Perko - stočni kelj

juce smo otisli po perko pa sam usliko par slika,trenutno je u cvetu i najbolje je kao ovakva zelena masa za krave!
 
dosao sam pre nedelju dana iz Francuske, perko zasejan u svaku njivu, vise perka nego trave(preterao sam), ali mnogo uljana repica zastupljena, jedan deo za sttoku, odmah, a drugi deo za vrsaj, pa biodizel....,
Goveda su vec 24 marta bila u ispustu..., lepota!
 
francuz je napisao(la):
dosao sam pre nedelju dana iz Francuske, perko zasejan u svaku njivu, vise perka nego trave(preterao sam), ali mnogo uljana repica zastupljena, jedan deo za sttoku, odmah, a drugi deo za vrsaj, pa biodizel....,
Goveda su vec 24 marta bila u ispustu..., lepota!
pustas goveda na ispasu u perko ?
 
Hajde da pokrenemo opet malo temu o perku.Planiram da zasejem neku povrsinu ovom kulturom,nemam nikakvog iskustva s njim.Preso sam ove postove i ima dobrih informacija.Danas sam razgovarao s jednim terencem iz NS Instituta i kaze mi da prilikom ranije setve u septembru moze se skinuti jedan otkos pre zime,a dva s proleca zavisno od vremenskih uslova,agrotehnike,zemljista...Ima li neko u medjuvremenu novog iskustva i planira li ko setvu perka ove jeseni?:ppozdrav:
 
posto je sad susa onda jednom a da je posejan avgusta bilo bi i 2 puta.sve zavisi kad mu padne kisa.ovoga puta je uzas
 
Mi smo imali pre par godina jednu parcelu perka,evo iskopah neku sliku:
17042009117.jpg

Tu se vidi kako izgleda pokoseno,mada mi smo samo jedan otkos imali u prolece..mozda je trebalo vilje pokositi da se moze obnoviti.
dbnzbc.jpg
 
danas sam posejao perka na 10ha,sta mislite da li je kasno,mislio sam da na prolece(u aprilu) pravim silazu ili senazu do njega i naravno da ga na zeleno dajem kravama?
 
nije kasno sejao sam ga ja i kasnije sad mu treba kisa i ne brini.za silazu i senazu se dobro raspitaj ja mislim da ne moze da se radi jer ima veliki sadrzaj vode.
 
i kakvo je to hranivo za krave,dal imas iskustva stim,ja ga sejem da premostim ovu godinu,koliko to rodi po jutru?
 
ako nemas nista drugo nije lose mogu da prezive do prvog otkosa lucerke ili neke trave.ove godine sam hranio mesec dana samo sa njim,na ovu cenu sena nije losa alternativa.poraste do 1.5m u visinu i ima dosta mase ali moras u rano prolece da prihranis sa 2kg kana.
 
Nazad
Vrh