Pecanje, kao odmor moždanih vijuga

Nije potreban mito:



Od sada postavljam samo slike krupnijih komada.
 
:osmeh:
995460586222981421392176.png
 
Vidim ima dosta ljudi koji se uz poljoprivredu bave i ribolovom :osmeh:

Pecam na plovak punih 12 godina (od svoje 11), nisam od onih koji su non stop na vodi ali gledam da odem bar jednom nedeljno. Zadnje 2 godine sam bas proredio.
Oprobao bih se u varalicarenju. Ali posto nisam ozbiljnije pecao tom metodom dobrodosao bi svaki savet sto oko opreme sto oko samog pecanja ??
Generalno ovde su zastupljene sve vrste grabljivica sto na Moravi sto na okolnim jezerima i barama.

Hvala unapred :ppozdrav:
 
@IMT577dv

Napisi sta te konkretno interesuje, pa ako budemo znali napisacemo.
:ppozdrav:

@SAMA

:osmeh:Tako ti meni. Hoces da me turis u promet, a ja se taman skrasio.:ppozdrav:
 
@IMT577dv

Napisi sta te konkretno interesuje, pa ako budemo znali napisacemo.
:ppozdrav:

@SAMA

:osmeh:Tako ti meni. Hoces da me turis u promet, a ja se taman skrasio.:ppozdrav:

Pa posto o varalicarenju tek treba da naucim dosta i uvezbam, oprobao bih se za pocetak dok ne udjem u stos u pecanju bandara, klena, bucova,sitnijih smudjeva i sutka.
Neke osnove te vrste pecanja znam jer pecam dugo belu ribu. Ali interesuje me sta mi je sve od opreme potrebno za pocetak i koji stapovi i masince su preporucljivi za gore navedene vrste riba, da bih znao koliko ::novac:: da izdvojim. Jer prakticno nemam nista od pribora za tu vrstu ribolova, sve je namenjeno plovkaroskom sistemu (bolonjezi, teleskopi i tanki najloni za tu vrstu ribolova)
Takodje svaki savet oko odabira vestackog mamca i generalno oko pecanja grabljivica su dobrodosli.
 
Volim varaličarenje ali nisam neki majstor tog zanata. Dok se nejave oni što bolje poznaju materiju rećiću nešto iz iskustva.
Mašinica treba biti laganija i bržeg prenosa bar 1:5 pa gore. Stalno se baca i namotava pa ako je teška ili spora, zabole ruke. Štap srednje akcije ili tvrđi dužine do 3 mi težine bacanja 30- tak gram.

To je neki okvir za bacanje većine leptirica, voblera džigova i manjih kašika.
Najlon o, 20 do 0,25.
Sa ovim lovim ribe do 5 kg. Nesjećam se da sam na varalicu uhvatio veću. Ako ideš na veće onda se i pribor mijenja pogotovo u snazi štapa jer teške varalice bi slomile vrh štapa.
Pecanje nabrojanih grabljivica se razlikuje po vrstama ali zavisi i od vode. Sve se mogu loviti istom varalicom ali tehnika vučenja i mjesto bacanja su različiti.
Krupan bucov je najoprezniji. On lovi na površini ili odmah ispod i odlično vidi. Ako je voda mutnija nema nekih problema ali ako se izbistri on pobjegne čim osjeti nešto sumnjivo. Ako nas osjeti on i dalje lovi i izbacuje se ali malo podalje i neće da uzme varaliu čak i ako je uspijemo dobaciti u zonu napada. Prilaz takvim ribama je uvjek sa repa i bez naglih pokreta. Baca se pravo na mjesto gdje se izbacio i čim varalica padne na vodu počinje motanje. Vuče se brzo bez zaustavljanja. Nemože se pogriješiti u brzini vučenja. Dobro je kad varalica skače po površini vode.
Klen je isto oprezna riba. Najviše ga lovim leptiricama do br 3 i manjim voblerima. Ako ga vidim bacam iza njega i vučem bez zaustavljanja ali ne tako brzo kao za bucova. U ostalim slučajevima bacam pored naplavaka, panjeva, rupa u obali ili na brzacima.
Bandara nepecam jer nema većih primjeraka a ako se koji manji zakači bacim ga nazad u vodu jer me mrzi da ga čistim. Veoma je nezgodan za čišćenje a niko mi nije otkrio tehniku kako da to lako odradim.
Štuku hvatam voblerima i kašikama. Nema kod mene dubokih voda pa kašike manje upotrebljavam. Više idem na sporotonuće voblere i veće leptirice .
Obično ih povlačim sa za kraćim zaustavljanjem . Trebalo bi ih vući pokraj prepreka ili trave. Ako prepreke nedozvoljavaju povlačenje može se staviti kašika, vertikalno spuštati i povremeno cimati.
 
Druze, ja sam dosta pecao po pomoravskim terenima, barama, i sl, mozda ce ti moj savet biti od koristi. Varalicarac od otprilike 2.7 metara, tezine bacanja 20-50, masinica velicine 3000-4000, upredena struna oko 0.12- 0.15 i mozes da pecas skoro sve. Ne opterecuj se cenama i previse markiranim priborom, mozes da sklopis pristojan komplet za 8-10.000. Stap ti je moj savet da izeberes u radnji koji ti legne, a za masinicu mirne savesti mogu da preporucim SPRO Passion ili Ryobi Ecusima u velicini 3000. Od stapova probaj Savage Gear MPP na 50 gr, Shimano Catana 50 gr, Energoteam Predator Spin, i mozda najbolja opcija Ocuma Lure Mania na 12-45 grama 258cm. Ako bi npr napravio kombinaciju Ocuma lure mania i Ryobi ecusima, plus upredena struna, to bi te kostalo oko 8500 dinara, a imao bi komplet kojim bi mogao da pecas klena i bucova na Moravi, smudja na voblere i stuku po barama, pod uslovom da ne koristis prevelike varalice.
 
Kao sto je kolega gore spomenuo MPP ali u varijanti do 28gr(mislim da je model 14-28gr,ali mogu ti pogledati tacno na sajtu) i spro blue arc 3000velicina , sto se stapa tice veoma je kvalitetan za cenu od oko 5500din ,a za masinicu ,ona je proverena i izuzetno se pokazala i od nje ti ne treba ni bolje ni skuplje ,ja imam dve u velicini 2000 i 3000 i iskljucivo varalicarim i sa dosta izlazaka na vodu i ne planiram da ih menjam ,stapove menjam, ali to ces i ti vremenom .. Cena je oko 65e ,mozda i jeftinije da se nadje od ljudi koji donose iz Madjarske . Moj savet je mozda malo skuplja varijanta u startu ,ali tu posle nema menjaja i znas sta si kupio ,a i ako se odlucis da prodas u dobrom stanju se ne prodaju ispod 40e.. Ovo je moja neka preporuka kompleta za pocetak , stuka ,smudj i bucov bez ikakvih problema , bukvalno da se ne bojis ribe do 2-3kg ,ovo ti potpisujem ,a uzivaces pecajuci manje komade ,a ako su u planu i na terenu vece ribe onda gore spomenuti mpp od 50ak grama(ja na mojim terenima pecam stapom do 20gr i masinicom velicine 2000 )
Za bandara je ovaj komplet prejak,ali mozes za pocetak i sa njim pecati ,pa ako zagrizes onda neki ultra light jeftiniji kompletic i uzivancija.. Iskucao sam ti ovako na brzinu sa telefona ,a ti slobodno pitaj sta god te zanima . Saberes se sa kojim budzetom raspolazes , pa polako
 
Nekih 100-150e mogu da izdvojim za pocetak za stap, masinicu i jos nesto od dodatne opreme tipa najlon, varalice i ostalo. Naravno kad se malo usavrsim sigurno ce biti jos para za poboljsanje opreme. Siguran sam da ce u pocetku biti dosta kidanja dok ne ispitam terene. Ima na Moravi dosta panjeva i drveca, narocito posle ovih poplava u maju.
 
Prvo se kače grane drveta iznad a poslije ispod vode pa tek onda dolaze ribice:osmeh:
Pazi kad potegneš a varalica se naglo otkači. Ide pravo prema tebi i često je potrebno izmicanje a ponekad i zalijeganje.
Za početak bacaj nešto od varalica za površinu, leptirice ili plitkoroneće voblere pa će biti manje kačenja a i ako se zakači može se spasiti varalica. Ima ovih jeftinih a ipak love. Kad uvježbaš onda na neke skupe mada ja vjerujem da uspjeh u lovu zavisi od ribe i načina vođenja pa tek onda od varalice.
 
Bio danas na begeckoj jami sa namerom da bacam malo varku. Voda izasla iz jame i prisla nasipu. Kaze mi jedan poznanik da se ni ne raspakujem da je voda "mrtva". Poslusam ga i odem do Dunava u Futogu a tamo isto. Ni naznake da riba vija sitnez, proveo malo vremena na Dunavu i kuci na rucak. Mozda sutra odem ponovo na jamu, vidim da je Dunav od sutra u boljem opadanju pa mozda nesto i krene.
 
Odoh sutra da probam stuku na kedera, a i varalicaricu. Ako ne bude nista brisem i glancam stapove za zimu.:osmeh:
 
Koje varalice koristis za stuku ?? Mi imamo par jezera i bara sa dosta stuke. Dosta ima mladih ispod mere i njih pustaju (bar velika vecina), a ima i lepih komada od 3-4kg. Probao bih malo sa stukom cim uzmem opremu.
 
Na gume (silikonce) i kasike. Najvise lomljenu kasiku. Ipak sutra necu na pecanje. Cerka donela nabavku iz formaxa, ali pogresno. Umesto da mi posalju sisteme za "balerine", oni greskom upakovali sisteme za fider ribolov. Sutra ce zamenuti pa cu ako Bog da i junacka sreca posluzi u cetvrtak na stuku, samo ne znam gde. Kolega mi javio da na begecku jamu ne vredi ici posto se voda providi i nece ni da pipne. Mozda na kanal DTD.
 
Sedi Mujo na livadi pokraj jezera i peca, a na glavi mu cigla. Pokraj njega prolazi Fata, te rece:
- Eee Mujo, zašto, bolan, držiš ciglu na glavi ?
- Cik bona, da ti necu reci ! - odgovori Mujo.
- Ajde Mujice, molim te !
- Ma neću.
- Ajd' moooolim te !
- Ajd, važi. Ako daš p...e, reci cu ti.
- Uf ! - reče Fata, naljuti i ode.
Poslije par minuta vraća se Fata, jer ju jako zanima zašto Mujo drži ciglu na glavi.
- Ajde Mujo, reci zašto ti je ta cigla na glavi.
- Ja sam svoj uvjet rek'o... ako mi daš p...e, ja ću ti reci.
Razmišlja jadna Fata, šta da radi jer ju to jako zanima, te odluci:
- Važi, 'ajmo tu, u ovo grmlje.
Poslije 10 minuta, nakon što su se sexali, vrate se oni do jezera, te Mujo nazad sedne i namesti sebi ciglu nazad na glavu.
- Ma 'oćeš li ti meni covjece reći zašto ti je ta cigla na glavi ? - drekne Fata.

- Cuj ovako. Vidiš li ova tri štapa ovdje ? Vidiš ? Cijeli današnji dan niti jednu ribu nisam u'vatio na ta tri štapa, a na ovu ciglu ti si mi danas vec cetvrta. :haha:
 
Moja prva riba upecana na varalicu :osmeh:
108081799991658167662334.jpg


Nije velika ali za prvu je super. Posto jos uvek nisam uzeo stap, masinicu i ostalu opremu (cekam neku uplatu), pozajmio mi je drugar jedan od svojih stapova.
On inace varalicari sa vremena na vreme. U putanju je bio Daiwin stap 10-30g 2,7m ne znam model, ali je malo stariji. Masinica SPRO Passion 730 (svidja mi se kako radi verovatno cu i ja uzeti nju za pocetak). I kasika zlatne boje ne znam velicinu i proizvodjaca.

Imao sam jos jedan udarac nakon ove stukice.
 
Nazad
Vrh