Pioneer hibridi

Imao sam P0216 sad ove prosle 2016 godine. Na 21cm, 250kg/ha 3x16 i 250kg/ha uree prinos oko 11t/ha (otprilike po hektolitru i zapremini skladista i prikolica) sa vlagom 16.7%. Prinosom sam zadovoljan s obzirom na uslove tj susu koje je imao u junu i prvoj polovini jula. Na istim uslovima imao i P0412 i mislim da bi prinos bio bolji ali sam silom prilika morao da ga isiliram.
Mozda bi mogao za klip, ali sa dosta vecom vlagom, sa 21-22% se vec dosta krunio.
 
2015 i 2016 sam sejao P0216 i P0412.Kod mene se bolje pokazalo 0412.Kukuruz berem u klipu i 0216 više se kruni prilikom branja.
 
Pioneer-i iz te fao 510, P0216, P0423, F38, se najlakše vrše, kombajn ih obožava :osmeh:, P0412 je silažni i može za berač, a vlaga im je tu negde.
 
P0216, P0412, i F38 su slični, srednje su visine i nisu skloni poleganju, dok P0412 je visok, i prošle godine je kod nas bilo polomljenih biljaka čak i do 20%, od jakog vetra krajem juna.
 
Jooj, kad cujem da neko seje kukuruz za koji pise 19, a stavi ga preko 20 cm. Pa to vam je kao da nemate klijavost. Tacno se zna sta se gde seje i koliko gusto. Ja najredje sejem na 21 grupu 600. Cega se bojati ako na vreci pise koliko gusto ide. Mislim da je puno vecu gubitak retko u dobroj godini nego propisana gustina u losoj.
 
Jooj, kad cujem da neko seje kukuruz za koji pise 19, a stavi ga preko 20 cm. Pa to vam je kao da nemate klijavost. Tacno se zna sta se gde seje i koliko gusto. Ja najredje sejem na 21 grupu 600. Cega se bojati ako na vreci pise koliko gusto ide. Mislim da je puno vecu gubitak retko u dobroj godini nego propisana gustina u losoj.

Kao sto rece kolega Kris kako gde. Mnogi su tako razmisljali 2012 nakon kisne 2011 (bar kod nas) posejali dobar deo kao sto pise na vreci na 18 cm FAO 400 i FAO 500 sve u fulu agrotehnika pa na hektar nije bilo vise od 500-600kg zrna a treba stoku prehraniti. Doduse mnogo je faktora te godine odlucilo ne samo gustina bas je bila ekstremna susa kod nas, ali provereno znam par njih koji rade dosta kukuruza da su se lepo opekli sa tim preporucnim gustinama. Ima svakako gde moze i susi da izgura dosta gust sklop zemljiste i drugi faktori se razlikuju od sela do sela da ne pricamo o razlicitim regionima. Svakako ne treba sejati ni previse retko ali neku zlatnu sredinu moze da pronadje svako ko poznaje parcele i zemljiste koje obradjuje.
 
Na primeru tog 412 mi smo se zeznuli jer sam ostavio sejalicu na 24,umesto na 21 i slabije mi je rodio nego 1114.Isli sa solidnim djubrenjem 225kg npk na lanac plus u spartanju 100kg sana,njiva bila cista,ali mojom greskom doslo do toga.Za nase uslove taj hibrid trazi guscu setvu ako se sve ostalo odradi solidno.
 
Kao sto rece kolega Kris kako gde. Mnogi su tako razmisljali 2012 nakon kisne 2011 (bar kod nas) posejali dobar deo kao sto pise na vreci na 18 cm FAO 400 i FAO 500 sve u fulu agrotehnika pa na hektar nije bilo vise od 500-600kg zrna a treba stoku prehraniti. Doduse mnogo je faktora te godine odlucilo ne samo gustina bas je bila ekstremna susa kod nas, ali provereno znam par njih koji rade dosta kukuruza da su se lepo opekli sa tim preporucnim gustinama. Ima svakako gde moze i susi da izgura dosta gust sklop zemljiste i drugi faktori se razlikuju od sela do sela da ne pricamo o razlicitim regionima. Svakako ne treba sejati ni previse retko ali neku zlatnu sredinu moze da pronadje svako ko poznaje parcele i zemljiste koje obradjuje.
2012godine bez obzira na gustinu setve nije doslo do oprasivanja usled visokih temperatura kako dnevnih tako i nocnih tako da nije bilo ni pabiraka.
 
To što se kod nas lomio, je anomalija tog hibrida, nema veze sa napadom plamenca.

- - - - - - - - - -

2011-te nam je K67 napao plamenac, preko 90% biljaka je bilo polomljeno, ali iznad klipa, i mlatili smo rekordne prinose, a na oko ga ni ganci nisu hteli :osmeh:
 
На К67 стабљика се ломи изнад клипа и без пламенца.Већа му је мана што клипови остају усправни и вире из љуштике па ге начињу птице а ако је кишна јесен зна да проклија на стабљици!
Иначе родан и најбоље отпушта влагу од свих хибрида у тој групи зрења.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh