Pilići kao brojleri

Imaju prostora dovoljno prostirka im je karton koji se menja svaki drugi dan temperatura je oko 32 stepena davala sam im antibiotike prvih 5 dana (vitacin). Za sada su pojeli oko 15 kg hrane i u proseku su oko 300gr.
 
Sonjabaraba, iz licnog iskustva NIKAKO karton.Odmah To menjaj. Izmet ostaje na kartonu i dolazi do isparenja koje nagriza belo meso i trtice kod pilica.(uvek im je ulepljeno i prljavo belo meso). Ja radim sledece: Beton podloga(hidroskopan je i upija fekalije ), hidrantni krec (razgradjuje fekalije i antibakteri stop je)posejano rukom. Piljevina (ako nema moze i slama,koja se ugazi prethodno) debljine do 20-ak centimetara. Piljevina sluzi da apsorbuje sve fekalije i ostale nus proizvode, i nemenja se do kraja turnusa. Piljevina je dobra zato sto sve ode dole do betona , a povrsinski sloj ostaje suv, a donji sloj koji je prosao kroz piljevinu, krec ga razgradjuje.Beton, tj. karton je suvise tvrda podloga za tovne pilice, jer oni su ipak hibridni proizvod i nije preporoceno da se setaju nego da se tove. Jedu, piju i tove. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Citala sam po ovim forumima da jedu trinu i da od toga mogu da se otruju, da li je to tacno.
 
Piljvinu jedu pilici :zli: Imao sam gubitaka kad se umesala orahova. ::novac:: Samo prpa (drvene suske) ili slama
 
Piljevinu NEJEDU pilici! Barem moji i mojih poznanika koji drze pilice. E, sad .. Ako su ostavljeni duzi vremenski period bez koncentrata, ko zna nisam eksperimentisao.Pa cak i ako bi se koncentrat kojim slucajem izmesao sa piljevinom , neverujem da bi jeli, osim ako nema istog u hranilicama.
U principu Sonjabaraba, mislim da je vise nebitno dali ces staviti trinje, suske ili slamu, vec je bitno da sto pre izvadis karton i da nesto od ove tri ponudjene solucije stavis pod pilice. U protivnom ces imati mnogo veci kal nego sto i predpostavljas, a i ono sto Ti preostane nece napredovati po proporcijama, nego ce biti u mnogo losijem kondicionom stanju pa samim tim ce Ti i randam biti daleko ispod ocekivanog. Pozdrav. P.S. Mislim da bi bala do dve slame resila stvar do kraja tova, ali odmah sto pre..
 
Prodavnica im je na makovoj,recepture ce kasnije jer sam tezine pretvorio u zapremine raznih posuda,(lakse i brze od merenja vagom)
Oba simtoma su tipicna za visok % vlage u vazduhu.Provetravaj i daj Amplicilin
 
Za prostirku je najbolje koristiti "šušku" .Šuška je proizvod-nusproizvod- otpadak koji se nadje kod stolara.Šuška je krupnija od piljevine ili strugotine.Nju ne kljucaju jer je krupnija.Glavna odlika joj je što apsorbuje amonijak, kupi vlagu .Debljina porostirke je 10 - 15 centimetara, zavisi od godišnjeg doba.
To su moja neka iskustva a tom disciplinom se bavim oko 5.godina.

Pozdrav
 
Perro,
na ovo pitanje je jako teško dati odgovor.Ja sam do sada imao prilike da ih nabavljan od raznih ljudi.Ipak je najbolje pokušati nabavku direktno od inkubatoriste iz više razloga.
Prvo - najjeftiniji su
Drugo - a mnogo bitno je da se pilići po kupovini što pre zapoje.Daje im se topla voda 25-30 stepeni , vitamaim c i šećer jer pilići po izlasku iz inkubatora svakog časa ili sata gube po 1 gram telesne težine a to se na ovakav način najlakše i najbrže nadoknadi.
 
Stavljanje secera u vodu za pice malim pilicima moze biti veoma opasno jer je secer u mlakoj vodi idealan za razvoj bakterija a to moze biti opasno. Slazem se da je dobro uzeti pilice direktno u inkubatorskoj jer uz dobar transport brzo stignu do farme. U ovom hladnom periodu NAJVAZNIJA stvar je izbeci sindrom hladnih nogu tj. pre useljenja prostirka ( a ne samo vazduh u prostoriji ) obavezno mora biti dobro ugrejana. Vazduh u prostoriji je najlakse ugrejati ali je prostirka mnogo vaznija i zbog toga prostoriju treba grejati 24 sata pre useljenja i nece biti problema.
 
Gde uzimam piliće nije nikakva tajna ali ne znam da li bi to bila neka reklama za njih i nemam njihovu saglasnost da to stavljam na ovaj sajt.

Topla voda , šećer i C vitamim su prvi napoj koji im se daje odmah nakon useljavanja, to mu dođe kao prva pomoć a zatim se daje od 3 - 5 dana antibiotik recimo "Enroxil" i vitamin recimo "AD3E .".
"C" vitamin ima različita dejstvo u zavisnosti od godišnjeg doba = toplo - hladno.
Što se tiče zagrevanja prostorije to je takođe jedan od bitnih uslova za dobar prijem pilića.Temperatura
objekta u momentu prijema pilića bi trebala da bude od 31- 33 stepena (neko će reći 30do 32 ili slično) na 5cm od poda a pod pokriven šuškom - debljina šuške zavisi od godišnjeg doba 10 - 15 cm i u toku ture se ne čisti već se po potrebi šuska dodaje.Zagrevanje prostorije počinje dan ranije da bi se zidovi zagrejali tj.pod.Najbolji sitem za proveru zagrejanosti prostorije tj.poda je da se pile uzme u ruku i nogice stave na lice ili predeo vrata i tom prilikom se oceni da li su mu nogice hladne ili ne.
 
Velike farme ne mogu nabaviti u velikm količinam tzv. šušku, pa se kao podloga koristi slama, i tu uglavnom nema nikakvih problema, ako se ona redovno obnavlja, tj. ne dozvoli se da ona bude mokra.
 
U mom kraju se pojavila mašina za seckanje slame (jer je sve teže doći do veće količine šuške -stolari imaju sve manje posla a dosta se šuška koristi za briketiranje) koja se koristi kao podloga na podu.Kaže mi drugar koji je to video da se u nju ubaci bala slame a da ona tu slamu isecka na dužini otprilike 3 -5 cm, tako da tako iseckana slama bude na podu homogena i kao takva omogućava dobro zagrevanje i apsorbovanje amonijaka.
 
Drvena suska je najbolja a ako je nema dobra je i seckana slama ali sloj bi trebao biti deblji nego kod suske i naravno da je slama dobra a ne da bude budjava i pljesniva jer je to opasno.U toku tova slamu treba dodavati vise puta da bi se sprecila vlaga i slepljivanje. NAJVAZNIJE je da prostirka pre useljenja bude dobro ugrejana i kasnije spreciti veliku vlagu u prostirci. Mislim da je greska davati pilicima antibiotike prvih dana bez razloga a narocito tako jake kao sto je enroflokcasin jer moze da napravi vise stete nego koristi a uz to je i skup. On se daju samo u slucaju velikih problema kasnije a ako date prvih dana kasnije vise nije efikasan. Davanje vitamina AD3E i C u toku tova treba raditi jednom ili par puta nedeljno i to je opravdano i korisno.
 
Davanje antibiotika pilićima prvih dana je tema o kojoj verovatno ima dosta različitih mišljenja.Ja sve ovo što pišem je rezultat nekog iskustva.
A kod davanja antibotika i vitamina uvek treba razlikovati preventivno od kurativnog.Ja sam pristalica preventivnog davanja.Ali kao što i kod ostalih tema ima različitih mišljenja i kod ove je ima i u tome je bogatstvo naše komunikacije.
 
Ovde se pominjao hidrantni krec. Moze li neko da mi objasni sta je to i gde se nabavlja? Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh