Pasulj

Mozda to i uspe, ali bas dosta zavisi od godine i od nocnih temperatura. Pasulj iskljucivo nocu raste i osetljiv je najvise na nocne temperature. Meni se desilo da je ove godine nikao svuda po dvoristu gde je prosipan. Rastao je ceo Septembar i Oktobar zbog velike vlage i temperature. Cak je imao i lepe nalivene mahune, ali od prve hladnije noci se osusio najednom.
Verovatno moze to da uspe, ali mora i godina da se pogodi.
Ja isao na siguricu prosle godine, pa ispusio samo tako. Nema pravila sa ovako nepredvidivim godinama.
Sa srecom u svakom slucaju, probaj, pa sta bude.
 
Poštovane kolege. Na osnovu vašeg znanja i iskustava, želeo bih da mi kažete, koja je nadmorska visina optimalna za dobar prinos roda i do koje visine se uopšte može saditi .? Da budem određeniji, imam jednu parcelu zemlje na nekih 750-800 mnv. Da li možda postoje sorte koje "vole" veću nadmorsku visinu .? Unapred hvala ...
 
Poslednja izmena:
Šta znači u fulu?
Ovako.. Tast je sadio pasulj, pa mu je preskocilo jedno 1,5kg. I on je kasno posejao, 1og juna, jer nije mogao da udje u njivu zbog vode. Kaze mozda je kasno, ali nema veze. Ja treceg odem da frezujem mlade visnje, i padne mi na pamet da mogu da posadim izmedju redova, sto da ne? Ne gubim nista. Uzmem od njega to sto mu je preskocilo, inace u pitanju je neki beli sitni, nisam pitao kako se zove, pretpostavljam gradistanac, ali ne razumem se, stvarno. Pogledam jel moze da stane u sadac za kukuruz, najveci promer, taman. Sipam pasulj, sipam KAN, odem u vocnjak i za 20 min gotovo. Nikad pre nisam pasulj sadio, sem ponekad kroz kukuruz. Odem posle jedno 2 nedelje, sve niklo super, nigde korova, odlicno. Posle jedno 3 nedelje otprilike, u medjuvremenu bile kise, odem da prskam visnje, kad trava jedno metar, ne vide se visnje, ne vidi se pasulj. Ja u soku. Odem po trimer i kosim oko visanja, do pasulja(pasulj je u 2 reda, 80cm izmedju redova, 25cm u redu), i tako i sa druge strane, sredinu ne diram, ionako sam se namucio, reko briga me za pasulj, ako uspe uspe. Dodjem sledeci put, ta trava preko 2metra! Ali vidi se pasulj dokle je kosenoi, fino napreduje, i tako ga i ostavim do berbe. Nabrao sam nesto oko 23kg pasulja. Mislim da je to u fulu? :cool: Niti prskan niti tretiran necim, ma nista. Naravno jasno mi je da se to desilo jednom i nikad vise, ali sam odlucio da ove godine posadim na nekoj ozbiljnijoj povrsini, i da ga odradim kako treba, jedino me plasi gde da ga prodam, ali ne moze sve da bude savrseno. To je moj slucaj sto sam posadio za probu, cisto "da se ne baci" :haha:
 
micigen@ ako planiraš sijati grah 2 puta na isto mijesto u istoj godini........nema ništa od toga.Odradi 1 sjetvu kako treba i ako bude godina povoljna, bit ćeš zadovoljan.Teorija je jedno a praksa nešto sasvim drugo.Pozdrav!
 
Jedno pitanje za poznavaoce, sejem pasulj a komšija medjaš pored mene seje soju e sad pojedini pametnjakovići ovde kažu da nebi trebao da sejem pored soje zbog oprašivanja da ne dodje do ukrštanja sa sojom, ja mislim da je to obično lupetanje al ipak da se posavetujem sa vama jer vidim da imate dosta iskustva sa pasuljom.
 
I meni malo ova pisanja nisu jasna. Plasman je problem. Na veliko se trguje ispod 200din/kg.

Meni je ponudjeno 170 dinara na veliko,odbio sam,sad cu mozda morati da jedem svaki drugi dan pasulj do kraja godine da bi se potrosio.::samo bes::

- - - - - - - - - -

Jedno pitanje za poznavaoce, sejem pasulj a komšija medjaš pored mene seje soju e sad pojedini pametnjakovići ovde kažu da nebi trebao da sejem pored soje zbog oprašivanja da ne dodje do ukrštanja sa sojom, ja mislim da je to obično lupetanje al ipak da se posavetujem sa vama jer vidim da imate dosta iskustva sa pasuljom.
Ja mislim da ne bi trebalo da bude problema.
 
John, opušteno posej, obe su samooplodne biljke tako da nema problema. Ja sam prošle godine imao oba međaša sa sojom, sve je ok bilo.
 
Pozdrav svima.Kupio bih jedno 20-ak kila semenskog pasulja.Dali da kupujem original seme ili može od nekog ko ima od prošle godine?I koja sorta se lepo prodaje,tj. šta narod kupuje?Ako neko ima pasulj lep za seme neka se javi.
 
Pozdrav kolege! Nov sam na forumu i uglavnom citam vase prethodne postove,ima dosta toga zanimljivog da se procita.
Izmedju ostalog sejem pasulj na nekoj povrsini od otprilike 10ak ari.Zuti (vidovac) i sareni.E sad taj sareni se u mom kraju zove bas tako- sareni,ne znam pravi naziv.
Ove godine sam ga prodavao po 400 dinara sareni i 450 dinara zuti. I to su pojedinacni kupci kojima prodajem redovno. Ono sto mi je ostalo moram izneti na gradsku pijacu i bicu srecan ako budem dobio 300 dinara po kilogramu. Jbga,kineski je dosta jeftiniji po prodavnicama a narod samo interesuje cena a ne to sto je to pasulj koji je star ko zna koliko i sto mu treba 5-6 sati da se skuva :osmeh:
 
Poslednja izmena:
:osmeh::osmeh: Ma kakvi oderao,i to je jeftino! :osmeh:
Mada kod mene u kraju pasulj je ove (prosle) godine lose rodio. Poplave,klizista.... I bila mu je zaista dobra cena. Zutog pasulja na pijacama nema da se nadje a u prodavnicama ide i preko 500 din. E,samo sto vlasnici tih trgovine ne zele da plate za njega vise od 180 dinara.
Ja nemam veliku kolicinu pa to malo sto imam uspem da proturim po malo vecoj ceni.
 
Danas sam dobio ponudu za seme panonskog gradistanca po 950 din/kilo.Sejem 25 ari - 25 kg.Interesuje me da li je to normalna cena za tretirano seme u polj.apoteci,nisam mogao nigde da nadjem tako da ni ne znam realnu cenu semena.:sta: :sjasi:
 
Ja sejem za moje potrebe na 3ara.Nekada mi pretekne 20-30kg, to prodajem po 600din, inače ću ove godine podici cenu na 1200din po kilogramu.U pitanju je organski pasulj, Vidovac i jos jedan beli, ne znam mu ime.
 
Nazad
Vrh