Pilići kao brojleri

chickenlover je napisao(la):
Ovde se pominjao hidrantni krec. Moze li neko da mi objasni sta je to i gde se nabavlja? Hvala unapred.
ja mislim da je to zagaseni krec, kod mene ima toga na pijaci, ima i zagasenog i nezagasenog.Bolje ti je da kupis zagaseni.i onda njime isprskas prostoriju za tov, :cao:
 
Jovanipse, mislis "isprskam" u smislu okrecim, ili u smislu prospem prah svud unaokolo? Ja sam malo bukvalista, izvini.
 
Pa pod ja okrecim i to debljim slojem, bolje razgradjuje fekalije, a zidove sa strane poprskas onako, sa nekom granciciom na koju ima listovi, umocis je u smesu, i poprskas nekoliko puta sve strane, mala ispravka to nije prah, vec rastvor ::namigivanje::
 
E hvala ti, onda mislim da sam dobro uradila. Sve sam zivo u kokosinjcu okrecila tim obicnim krecom sto se rastvori u vodi. To je ono isto cime se farbaju vocke protiv insekata, zar ne?
 
e jeste.... sad ti je kokosinjac denzifikovan ceo........ :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1280864358[/time]
_________________________________________________
samo za chickenlovera.Ovaj nacin za prociscavanje licno sam dobio od jednog zivinara iz Austrije, koji inace tovi pilice na organski nacin.neznam sa kolko dana ih ti koljes, ja sa 50. :cvetic: Ovako 7-10 dana pred klanje obustavis upotrebu koncentrata, kostovita, i ostalih preparata, I pilicima dajes samo prekrupu od kukuruza i psenice, a ujutru i uvece, im dajes sledece.naberes listove od koprive i to u samo one mlade pri vrhu, a ukoliko njih nema, onda mogu i stariji, na sporetu zagrejes vodu, da bude oko 70C, dok se voda greje ti uzmes one listove pa ih malo isitnis, zatim ih poparis onom vodom i ostavis jedno 10-tak minuta da se prohlade.kada se prohlade odlijes onu vodu u neki sud, i njome kad se ohladi napajas pilad, zatim u posudu sa koprivama stavis trice , i to onoliko kolko da bude smesa gusta, ne previse, kao kacamak, nego srednje.To posolis malo, i das im videces da ce da se poubijaju oko toga.a meso se od trica i kopriva iscisti samo tako, da nepoverujes.upocetku im dajes manje kolicine dok se ne naviknu, a kasnije sto vise, to bolje.e sad ima mali problemcic, od toga pilici dosta kaliraju, meni su prosle godine sa 3,8kg.spali na 3,2, neki i manje.ali sta da se radi.bar ih jednom navuci sa takvim mesom, pa posle i neprocisceno da im das ima slatko da im bude, jer ce oci da im budu zamazane, sa onim prethodnim.ja tako radim za sebe, posto neprodajem, samo poneki put, kad bas neko mnogo trazi :D Pozdrav
 
Jovanipse, bas si srce, hvala za recept, probacu sigurno i nema veze ako im malo padne tezina, ja sve to trenutno radim za sebe, tek sam pocela, vazno mi je da steknem iskustvo, a posle mozda bude i neki biznis od toga, sto bih volela, ali ko zna. No, sad mi treba drugi savet, ako je moguce HITNO ! Nocas ovde bila strahovita oluja, odnela parce krova sa kokosinjca, pokisli pilici i sad neki kao da kijaju. Sve sam im popravila sto sam pre mogla i stavila brdo suve suske, al mislim da su se morali prehladiti. Sta da radim, kako da spasavam stvar? Jel da cekam da vidim pocinju li da crkavaju, ili da odmah pocnem sa nekom terapijom? Ako da, onda kojom? Molim sto brzi odgovor i od tebe i od svakog ko moze da pomogne !!!
Post je spojen: [time]1280911454[/time]
_________________________________________________
P.S. stari su 13 dana i dosad su bili u odlicnom stanju, od cele ture ni jedno jos nije crklo i svi su vrlo zivahni.
- Sta su "trice"?
 
Pa vidi da li jedu i piju, kao do sad, ako ne, i ako su nevoljni, pod sijalicu okupljeni, kijaju,imaju proliv, sve su to simptomi prehlade, najbolje bi bilo neki antibiotik da uzmes u vet.apoteci, oni ce ti dati nesto sigurno, i obavezno neki vitamini npr.Elavitol, da lakse prebrode stres.Trice je naziv u Nisu za stocno brasno, ili ti mekinje.
P.S.i osiguraj malo krov bolje, imala si srece da nije pao na njih.........koliko komada imas :sta: bice oni dobro nesekiraj se nista, meni se jednom pojilica od 12L prevrnula, i sve po njima, bili gola voda, a baska sto su prezedneli......... :cool:
 
E, Jovanipse, hvala ti, malo si me smirio i ako prezive imas kod mene dozivotno gratis pile kad god ti zatreba. Ovo me Bog kaznio sto sam se juce zavitlavala na racun mokrih pilica. A sad moji taman za feniranje. Obilazim ih svakih pola sata, jurcaju, jedu, piju, kaka im fina...treba meni nesto protiv stresa, a ne njima. Tako zivahne pilice jos nisam videla, deluju ko da su na mlazni pogon otkad su dosli. Komsijski su uvek bili tromi i tupi, mozda ih omamljivao onaj smrad, sta ga znam. Imam 34 komada na 3 ipo kvadrata i to mi je prva tura da sam ih uzela jednodnevne. Ja sve oprezno, pa sam prethodne uzela jednomesecne, da se oprobam. I ti su mi svi preziveli, jos sam ih pred kraj pustila da slobodno pasu po dvoristu, tako da su bili ekstra ukusni. A krov...gledaj vesti, da cujes kakva je oluja bila, cudo ne odnese oluke sa kuce.
 
e super da su dobro, bas mi je drago :D sad ih samo nadgledaj malo cesce, da vidis nema li nekakvih promena, cudo neko od pilica, pa moji se nepomeraju smesta, druga polovina kokosinjca, mi je skroz cista, neverovatno.pa tvoji mozda trce da se ugreju, da im cirkulacija proradi malo...hahaha mala sala ::namigivanje:: ajde kad ih isfeniras mozes da izbacis eku slicku da ih vidimo kako su ubavi, i ja cu od mojih, samo da ih slikam.PoZZZ
 
I da dodam jos jednom, najukusniji pilici koje sam ikad jela bili su obicni domaci, hranjeni samo prekrupom i povrcnim kasama. Duze sam ih gajila, nisu isli preko 2 kg. al su bili specijalitet. Ma ni soli ti na njih nije trebalo. Mozda ovo nije informacija za ovu stranicu, al racunam nikom ne skodi.
 
meni se nesvidjaju, meso im je zilavo.a i dok se ugoje ima posla, treba ima 7-8 meseci.Ipak su tovni tovni...... ::super::
P.S.mnogo smo se udaljili od teme, ako nas neko tuzi kod moderatora, tesko nama...... :sreca:
 
Odmah otvori temu "zivina u gastronomiji", pa da cujes neke korisne stvari, a besplatno. Ja bih otvorila, al ne umem da koristim kompjuter, jedva i ovo natucam.
 
prvo mi pojasi o cemu se tu radi, kakva gastronomija.......nerazumem.ajde kazi, pa da je otvaramo... :cool:
 
Jovanips, prvo da se vratimo na temu, da nas niko ne tuzi, jel. Evo, zbog ove moje situacije, ja sam malo istrazivala. Razgovarala i sa lokalnim veterinarom, koji je apsolutni car, stvarno bas obrazovan covek i zaljubljen u svoju profesiju. I setim se da mu pomenem i tvoj problem, kad su ti ono crkla sva pilad, pa se na forumu raspravljalo, al niko nije znao pravi odgovor. A covek mi kaze FITO TOKSIKOZA, skoro 100 %.Za neupucene, to je kad se navata plesan na, recimo, kukuruz, ili bilo koju drugu biljku koja je sastavni deo koncentrata ili druge hrane za pilice. To moze da bude neprimeceno, a moze i proizvodjac da kaze "ko ih sisa", pa samelje da ne baca. Kako bilo ta infektirana zitarica dospe do pilica kroz hranu i poriknjavaju samo tako, a ti ne mozes da provalis do cega je, sem ako ne odneses neki les na analizu. Medjutim, ne sme se odmah okriviti proizvodjac, mada je uzrok gotovo uvek na izvoru, al moze da bude do nacina drzanja hrane u maloprodajnim objektima. Ako se recimo pileca hrana ovlazila, ili imala druge uslove za razvoj te plesni. A moze da bude i do tebe, ako si slucajno nekim putem uneo te spore u zivinarnik. Sad je prosao voz, al eto, da znas ko ti je verovatno bio "nevidljivi ubica".

Gastronomija ti je gurmanluk, sladokustvo i sve sto se odnosi na kuvarsku vestinu i uzivanje u istoj. Ali gastronomija je iznad obicnog kuvanja i krkanja jer podrazumeva poznavanje namirnice i njenog "puta do tanjira". Konacan cilj zivinarstva je da pile bude pojedeno. Zato se gaji, zar ne? Onda mi se kako ga spremiti cini kao logican nadovezak na kako ga proizvesti.
 
Jao neznam kako da ti zahvalim :cvetic: pa sigurno je to u pitanju, znaci to moze svakom proizvodjacu koncentrata da se desi, mislim ako su toliki debili, pa da stave takav kukuruz.nije do mene greska u pogledu skladiscenja,koncentrat cuvam na suvom, tamnom, i hladnom mestu, bas kako i pise na poledjini ::namigivanje:: ali sta je tu je.a sta kaze za tvoje pilice, jel su ok. evo sad cu da osnujem temu.pa da malo dajemo recepte ::prica::
 
Usrecio me veterinar, ko kuce masem repom. Kaze sve sam uradila ispravno, nema potrebe da im trenutno dajem nikakvu terapiju. Ja se setila da ga pitam i sto su onako zivi kao da imaju pundravce, jer si mi ti ubacio buvu, a on kaze takvi i treba da budu, ne valja kad su previse tromi i mnogo leze. I jos jedna vazna stvar: svi koji su ovde rekli da se sipa prostirka na prostirku, neka prestanu ako mogu. Kaze covek, to moze da prodje zimi, ali kad je toplo rizik je veliki. Zato ljudi CISTITE, pa prostrite. Ne mora da sija, al sto je sigurno, sigurno je. I nista sto je budjavo ili plesnjivo NI BLIZU pilica! Nema drzanja pilica u podrumima, tamo je budj glavni domacin po prirodi stvari! I nemoj neko da je hodao po fekalijama drugih zivotinja ili cistio septicku, pa onda ode da obidje tovne !
Post je spojen: [time]1280944423[/time]
_________________________________________________
Sto se tice proizvodjaca...ovo je Srbija. Sto rece jedan - "pa sta ako pile ima salmonelu? znas li ti na koliko se to stepeni pece?" e to ti sve govori.
 
eeee tuzno ali istinito ::lose:: ::lose:: pa to ti je Srbija, svi misla da znaju sve, a ustvari neznaju nista.a taj sto je to reko za salmonelu, je sigurno neki tip koji vrvi od znanja, pa ga tako velikodusno seje li seje na sve strane, nebi li nama ukazao na greske.salmonela, pa sta jedna tako sitna bakterija moze nama, tako krupnim. ::namigivanje::
 
Poslednjih godina mnooogo problema u zivinarstvu prave mikotoksini koji se javljaju na zitaricama u vidu plesni za vreme vlaznih perioda pred zetvu. Ovo je potencijalno najveca opasnost po stocarstvo a narocito zivinarstvo u buducnosti jer su mikotoksini skoro neunistivi. Kada se jave mogu da zatruju zivinu, nanesu probleme i prodju kroz sistem za varenje i odu u prostirku gde miruju sve dok se ne iznese kao djubrivo na njivu gde se ponovo razvijaju i napadaju nove biljke i onda proces ide u krug. Problem se delimicno moze resiti dodavanjem dodataka u hranu (Minazel-zeolit, mikosorb i mnogi drugi) koji vezuju miko toksine za sebe i smanjuju njihov efekat ali je problem sto za sebe vezuju i dosta vitamina pa i oni nemaju efekta. Ove i prosle godine je bilo dosta kise pred zetvu psenice a kako je ona jeftinija od kukuruza dosta proizvodjaca je stavlja u koncentrat umesto kukuruza i to moze da napravi velike probleme. Osim psenice mogu se razviti i na kukuruzu i suncokretu ako pred zetvu bude dosta kise ili ako se lageruju u prostoriji gde ima budji. Gubici zbog trovanja mogu da budu jako veliki kako kao uginuce tako i kao lose napredovanje pilica, zakrzljalost, i sl. Trovanje se moze utvrditi pregledom jezika zivine koji treba da bude beo ili svetlo roze kad je dobar a ako ima trovanja jezik na vrhu pocrni i pocinje da se suzava i crni prema dnu a u nekim vecim trovanjima sam vrh moze i da otpadne. Ovih problema do pre desetak godina skoro da nije ni bilo a u poslednje vreme prave velike probleme. Cak postoji i teorija da su se pojavili sa novim hibridima kukuruza iz uvoza kojih ranije nije bilo kod nas.
 
Kad je salmonela u pitanju treba da se zna da postoji mnogo vrsta salmonele a da je samo pet vrsta opasno po zivinu i ljude i one su u toj prvoj grupi po opsanosti . Cak je kod nas procedura i komplikovanija nego u EU jer kod nas kada se nadje salmonela u jatu bilo da je od ovih pet opasnih ili da spada u neku drugu grupu obavezno se jato prvo leci antibioticima pa se vrsi nova kontrola za 15 dana i tek ako je slobodno od salmonele jato moze da se koje ali mora da ide na termicku obradu. U tom slucaju se unistava salmonela ali u mesu ima zaostalih antibiotika. U EU se u slucaju salmonele vrsi klasiranje i cak i ako jato ima neku salmonelu iz druge grupe ne leci se vec se kojle istog dana ali obavezno ide na kontrolisanu termicku obradu. To je valjda zbog toga sto se vise plase antibiotika u mesu nego salmonele koja se lako unistava pecenjem. Kod nas je pre dva meseca izasao novi pravilnik o suzbijanju salmoneloze zivine i moze se skinuti sa sajta Ministarstva poljoprivrede i po njemu se tezi da se usaglase pravila sa EU.
Post je spojen: [time]1283116293[/time]
_________________________________________________
Opsanost = Opasnost .
Mozda ima jos koja greska u vecerasnjim postovima.
Mracno mi je u sobi pa bas ne pogadjam dobro slova a i preterao sam sa pisanjem veceras.
 
Nazad
Vrh