjem veće doze insekticida rizikuje se ubijanje semena.
 
U ogledima Force u trake i u količini 15 kg/ha je zadovoljavajuće zaštitio kukuruz od dijabrotike, ali ne stopostotno, a cena istog je oko 8€kg.
 
Ponavljam setvu kukuruz na kukuruz samo kad moram zbog grupisanja parcela sa secernom repom u odredjenom delu atara ali duzi period od toga nikako.
Vec u drugoj godini sam primetio na jednoj parceli u malim oazama pojavu gusciji vratova i jalovih biljaka. Inace na toj parceli je plodored isao kukuruz, psenica, kukuruz, kukuruz, tako da je verovatnoca pojave dijabrotike postojala.
Gde lose uspeva soja i secerna repa imam dvopolje psenica-kukuruz posto uljanu repicu i suncokret ne sejem, za sad.
 
U Madjarskoj se redovno radi kukuruz na kukuruz ali uz force i nema nikakvih problema.Tacno tamo gde nestane forcea odmah je ima .
Ja ne sejem nikada kukuruz na kukuruz ali zbog odredjenih razloga kao sto je da kod suncokreta ne znas cenu lar meseci posle zetve a ne mozes ga lagerovati, pa kod repe sisanje na degestiji i necistoci i unistavanje njiva itd primoran sam da radim kukuruz na kukuruz u monokulturi posle xy godina ali uz upotrebu insekticida force.
Kod nas su neki probali par godina vec i pokazalo se super.
Obavesticu vas kako ce to izgledati.
Kolicina kojom cemo ici je oko 5 do 6 kg po jutru.
Voleo bih da cujem razlicita misljenja.
 
Dobar je force al mislim da izlapi dok krene napad dibrotike.Mozda napraviti nesto kao spartac i cekati poslednji momenat da se udje u kukuruz
 
U Madjarskoj se redovno radi kukuruz na kukuruz ali uz force i nema nikakvih problema.Tacno tamo gde nestane forcea odmah je ima .
Ja ne sejem nikada kukuruz na kukuruz ali zbog odredjenih razloga kao sto je da kod suncokreta ne znas cenu lar meseci posle zetve a ne mozes ga lagerovati, pa kod repe sisanje na degestiji i necistoci i unistavanje njiva itd primoran sam da radim kukuruz na kukuruz u monokulturi posle xy godina ali uz upotrebu insekticida force.
Kod nas su neki probali par godina vec i pokazalo se super.
Obavesticu vas kako ce to izgledati.
Kolicina kojom cemo ici je oko 5 do 6 kg po jutru.
Voleo bih da cujem razlicita misljenja.
Pozeljno bi bilo i pored Forsea prskati kukuruz u svilanju, ako se smanji broj odraslih,manje ce biti polozenih jaja,samim tim i manji napad sledece godine. Ima takvih samohodnih prskalica kod nas,ovi veliki vec korisre uveliko
 
To bi imalo smisla uraditi u spartanju ili jos bolje zagrtanju. Polozi insekticid i zagrne zemljom. Sta mislite?
 
I posle onaj što sedi na špartaču treba da nosi vojničku gas masku da bi preživeo .
 
Ljudi jedna pomoc.Pokojni cale je oduvek sejao zp i ns ali ja bih probao ove godine po prvi put pionir.Uglavnom je sejan zp 606,560,666,555 ili tako nesto.Sta bi preporucili od pionira.Branje beracem,predusev psenica.
 
Nazad
Vrh